Koupelna je vizitkou udržovanosti bytu a v palermských obydlích bývá pro Čecha...

Koupelna je vizitkou udržovanosti bytu a v palermských obydlích bývá pro Čecha kamenem úrazu. | foto: Archiv autorka

Palermo podruhé. Koupelna je kamenem úrazu, pračku najdete na balkoně

  • 25
Neznalost místních poměrů a jazyková bariéra jsou při pronájmu bytu v sicilském Palermu citelným problémem. Město má pověst odpadky zapáchajícího mafiánského hnízda, kde není radno vycházet po soumraku bez brokovnice. Bydlení zde není zas taková katastrofa, píše Jindra do seriálu Češi v zahraničí.

Palermo je vzhledem ke své poloze strategickým městem, které bylo založeno v 7. století před naším letopočtem Féničany. Během historie se zde vystřídali Řekové, Kartáginci, Římané, Arabové, Normané a řada dalších. Výsledkem je pestrá multikulturní společnost, která se promítá do stylu života a bydlení.

Velkoměsto, ve kterém v roce 2016 žilo 670 tisíc obyvatel (Palermo je páté největší italské město), samozřejmě nabízí nepřeberné množství krásných i méně reprezentativních bytů. V každém je ale možné na vlastní kůži okusit život podle pravidel odlišné kultury.

Já jsem osobně vyzkoušela několik bytů v historickém centru Palerma s horním limitem 270 eur (zhruba 7 300 Kč) na osobu a měsíc, podmínkou byla pračka. Cena byla vždy za samostatný pokoj včetně energií a internetu. Lokalitu protínají kolmé ulice Via Maqueda a Via Vittorio Emanuele a oddělují tak čtyři historické čtvrti: Albergheria, Il Capo, La Loggia a Kalsa.

Byt první: Týden a dost

První byt (4+1, koupelna, balkon) je na jedné z hlavních dopravních tepen centrálního Palerma Via Roma a je situován v prvním patře. To je v Palermu nešťastná volba. Doprava je velmi hlučná, neutichá ani v noci a běžný Středoevropan neusne bez požití hypnotik či alkoholu, což je dlouhodobě nezdravé.

Když už jsme zmínili zdraví, jehož půlku má tvořit čistota, je třeba přiznat, že některé byty jsou čisté pouze na inzerujících fotografiích. Při zahájení pobytu je tedy vhodné počítat s úklidem.

Nápadným prvkem palermských interiérů jsou vysoké stropy a zajímavé podlahy. Dlažby bývají vzorované a tvarem připomínají koberce. V tomto bytě podlaha prozrazovala, že byl původní prostor rozdělený na dvě ložnice.

Okna ve staré zástavbě jsou zpravidla dřevěná, s charakteristickými venkovními dřevěnými horizontálními žaluziemi nebo vnitřními masivními okenicemi, které představují částečnou tepelnou a hlukovou izolaci, a tak tomu bylo i v tomto bytě.

Koupelna je vizitkou udržovanosti bytu a v palermských obydlích bývá pro Čecha kamenem úrazu. Je tedy vhodné počítat s úklidem. Pračka je v Palermu nejčastěji na balkonu, terase či v prádelně. Déšť ani čistota se neřeší. V bytě bydlely tři španělské vysokoškolačky, které koupelnu považovaly za vyhovující a v bytě spokojeně žily několik měsíců.

Byty v centru Palerma jsou staré, někdy omšelé, ale použité materiály jsou většinou tradiční a kvalitní (různé typy kamene včetně sopečných hornin a mramoru, keramické dlažby, dřevo) a byt lze tedy částečně restaurovat prostým umytím. Místní se doma nezouvají, opravdové koberce a vysavače se v bytech vyskytují jen zřídka.

Druhý byt (4+1, 2 × koupelna, 3 × balkon, 1 x terasa) je v blízkém sousedství prvního, zásadním rozdílem je jeho umístění v 5. patře.

Byt druhý: V nebi

Druhý byt (4+1, 2 × koupelna, 3 × balkon, 1 × terasa) je v blízkém sousedství prvního, v kolmé postranní uličce Via Divisi, známé pro nakupení obchůdků s jízdními koly. Ačkoli se vchody obou domů nacházejí přibližně 20 metrů od sebe, zásadní rozdíl spočívá v 5. patře.

Ložnice ve druhém bytě je pohodlná a tichá, i když malba pamatuje lepší časy. Kvůli úzkým uličkám a výšce domů v Palermu je třeba pamatovat na zajištění předmětů na oknech a balkonech, aby nepadaly dolů a někoho na ulici nezranily.

