Sousedka neměla příbuzné a ani nikoho dalšího, kdo by dědil. Ilustrační snímek.

Sousedka neměla příbuzné a ani nikoho dalšího, kdo by dědil. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Sousedka zemřela. Chata se bortí a voda z děravých okapů mi vše ničí

  • 20
Bydlím v malé vesnici v rodinném domě v kraji Vysočina. Sousedka v červnu 2014 náhle zemřela a od té doby její chata a přilehlý pozemek zejí prázdnotou a rychle chátrají. O nemovitost a zahradu se nikdo nestará, píše Josef v dalším příspěvku seriálu Sousedské války.

Když jsem se začal zajímat, kdo nemovitost se zahradou v dědickém řízení získal, tak mi bylo zastupujícím advokátem sděleno, že zemřelá sousedka neměla žádné příbuzné a ani nikoho, kdo by měl zákonný nárok na dědění.

Proto pravděpodobně tento veškerý majetek časem, bez bližšího určení, přejde do vlastnictví státu, konkrétně pod Úřad pro zastupování státu ve věci majetkových. Do dnešní doby je tato nemovitost stále napsaná na zesnulou sousedku.

Proto se ptám, kdo v době, než nemovitost přejde do vlastnictví státu, se o chatu a přilehlou zahradu má nebo musí starat? Jde mi pouze o základní údržbu jako je: sečení velmi vzrostlé trávy, stříhání dřevin, které přesahují na můj pozemek, děravé okapy, které propouští vodu a ta stéká na stěnu mé garáže a všechno ničí. Je nějaké řešení?

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Jakub Hrbáč, RE/MAX Plus

Pokud se opravdu stane, že dědictví nabude stát (Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových), je třeba obrátit se na něj a žádat nápravu stavu. Bohužel hovoříme až o stavu, kdy je dědické řízení ukončeno, což může trvat dva až šest měsíců.

Výjimkou však nejsou případy, kdy vyřízení pozůstalosti trvá i několik let. Záleží totiž na tom, o jak velkém majetku se rozhoduje. Na každou nemovitost v rámci dědického řízení musí být vyhotoven znalecký posudek. Osobně dělám ročně několik takových posudků, proto vím, že doba řízení se může protáhnout.

Martin Rezek, advokát z AK Rezek Prunner Firická

Do doby pravomocného skončení dědického řízení provádí úkony v rámci zajištění dědictví notář, který je jako soudní komisař pověřen soudem (příslušným dle trvalého bydliště zůstavitele) k vyřízení pozůstalosti. Doporučuji tedy obrátit se na notáře, který je pověřen v této věci. Poté, co dojde k přechodu majetku na stát, tak kontaktujte Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.