Paneláková kuchyně po zákroku italského návrháře

  • 40
Prostor dvakrát šest metrů, na konci okno: paneláková kuchyně jako z učebnice. Lkát, kritizovat, nadávat co s tím? To už tady bylo tisíckrát. Co třeba zkusit jiný pohled, například italského návrháře, který ještě před pár lety asi ani netušil, co to paneláková kuchyňka vlastně je.

Na začátku byl odchod rodičů, kteří se přestěhovali do svého, pak se osamostatnil bratr a v bytě zůstala jen dcera Simona. Starý panelákový byt potřeboval změnu. Jeho nová podoba začala tam, kde prý bije srdce domova – v kuchyni.

A protože mladí rádi hledají něco jiného, obrátila se Simona na Massima Palladinelliho, italského architekta, který žije a pracuje v posledních letech v České republice.

Jiná země, jiný pohled
Na rozdíl od většiny panelákových rekonstrukcí zůstala kuchyně pouze tam, kde byla původně, žádný „anšlus“ obývacího pokoje se nekonal. Massimo Palladinelli si proto musel poradit s úzkým prostorem, tak typickým pro panelákové kuchyně u nás.  A to bylo nutné vyřešit i požadavek na případné stolování čtyř osob!

Vznikla oboustranně řešená kuchyně s atypicky hlubokým mycím centrem (70 místo běžných 60 centimetrů!), pro nějž Massimo použil letošní novinku italské firmy Sira, pracovní desku či spíše „monoblok“ s vyvýšenou, takzvanou servisní rampou, v níž najdete odkapávač, držák na nože i zabudované odkladní „válce“ na vařečky, naběračky a další kuchyňské drobnosti.

„Deska je úplně skvělá, nikde žádná spára, stačí ji jen otřít vlhkou houbou a máte uklizeno,“ pochvaluje si Simona, která sice docela ráda vaří, ale úklid jako každý vytížený člověk ráda zkrátí na minimum. Nová pracovní deska má navíc na okraji okapničku, o níž se „zarazí“ voda i drobky, takže máte jistotu, že se vám na podlahu nedostane žádná nečistota.

Obsah dřezové skříňky potěší každého architekta: plnovýsuvy, drtič odpadků, koše na tříděný odpad… Vybavení, které počítá s tím, že zde za pár let bude bydlet více lidí. Zatím je totiž nejlepším „drtičem“ roztomilá fenka Fialka, která likviduje všechny zbytky s takovou vehemencí, že jsme ji v době fotografování zastihli v nuceném dietním období (nikoliv do plavek, ale na výstavu!).                                                                                                                                             
Ačkoliv kuchyňské skříňky najdete po obou stranách kuchyně, nepůsobí místnost zahlceným dojmem. Kuchyňské skříňky (typ Aurora) v třešňovém provedení (korpusy Magnolia neboli béžová) totiž výrazně odlehčují prosklená dvířka vitrín i horních skříněk s klopnami, kterých je zde však minimum, právě kvůli pocitu volného prostoru.

Jejich rámy z anodizovaného hliníku s bezpečnostním pískovaným sklem dodávají kuchyni elegantní, odlehčený vzhled, výrazně podpořený vnitřním osvětlením. To navíc vytváří večer příjemnou intimní atmosféru. Pískované sklo se také ukázalo jako chytrý tah – obsah skříněk je jen naznačen, takže pokud byste v nich porušili přesný zákryt a pořádek, nebude to vidět!

Vstříc ergonomii
Trouba byla umístěna do výšky očí v zadní části kuchyně, všechny skříňky pak nabízejí pohodlný přístup k uloženému nádobí i potravinám díky plnovýsuvům či vnitřnímu osvětlení. Massimo přišel i se skvělým nápadem, jak rozšířit pracovní plochu a zároveň – v případě potřeby – mít v kuchyni velký jídelní stůl.

