Originál v koupelně: ručně malovaná vana

  • 5
Designér a grafik Pavel Šťastný je známý především jako autor loga Občanského fóra a animací k televiznímu pořadu Banánové rybičky. Před pár lety vymyslel technologii ručního malování van, kterou pak použil k výrobě kolekce s příznačným názvem Funny vany (zábavné vany). Koupací nádoby zdobí veselé obrazce vytvořené barvami, jež se nikdy nesmažou.

„Dokud vanu nezlomíte, barvám se nic nestane,“ tvrdí designér. Později Šťastný na téma navázal vynálezem takzvané cinemavany, na jejíž dno se promítá film.

„Když ve vaně sedíte, ocitnete se zcela v prostoru projekce,“ vysvětluje. A nezůstal pouze u van, dnes v jejich duchu navrhuje celé koupelny. Pracuje na nich s týmem lidí v rámci své firmy Plechárna.

Pokud vím, k malovaným vanám jste se dostal přes záchodové mísy. Jak to přesně bylo?
Záchodové mísy jsem maloval už při studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Inspiroval jsem se na zámcích, kde se mi líbily krásné malované koupelny. Později jsem jednomu známému dával záchod na dobročinnou aukci. Tam jsem se potkal s Lucií Havlovou, ředitelkou firmy, která dodává materiály na vany. Oslovila mě s tím, že by se jí líbilo, kdybych udělal něco podobného na vany. Souhlasil jsem a za rok byly vany na světě.

Z čeho jsou vaše vany vyrobené?
Uvnitř, kde sedíte, je čirý akrylát Lucite a zvenčí je laminace. Vymyslel jsem technologii, jak mezi ty dvě vrstvy vložit barvu. Když se vana pomaluje nebo potiskne a vy pak obraz zakryjete, barvy zůstanou navždy neměnné.

Maluje se všechno ručně?
V tuhle chvíli probíhá malosériová výroba, měsíčně se dělá asi desítka van. Výrobní proces je částečně ruční a částečně tam roboti stříkají laminace. Van vyrábíme tři typy. Jedna řada je celá ručně malovaná, malba je komplet po povrchu vany. Pak je druhá, kde vzory nejsou tak celistvé, tam používáme i samolepky a tiskovou technologii. Třetí řadu tvoří speciální vany vyráběné na zakázku. Například upírské vzory vznikly pro Dracula park, který se buduje u Bukurešti.

Jak dlouho trvá namalovat takovou vanu?
To záleží na vzoru. Třeba malba na vaně Chuňoch se skládá z dvoucentimetrových čárek, takových chlupů, kterých je na ní několik tisíc. Ta se maluje čtrnáct dní. Ale některé vany jsou samozřejmě rychlejší.

Tím, že jsou vany ručně malované, je každá originál?
Laik rozdíly nepozná, nuance jsou velmi jemné. Ale je to přece jenom ruční práce a tah štětcem má člověk pokaždé trošku jiný. Dá se říct, že jsou to vždy originální kusy.

Malujete vany na zakázku, nebo máte některé na skladě?
Někdy jsou předem udělané -do vzorkoven nebo na veletrhy. Většinou se ale vany objednávají, protože spousta lidí je chce nějak specifikovat. Například teď vyrábíme vanu z katalogu, ale v jiném odstínu. Náš klient má od architekta vymyšlenou koupelnu, my vyrábíme vanu a sprchový kout a dolaďujeme speciální odstíny podle barvy obkládaček.

Jak jste přišel na cinemavanu?
Cinemavana je taková lahůdka. Před asi třemi lety jsem dělal výstavu do Veletržního paláce, kde původně měla být vana-akvárium, v níž jste uprostřed akvária, okolo vás ryby. Ale to by neunesly stropy, protože vana by vážila několik tun na metr čtvereční, a tak mi to zakázali. Místo toho jsem tedy udělal cinemavanu.

Jak funguje? Promítá se obraz na celou plochu vany?
Vana je zavěšená v boxu a před ní je umístěný projektor, který může svítit ve dvou směrech - zepředu na vanu a okolo ní. Hlavní obraz je na přední ploše vany, kde máte při koupání nohy. Tam je dokonalý, rovný. Ale můžete jej také rozšířit na plochu celé vany, což vytváří úžasný efekt. Třeba když si promítáte plovoucího žraloka, vyjede vám za zády, otočí se k vám čelem a zase zajede za záda. Prostorovost je dokonalá tím, že vám obraz běží i po dně. Je to takové trojrozměrné kino.

Vy neděláte jen vany, ale i celé koupelny. Co všechno do nich navrhujete?
V podstatě cokoliv. Záleží na tom, nakolik je klient odvážný. Teď s kolegy připravujeme sérii koupelen, kam se vymýšlejí i dlaždičky, zástěny, zrcadla - celý interiér v jednotném duchu. A do jedné chalupy na Slapech, kterou jsem celou navrhoval, dělám koupelnu postavenou na sepětí s přírodou. Věšák na ručníky bude z jeleního paroží, vana celá pomalovaná jehličím a zvenčí potažená kůží. Bude na nožičkách ve tvaru kopýtek, takže uprostřed místnosti bude stát jako jakési zvíře s parohy. K tomu dělám umyvadla tesaná z kmenů.

Prodávají se vany i do zahraničí?
Ano. Hlavně do Nizozemska, Ruska, Rumunska, na Ukrajinu, do Polska. Prodávat je jen v Čechách by znamenalo dělat velmi malé série. Bohužel, většina Čechů je v tomto směru konzervativní.

Děláte takový hravý design. Je pro vás důležitá funkčnost?
Bez funčnosti to nemá smysl. I když ty věci jsou někdy složitější a není úplně jednoduché dosáhnout toho, aby fungovaly. Například velmi složitá je dětská vana s vláčkem. Nahoře na vaně jsou koleje, po nichž může jezdit vláček. Je na baterky, dobře izolovaný. Přímo na vaně jsou ale přidělané jenom kostičky, na které se dají ty koleje nasadit. Když chcete vanu celou umýt, koleje jednoduše sundáte.

Vaším častým tématem jsou ryby. Proč?
Protože mám rád vodu. Ryby jako malířský motiv ale vznikly trošku náhodou ve spojení s Banánovými rybičkami, které jsem navrhoval pro Halinu Pawlowskou. Díky televiznímu pořadu se za ta léta staly známější.

Pokud vím, jste také velký labužník a zabýváte se hodnocením kvality restaurací. Napadlo vás někdy gurmánství propojit s vanami?
Už jsem to udělal. Vyrobil jsem několik gurmánských van, naposled pivní vanu pro pivní lázně. Před lety vznikla gurmánská vana, která byla celá zelená. Použil jsem ji tenkrát na nějakém večírku, kde byla plná salátu a všichni z ní jedli. Teď ještě připravuji do jedné restaurace vanu, která bude mít na sobě viněty vín a šampaňského. Bude stát uprostřed restaurace, plná ledu, a v ní se budou chladit pochutiny. Takže místo toho, aby vám přinesli kyblík s vínem, přijede vana.

Funny vany jsou od designéra Pavla Šťastného.

Ručně malované vany

Ručně malované vany

Ručně malované vany

Ručně malované vany

,