Paneláková koupelna dostala nový kabát

  • 16
Co si počít s jádrem v panelovém domě, které pomalu dosluhuje? Otázka, kterou možná řešíte i vy mnozí z vás, trápila také mladou ženu Danu, majitelku bytu 2+kk. Než se pustila do rekonstrukce koupelny, hledala inspiraci u přátel a v časopisech o bydlení.

V jednom z odborných časopisů objevila fotografii koupelny zařízené v modro-bílé kombinaci s květinovými listelami, která ji zaujala. Známý jí zprostředkoval kontakt na svého kamaráda obkládače i elektrikáře - a krok k nové koupelně byl hotov.

Dana se nejprve musela rozhodnout, zda zachová původní dispozici WC a koupelny zvlášť, nebo jestli je spojí v jeden. Přestože není příznivkyní sloučených místností, rozhodlo nakonec přání zachovat v koupelně vanu a zároveň si užít pocitu většího prostoru.

Kdo hledá, najde
Vstoupíte-li novými dveřmi umístěnými téměř uprostřed stěny, ocitnete se uvnitř jednoduše, ale vlídně zařízeného prostoru. Vana s úkosem „v místě nohou“ poskytuje dostatek pohodlí pro relaxační lázeň a přitom nechává dost místa, aby vynikl zajímavý tvar umyvadla na čelní stěně.

„Líbilo se mi od první chvíle, kdy jsem ho viděla, proto jsem za něj byla ochotná zaplatit vyšší cenu, a to i přesto, že s něčím takovým můj rozpočet nepočítal,“ vzpomíná majitelka na koupi umyvadla White Star od výrobce Villeroy & Boch.

Prohlédněte si fotogalerii

„Překvapila mě také vysoká cena sifonu, který se dodává zvlášť. Pomohla mi ale náhoda – originál tehdy neměli a mě se mezitím podařilo objevit chromový odpad za polovinu, který navíc mému umyvadlu padl jako ulitý,“ dodává.

Do výklenku vymezujícího do zdi zabudované splachování se přesně vešla koupelnová skřínka z IKEA, která pojme všechnu zásobní kosmetiku, ručníky a hygienické potřeby.

„S pračkou jsme v koupelně nepočítali, její místo je v kuchyni, dokonce jsem jsem nechtěla ani zástěnu k vaně, abych si nepřipadala jako v kleci“ říká majitelka. I když je koupelna malá, není díky tomu stísněná a působí vzdušně.

Barevné kombinace
WC mísa měla být původně otočena ve stejném podélném směru jako vana, na poslední chvíli se však dispozice změnila. Díky tomu musely být trubky vedoucí do stoupaček delší a mít dobře spočítaný spád, což pro šikovného řemeslníka nebyl problém.

Aby koupelna působila odlehčeně, není obložená až do stropu. V prostoru kolem vany navazují na modro-bílou šachovnici zakončenou květinovým pásem ještě tři řady modrých dlaždic, stejných, jakými je obložená i podlaha. Ve zbylém prostoru sahá obklad do výše 125 cm.

Žlutooranžová barva na pásu dlaždic s květinovým vzorem oživuje jinak chladnou kombinaci. K proteplení interiéru přispívá i dřevěná skříňka a rám zrcadla.

Zlaté ručičky
S prací řemeslníků byla Dana spokojená. Nechala si od nich proto později upravit i další prostory v bytě. Podle jejích slov se řemeslníci na rekonstrukci doslova „vyřádili“. Stěny koupelny jsou z Ytongu o síle 7,5 cm, na zavěšení těžkého umyvadla ale bylo třeba použít materiál silnější, o síle 10 cm.

Křivý strop vyžadoval srovnání sádrokartonovým podhledem – výška místnosti se snížila o 10 cm, ale do podhledu se vešlo příjemné bodové osvětlení. Aby nebylo nutné přidávat otopné těleso, zabudoval šikovný elektrikář do podlahy topnou rohož, která malou místnost dostatečně vyhřeje.

A jak se tu cítí její majitelka? "Myslím, že i na několika málo čtverečních metrech se dá vykouzlit příjemné prostředí. Stačí najít správnou inspiraci a spolehnout se na dobré řemeslníky," rozhlíží se v nové koupelně paní Dana.

Více článků o bydlení: LIVING