Zvolil totiž pojízdné provedení s brzdami (118 x 58 cm), horní deska má stejné provedení jako pracovní desky kuchyně neboli tvrzený šlechtěný laminát se stoprocentní odolností vůči vodě (19 870 Kč).

V případě potřeby získáte dvěma pohyby velký stůl (118 x 116 cm) – a můžete nosit na stůl! Během běžného provozu slouží stůl jako pokračování pracovní desky, v tak doporučovaném sníženém provedení (což Simoně, která nepatří k nejvyšším, velmi vyhovuje).

„Asi nejvíc oceňuji mycí centrum a pojízdný stůl, protože ho mohu použít na spoustu věcí. Když jsem tu sama, jím většinu v obývacím pokoji, a stůl používám jako pracovní desku.“

Nákup v předstihu
Ačkoliv Simona zatím vaří jen pro sebe a přítele, a občas pro návštěvy, vybavení kuchyně už počítá i s hodně náročným provozem. Proto byly zvoleny velmi výkonné, ale zároveň úsporné spotřebiče, které splňují nejvyšší požadavky.

Vestavné spotřebiče Ariston ze série Top Tech (horkovzdušná multifunkční trouba FC 87 C.1. IX nerez, katalytické čištění, A, varná sklokeramická deska KBT 6114 D, senzorová, 4 varná místa, 60 cm, chladnička kombinovaná s mrazákem BCS 333 A VE I, ventilovaná, 330 l, vestavná, AAA, myčka nádobí LI 680 DUO 60 cm, SUPER DRY, ACQUASTOP, AAA a komínový odsavač INOX recirkulační, 530 m3/h, nerezový) by přišly na částku kolem sto tisíc korun, ale protože byly nakoupeny jako set, získala Simona příjemný bonus v hodnotě téměř dvacet tisíc.

Špičkové spotřebiče s nízkou spotřebou a vysokou účinností jí v příštích letech ušetří další peníze během používání, protože jim stačí minimální spotřeba proudy i vody.

Stejně tak se vyplatilo zaplatit si návrh kuchyně od profesionála, cena dva tisíce korun byla totiž odečtena od konečné ceny. Je to ostatně systém, který uplatňuje většina kuchyňských studií. Ty k těmto „zálohám“ přistoupily stejně jen kvůli tomu, že si zde lidé nechali udělat návrh kuchyně a s ním pak šli k nějakému drobnému výrobci.

Součástí smlouvy o dílo tak byla veškerá projektová dokumentace kuchyně, včetně všech potřebných projektů elektroinstalací, vodoinstalací a obkladů.

A celkové náklady? „Naše ceny se podle provedení, kompozice a výbavy pohybují asi od 15 do 38 tisíc za metr lineární kuchyně,“ říká Iva Zajícová z firmy Max Palladinelli, „tady byla objednána ještě řada doplňků, od drtiče odpadků s dálkovým bezpečnostním ovladačem, osvětlení skříněk, závěsné nerezové kuchyňské váhy Soenhle Integral až po pneumatické brzdné písty pro výsuv koše či zásuvkový organizér se značkou Blum, takže se celková cena včetně stolu a spotřebičů vyšplhala o něco výše, zato má majitelka jistotu, že řadu let nebude muset do kuchyně investovat ani korunu.“

My jsme ocenili už nyní celkový dojem, kterému napomohly i pěkné doplňky a nádobí, které byly v kuchyni k vidění. I ty totiž pocházely ze stejného kuchyňského studia. To je výhoda nových domácností: pokud se zařizujete na „zelené louce“, můžete si vše sladit podle přání!


Další informace najdete v Living 9/2005

Paneláková kuchyně po zákroku italského návrháře

Paneláková kuchyně po zákroku italského návrháře

Paneláková kuchyně po zákroku italského návrháře

Paneláková kuchyně po zákroku italského návrháře

Paneláková kuchyně po zákroku italského návrháře

Paneláková kuchyně po zákroku italského návrháře