Ostrůvková kuchyň umožňuje přímý kontakt s jídelní částí.

Ostrůvková kuchyň umožňuje přímý kontakt s jídelní částí. | foto: Tomáš Dittrich

Ostrůvková digestoř je účinná jen tehdy, když ji správně nainstalujete

  • 64
Varná zóna umístěna na kuchyňském ostrůvku, bez ohledu na to, zda je plynová či elektrická, se neobejde bez ostrůvkové digestoře. Dostatečně výkonné a s odtahem, ale také správně instalované.

Ostrůvkové kuchyně dnes představují nejčastější řešení tam, kde se spojila kuchyň s jídelní a odpočivnou zónou. Ostrůvek může sloužit jako velká pracovní plocha, pak pro její pořízení není žádné omezení.

Kdo chce do ostrůvku umístit varnou desku, musí vyřešit instalaci digestoře, a to nejlpépe s přímým odtahem, recirkulace zde zpravidla nestačí.

„Nejčastěji se digestoř věší na sádrokartonový podhled. To však znamená, že se pod sádrokarton musí udělat přípravná konstrukce, nebo se použijí takzvané závitové tyče, protože odsavač nelze pověsit jen na sádrokarton. Originální patice, tedy deska, která je součástí balení digestoře, musí být připevněna v absolutní vodováze tak, aby se ani nehnula. Jinak by se odsavač ́houpal ́ už jen při mačkání tlačítek,“ vysvětluje Ing. Aleš Heran ze společnosti Vzduchotechnika Air.

Pravidla pro instalaci

Na přivedení odtahového potrubí pod sádrokartonový podhled je proto třeba myslet včas. Potrubí by mělo mít průměr 125, nebo ještě lépe 150 mm. „Lze použít i adekvátní ploché profily 204×60 nebo 220×90 mm a jejich navedení do přípravné konstrukce,“ říká Aleš Heran. Je-li strop pevný, bez podhledu, je podle něho třeba udělat přesný prostup a potrubí vést třeba ve skladbě podlahy horního patra a podobně.

„Jen je nutné dodržet profil podle požadavků výrobce, jeho zredukování může snížit výkon a zvýšit hlučnost,“ varuje Ing. Heran. To také znamená, že je třeba typ digestoře vybrat dostatečně včas, aby byla příprava instalace správná. Pozor i na ohyby potrubí. V některých případech platí nepříjemná úměra, že jeden ohyb do pravého úhlu sníží výkon digestoře až o třetinu, a naopak o třetinu hlučnost.

A další rada od odborníka? „Pokud je digestoř vedená kolmo vzhůru nezatepleným prostorem nebo přímo do venkovního prostředí, je třeba řešit vhodně i odvod kondenzátu, který se bude v zimě v potrubí tvořit,“ upozorňuje Aleš Heran.

I průvan může výrazně ovlivnit výkon. Pootevřením okna či dveří odsavači nepomůžete, naopak, vznikne takzvané příčné větrání. Průvan „strhne“ páru, jejíž molekuly nesou tukové částice a „odloží“ je někde na zdi, na nábytku nebo na knihách.

Vše pak potáhne jemný tukový film, který se ze stěn již neodstraní, teprve až po oškrábání a následném malování. Výborně se v něm bude skvěle dařit nežádoucím bakteriím! Takže nikoli větrání okny, ale takzvanou mikroventilací.

Elektro do vaší kuchyně

Nakupujete rádi zlevněné elektro v akci? Všechny aktuální letáky a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Pozor také na teplo! Čím bude v interiéru tepleji, tím pojme víc vlhkosti. Teplo ve spojení s vlhkostí představuje ideální živnou půdu pro bakterie a kultury plísní. Jeden kilogram vzduchu (0,73 m3) pojme při teplotě 20 °C až 14,7 gramů vody, čím je vzduch teplejší, tím více.

Ostrůvková digestoř musí být výkonná, ale...

Pokud jde o výkon digestoře, musí být takový, aby vyměnil vzduch v prostoru minimálně šestkrát, ideálně však až dvanáctkrát za hodinu. Výpočet je tak jednoduchý: stačí si spočítat objem místnosti a ten znásobit šesti až dvanácti (jde o rovnici Q = V × f, kde se V rovná plocha kuchyně × její výška).

„Vypočítaný výkon by však neměl být maximální, ale odpovídat výkonu odsavače na stupni 2 nebo 3 tak, aby bylo možné zvýšit výkon odsavače v nutných případech, například během smažení či intenzivního fritování a podobně,“ upozorňuje Jan Herian, produktový školitel pro značky Bosch a Siemens.

Pracovní deska na jedné straně přesahuje kuchyňský ostrůvek. Stačí tedy přisunout několik vyšších židlí a může sloužit jako barové sezení nebo snídaňový pult.

Jenže silný výkon by mohl odvádět potřebně teplo z prostoru. Proto výrobci stále zvyšují kvalitu svých výrobků. Například firma Bosch osazuje odsavače par motorem EcoSilence Drive. Jde o unikátní konstrukci motoru, který je velmi účinný, vysoce výkonný a zároveň velmi tichý.

„Motor je totiž usazený ve speciálním patentovaném pouzdru konstruovaném tak, aby se zamezilo turbulencím, a tím pádem snížení výkonu a zvýšení hlučnosti odsavače,“ objasňuje Jan Herian se společnosti BSH domácí spotřebiče.

Spojení motoru EcoSilence Drive s LED osvětlením odsavačů napomáhá i snížení spotřeby, digestoře vybavené tímto motorem jsou v energetické třídě spotřeby A nebo A+.

Pro optimální regulaci výkonu mohou být odsavače vybaveny i funkcí EcoSensor. Opět jde o patentovanou technologii firmy Bosch, která byla převzata z automobilového průmyslu.

Odsavače mohou být vybavené funkcí EcoSensor. Jde o patentovanou technologii firmy Bosch, která byla převzata z automobilového průmyslu.

Senzor umístěný v odsavači měří odpor těkavých látek a vodních par a na základě těchto údajů automaticky přizpůsobí stupeň nastavení výkonu odsavače aktuálnímu stavu. Senzor dokáže rozpoznat i okamžik, kdy vaření již skončilo, a odsavač automaticky vypne.

Ani u ostrůvkových digestoří pak nesmíte zapomenout na správnou výšku umístění. Norma vyžaduje mezi elektrickou varnou deskou a digestoří minimálně 65 cm, 68 až 70 cm pak nad plynovou.

Jenže může nastat problém s výškou uživatelů: digestoř umístěná 75 centimetrů nad varnou deskou postačí osobám do 166 centimetrů, kdo měří 167 až 186 cm, potřebuje odsavač o 20 cm výše, to pro perfektní odstranění páry, pachů a tuků však už nemusí být ideální. Když se u sporáku střídá více kuchařů, může to být někdy i problém. Proto jsou oblíbené digestoře, kde lze výšku regulovat pomocí dálkového ovládání.