Osvětlení v bytě: hra světla a stínu

  • 1
Ideální pochopitelně je zamyslet se nad rozmístěním svítidel v interiéru již nad projektem nového domu či bytu. Jenže, ne vždy člověku dojde úplně všechno. Teprve až chvíli bydlíme, přijdeme na to, co vlastně od daného prostoru požadujeme.

Světlo umí v bytě vyčarovat atmosféru, která může mít blahodárný vliv na lidskou psychiku. Prostřednictvím vhodně zvoleného umělého osvětlení lze odlišně vnímat podobu interiéru.

I obyčejné záclony vypadají při vhodném nasvícení zajímavě a běžná sektorová stěna získá plastický rozměr a stává se artefaktem hodným pozornosti.

Pro jarní a podzimní období je vhodné použít k osvětlení interiéru mléčné nebo tónované žárovky. Doplňkem se mohou stát svíčky nebo oheň v krbu. Do kuchyně a koupelny se hodí zářivky. Halogenové lampy by měly být tlumené, neboť jen tak ladí k jarním či podzimním barvám za okny bytu.

Pro pocit chladu v horkých dnech léta a pro potřebu barev v zimním období je možné doporučit netlumená halogenová světla, bodové osvětlení pro kuchyni, koupelnu a případně pracovnu. Jestliže člověk v zimě zatouží po večerech pod lampou, je vhodné vybrat takovou, která je schopna vytvořit cílené bodové osvětlení.

Obývací pokoje - centrum bydlení
Nejuniverzálnějším místem v bytě je obývací pokoj. Výhodné je svítidlo s rozptylným krytem pro celkové osvětlení. Může být stropní nebo nástěnné. V obývacím pokoji lze použít i nepřímého osvětlení - například svítidlo na nábytkové stěně.

K asi nejoblíbenější domácí činnosti patří sledování televize. Pokud jsou u televize všechna svítidla vypnuta, kontrast jasu obrazovky a jejího okolí je velký a značně namáhá zrak, proto odborníci doporučují i při sledování televize celkové osvětlení za předpokladu, že je k dispozici stmívání.

Dětský pokoj - světlo nesmí oslňovat a rušit
Děti s oblibou využívají celou plochu dětského pokoje pro různé hry, nebývá však výjimkou, že se dítě přestěhuje s knížkou nebo s kreslením někam do kouta. Proto centrální lustr se žárovkou osvětlení dětského pokoje nevyřeší.

Svítidlo do dětského pokoje by mělo mít rozptylný kryt a světelný zdroj o dostatečném výkonu. Velmi důležité je také osvětlení pracovního stolu, a to nejen v dětském pokoji, ale také v pracovně, která se pomalu stává běžnou součástí moderního bytu.

Ložnice - poddejte se své náladě
Jediné místo, kde mohou nároky na kvalitu osvětlení ustoupit vkusu majitele, je ložnice. Tam bývá základní osvětlení nejčastěji ze stropu, nejlépe mimo půdorys lůžka.

Osvědčený je princip instalace svítidel spíše po okrajích místnosti - v rozích, před postelemi, případně kolem postele. Velmi důležité je osvětlení u postele, takzvané „čtecí“ světlo.

Nejlepší je nástěnné svítidlo s vlastním vypínačem nebo lépe stmívačem. Mělo by být dostatečně silné a také polohovatelné. V šatně, která s ložnicí většinou sousedí, umísťujeme svítidla na stropě, ale ne příliš daleko od skříně, abychom si nestínili vlastním tělem při manipulaci.

Vhodné je použít jako světelný zdroj speciální zářivku, která má podobné barevné spektrum jako denní světlo.

V koupelně jde i o bezpečí
V koupelně je praktické osvětlení obličeje (nikoliv zrcadla) ze tří stran, alespoň však ze dvou stran, které nevytváří na obličeji stíny. Používají se svítidla s měkkým plošným světlem a svítidla vybavená opálovým stínidlem. Svítidla se umísťují okolo zrcadla, pokud možno však ne příliš blízko u osy pohledu.

Zcela nevhodná jsou jakákoli svítidla s viditelnou žárovkou, zvláště pak halogenovou. Jako hlavní osvětlení je možné jakékoli uzavřené stropní svítidlo, pouze v blízkosti sprchového koutu je nutné osadit svítidla krytem proti vodě. Nad vanou a ve sprchovém koutu nemají být kvůli bezpečnosti používána raději žádná svítidla.

Interiér bytu rozzáří dobré osvětlení.