Palermo byl šok

Z lákavého bydlení se vyklubala prapodivná díra

Odpad se může dle nařízení města vynášet pouze od 18 do 22 hodin.
Uvolněná opěradla židlí drží stěna.

Do Palerma jsem odjela na podzim roku 2016 na několikaměsíční studijní stáž. Bydlení jsem začala hledat dva měsíce předem přes agenturu. V nabídce byly pouze dva byty. Rezervovala jsem si ten lepší. Při příjezdu však na mě čekala špinavá díra, píše Katka do seriálu Češi v zahraničí.

Pokud vane vítr Sirocco, úklid bytu se stává noční můrou. Vítr se formuje nad Afrikou a kromě extrémně teplého počasí přináší do Palerma saharský písek.A ten se pěkně usazuje na površích v bytě i ve vypraném prádle.

V bytě se čtyřmi ložnicemi jsou dvě koupelny velmi praktické. Místní se v létě sprchují několikrát denně a k životu potřebují bidet či alespoň bidetovou sprchu.

Sprchový kout vypadá lépe než v předchozím bytě, i přesto vyžaduje dodatečný úklid. Vodovodní a odpadní potrubí v centru Palerma je velmi staré, tlak vody může během dne kolísat.

Palermitáni nepovažují vodu z kohoutku za pitnou, může obsahovat bakterie způsobující průjem. Veškeré nápoje včetně kávy připravují z balené vody. Kompromisem je důkladné převaření vody z kohoutku, které se osvědčilo jako dostačující. Pokud k nákaze dojde, pomohou pouze lokální střevní antibiotika, volně prodejná v místních lékárnách.

Hlučnost byla na místní poměry minimální, nižší je i výskyt komárů a jiného hmyzu. Terasa s posezením a samozřejmě pračkou nabízí úžasný výhled na historické centrum.

Ve staré palermské zástavbě není výtah pravidlem a při výšce stropů a letních teplotách vysoko nad 30 °C jde o bydlení nevhodné pro seniory. Odměnou je ovšem dechberoucí výhled v každou denní i noční dobu a jako bonus zlepšení fyzické kondice.

Třetí byt (2+1, koupelna) se nachází v blízkosti přístavu na ulici Via Tavola Tonda.

Byt třetí: V majáku

Třetí byt (2+1, koupelna) je situován v blízkosti přístavu na ulici Via Tavola Tonda. Za zamčenými vraty z ulice se nachází průjezd, který vede do dvora. Využívají ho jen obyvatelé čtyř bytů v domě a poskytuje soukromí, výběh pro domácí mazlíčky i místo pro bezpečné parkování motocyklů a kol. Byt vznikl stavebním oddělením části domu a ačkoli je malý, zaujímá tři podlaží, což v Palermu není nic neobvyklého.

Prádelna je přístupná ze dvora a je společná pro čtyři byty v domě. Prát je doporučeno na levnější noční proud od 19 do 7 hodin, což je při českém denním režimu obtížné.

Výzva do ciziny

Své bydlení a zkušenosti z ciziny pošlete na adresu bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí.

K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

V přízemí třípodlažního bytu je kuchyně s jídelním koutem. Pěkným doplňkem je velké historické zrcadlo s vyřezávaným dřevěným rámem, které efektivně zvětšuje prostor.

Kovové točité schodiště vede do prvního patra, ve kterém je chodba s úložným prostorem, koupelna a obývací pokoj. Strop je dřevěný s masivními trámy.

Nevýhodou bydlení v blízkosti přístavu je ojedinělý výskyt štírů. Bodnutí se přirovnává k vosímu a není životu nebezpečné, jediná zkušenost ovšem vedla k vyklepávání bot, oblečení i postele před použitím.

Koupelna se sprchovým koutem, umyvadlem a toaletou v posledním bytě již naprosto odpovídá českým hygienickým standardům, Palermitán by zde ovšem postrádal bidet.

Důležitá je bezpečnost

Při hledání bydlení je znalost alespoň základů italštiny nezbytná, protože místní obyvatelé angličtinu příliš neovládají. Město i celý ostrov jsou pověstné krvavou mafiánskou minulostí. Ale cizince dnes spíše než to děsí neznámé prostředí a sicilský temperament. Mezinárodní statistiky kriminality neudávají porovnatelné údaje pro jednotlivá města, co se ale počtu vražd týče, měli bychom se bát podobně jako v Praze. Důležité je si vybrat slušně vypadající dům a jeho okolí s jednoduchým a bezpečným přístupem i v noci.