Minimální výška spodní hrany pro docílení optimálního výhledu ze střešního okna...

Minimální výška spodní hrany pro docílení optimálního výhledu ze střešního okna je 85 cm nad podlahou. | foto: Velux

Kvalitní střešní okno nestačí jen vybrat, ale také správně umístit

  • 0
Střešní okna zaručují víc světla pro jakýkoliv podkrovní prostor a zároveň jeho obyvatelům poskytují výhled do okolí. Pro dosažení co nejlepšího účinku je však třeba okna ve střeše také správně umístit.

Pro dostatečné osvětlení kterékoliv místnosti se doporučuje, aby prosklená plocha tvořila alespoň 10 procent podlahové plochy. Tento poměr by měl být dodržený především v podkrovních a půdních prostorách, kde bývá světla poskrovnu. Platí totiž, že čím víc denního světla, tím atraktivnější a příjemnější je i bydlení.

Nároky však nejsou kladeny jen na prosvětlení prostor pod střešními okny, ale také na výhled do okolí. Minimální výška spodní hrany pro optimální výhled ze střešního okna je proto stanovena na 85 cm nad podlahou, za maximum se pokládá osazení ve výšce 120 cm.

Důvod této nízké výšky? Devadesát procent doby pobytu v v místnosti (nepočítá se spánek) totiž strávíte sezením, jen okna osazená v doporučené výšce poskytují dobrý výhled i z pohodlí vašich křesel.

Střešní okna mohou být řazena do sestav jak nad sebou, tak vedle sebe.

Střešní okna mohou být řazena do sestav jak nad sebou, tak vedle sebe. Takové uspořádání prosvětlí mnohem větší prostor. Velmi efektivní je také kombinace střešního okna s doplňkovým oknem, které na něj zespodu nebo shora navazuje. Doplňková okna je přitom možné osazovat jak do šikminy, tak vertikálně. Tímto způsobem si zajistíte ještě lepší výhled do okolí.

V úvahu je třeba vzít také typ a sklon střechy. Má-li střecha menší sklon a blíží se tak vodorovné ploše, měla by se k optimálnímu osvětlení prostoru a získání dostačující vyhlídky použít větší okna.

Existuje spousta možností z široké nabídky různých typů a velikostí střešních oken. Na výběr jsou kyvná střešní okna, jejichž ovládání může být nejen manuální, ale i elektrické nebo solární, či také výklopně-kyvná okna s manuálním ovládáním.

Největší chyba: špatný výhled

Nejčastějším nedostatkem, se kterým se lze u podkrovních místností setkat, je umístění střešních oken mimo zorné pole sedícího, někdy dokonce i stojícího člověka. Vytváří se tím paradoxně pocit sklepní místnosti v nejvyšším patře domu. Přitom výhled je pro pocit pohody v interiéru zásadní. Při hledání nového bydlení to bývá jeden ze základních požadavků.

Příliš vysoko umístěná střešní okna jsou důsledkem stavebně nejjednoduššího napojení střešního okna na nadezdívku (dochází k tomu u rekonstrukcí a vestaveb).

"Ušetříte tak sice náklady a čas na vytvoření parapetu nebo přerušení pozednice, ale z pohledu užívání je to krátkozraké řešení," varuje architektka Klára Bukolská z firmy Velux.

Pro spokojenost obyvatel je právě dostatek světla a výhled jednou z nejdůležitějších součástí interiéru. "Je jednoduché zařídit nábytkem podkrovní místnost či obytný prostor správných proporcí s dobře umístěnými okny. Naopak chyby ve stavební části interiérové řešení většinou zachránit nedokáže," doporučuje architektka Daniela Hanousková Boučková.

Dobrým větráním ušetříte i za klimatizaci

Další chybou je nedostatečné větrání prostor. "Lépe řečeno v našich interiérech větrání velmi často podceňujeme. Provětrat a dobře vychladit místnost můžeme  pomoci příčného provětrání nebo komínového efektu," radí architektka Bukolská.

Podle ní se lidé bojí i víc využívat síly prostoru. Obzvlášť v podkroví, kdy mají možnost otevřít prostor do krovu, osvětlit jej shora a vytvořit tak neopakovatelnou atmosféru, je to velká škoda. I větrání bude přitom v takovém prostoru fungovat lépe.

Správnou kompozicí místnosti s dobrými proporcemi a výhledem stačí jen doplnit pár kusy nábytku.

Častým argumentem proti takovému řešení je obava z nákladů za vytápění těchto převýšených prostor, proto už při návrhu velikosti i tvaru takového prostoru je třeba vytápění zohlednit a návrh tomu přizpůsobit. Výška i rozsah převýšení by měly být úměrné proporcím celého bytu.