Režné zdivo je z "recyklovaného materiálu"  - ze starých cihel získaných při bourání v areálu

Režné zdivo je z "recyklovaného materiálu" - ze starých cihel získaných při bourání v areálu | foto: Jakub Pelnář

Originální podobu loftu určily litinové sloupy. Využili i staré cihly

  • 31
Atraktivní bydlení, výhodná investice, velkorysá distribuce prostoru. To vše se skrývá pod pojmem loftové bydlení. Zařídit konkrétní loft v areálu Holešovického pivovaru však znamenalo pustit se do náročných stavebních úprav.

Změny byly nutné, a to přesto, že tento bytový projekt získal loni dokonce cenu v prestižní soutěži Best of Realty. Jenže nový majitel měl o podobě svého loftu vlastní představy.

"S klientem, který si jej koupil jako vhodnou investici, jsem nespolupracoval poprvé, rozumíme si, máme shodný styl. Je to v Čechách ´domestikovaný´cizinec, který má přehled o trendech i standardech bydlení v zahraničí a přitom zná i český realitní trh," vysvětluje architekt Vít Janečka.

Hlavní obytný prostor je jasně členěn na odpočivnou, jídelní a kuchyňskou část

Snažil se v Holešovicích vytvořit pro svého klienta především velkorysý a zároveň originální prostor. "Zásadní změnou proto bylo spojení dvou původně navržených obytných místností do jednoho prostoru a provedení patra nad vstupní chodbou a příslušenstvím, které je přístupné ze spodní úrovně i dalším schodištěm," vysvětluje architekt.

Upozornění: Fotografie vznikly po dokončení interiéru, před nastěhováním uživatele.

Vložení železobetonové stropní desky bylo nutné projednat i s památkáři

Přibyla otevřená galerie

V loftu vznikla po úpravě otevřená galerie, jejíž propojení s hlavním obytným prostorem podpořilo protažení stropní desky nad kuchyňskou částí.

"Vložení železobetonové stropní desky a dopad této úpravy na statiku objektu se musely řešit s památkáři i stavebním úřadem. Rozhodně to nebyla běžná klientská změna," vysvětluje Janečka.

Jenže zatímco tato úprava úředníkům nevadila, problémem se stalo dodatečné druhé ocelové schodiště na protaženém konci galerie. Měli výhrady vůči nedostatečné podchodné výšce pod původním ocelovým nosníkem procházejícím napříč přes galerii. Naštěstí se vše nakonec vyřešilo.

Dodatečné ocelové schodiště vyvolalo řadu diskusí kvůli nedostatečné podchodné výšce pod původním ocleovým nosníkem, nakonec však bylo schváleno

Loft tak tvoří jeden společný spojitý obytný prostor, obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelní částí ve spodní části a "ložnice" na otevřené galerii. V patře najdete také malou koupelnu a šatnu, v prodloužené části galerie lze umístit pracovní kout.

Ve spodní úrovni zůstalo kromě hlavního obytného prostoru zachováno původní řešení: koupelna, WC a šatna (komora) přístupné ze vstupní chodby.

Pračka a sušička v takovém interiéru nemohou chybět

Toto řešení nemusí samozřejmě vyhovovat všem, ale to platí i pro samotný koncept loftového bydlení. "Pro Čecha jde o prostorový nezvyk, pro někoho větší prostor může být až zneklidňující, ale cizinec to zpravidla vnímá jinak, má jiné zkušenosti," popisuje architekt Janečka.

Původní nosné konstrukce - litinové sloupy s masivním ocelovým průvlakem - podtrhují charakter interiéru

Industriální styl podtrhují staré cihly

Charakter interiéru předurčily hlavně zachovalé původní nosné konstrukce neboli litinové sloupy s masivním ocelovým průvlakem. Nové materiály a konstrukce proto architekt volil tak, aby podpořily industriální "look".

Například vložená železobetonová stropní deska zůstala v původní podobě, tedy včetně čitelné struktury bednění. Některé stěny jsou z režného zdiva, jehož původ potěší všechny zastánce recyklace. Janečka totiž použil staré cihly získané při bourání v areálu.

Vedle ložnice je na galerii také koupelna a malá šatna

Vedle ložnice je na galerii také koupelna a malá šatna

Industriální charakter prostoru "zjemňuje" dřevěná podlaha i dřevěný nábytek

Industriální charakter prostoru "zjemňuje" dřevěná podlaha i dřevěný nábytek

Současnost doplnily skleněné tvárnice použité u kuchyňského barového pultu i u stěn koupelny na galerii. Na podlahách je položena odolná dubová kantovka. Doplňkové schodiště tvoří jednoduchá ocelová konstrukce.

Majitel si pořídil tento loftový byt jako výhodnou investici. Pronajímá jej, proto zde také zatím najdete jen základní vybavení, důraz byl kladen spíš na kvalitní dispoziční a materiálové řešení.

Posuvné ocelové dveře představují zajímavý "industriální" detail

Posuvné ocelové dveře představují zajímavý "industriální" detail

Detail ocelových schodů

Detail ocelových schodů

Autor

Ing. arch. Vít Janečka

*1969
Autorizovaný architekt, absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze. Zabývá se návrhy komerčních i bytových interiérů a rekonstrukcí. Řadu let působil ve společnosti Arwen, spol. s r.o., nyní má vlastní ateliér.

Cihlová barva v chodbě příjemně doplňuje šedou na dveřích a zárubních

Holešovický pivovar

Developer: ING Real Estate Development

1. cena v kategorii Rezidenční projekty

1. cena v kategorii Rezidenční projekty

Ocenění v soutěži Best of Realty v roce 2009 získal v kategorii developerské projekty. Cenu porota udělila za citlivě prováděnou rekonstrukci industriální stavby v souladu s vytvořením nové, moderní dominanty města a za výrazný přínos k přeměně pražských Holešovic.

Při rekonstrukci objektu využili architekti původní pivovarskou spilku (kvasírnu piva), která sloužila původnímu účelu od roku 1897 do roku 1998.

Architekt stavby: CMC architects
Návrh interiéru loftu a klientských změn: Ing.arch.Vít Janečka

Koupelnu opticky zvětšuje velké zrcdalo na zdi

Koupelnu opticky zvětšuje velké zrcadlo

Nadčasové obklady doplňuje bílá keramika

Nadčasové obklady doplňuje bílá keramika

Co je loft

Obliba loftů začala v padesátých až šedesátých letech v New Yorku na Manhattanu. Do opuštěných továrních hal se nastěhovali umělci - sochaři, malíři či muzikanti s mizivými příjmy. Měli však nápady. Bývalé industriální objekty zařizovali podle svých potřeb. Za nimi pak přišli lidé, které lákalo kouzlo svobody a umělecké osobnosti.

Andy Warhol vytvořil v té době se svými kolegy Factory – patrně nejslavnější loftový prostor všech dob se stříbrnými tapetami.

Lofty jsou byty, které vznikly ve starých továrnách a industriálních budovách, často bez příček, jako jediný otevřený obytný prostor. Vedle továrních hal se využívají také mlýny, pivovary, sýpky, trafostanice či doky.

Pro rekonstrukce se využívají zejména budovy se skeletovým a železobetonovým, nikoliv stěnovým konstrukčním systémem, protože u nich lze poměrně snadno provést potřebné úpravy, hlavně vložit patra s ložnicemi či pracovnami.

K typickým prvkům loftů patří i takzvaná světlá výška kolem pěti i více metrů, jednoduchá rámečková okna typická pro tovární výrobní haly a betonové či dřevěné podlahy.