Opuštěné chalupy lákají zloděje

Mladoboleslavská i mělnická policie v uplynulých dnech řešila několik vloupání do rekreačních chat a chalup. Vzhledem k tomu, že na podzim je mnoho domků opuštěných, zloději si více troufají. Podle policie počet vloupání v podzimním a zimním období mírně stoupá, vyskytují se však během celého roku.

„Podle statistik tato trestná činnost v podzimních měsících mírně stoupne, ale tady na Boleslavsku není vyloženě taková oblast, která by byla v zimě úplně opuštěná,“ uvedl mluvčí boleslavské policie Ladislav Mareš. Na Mělnickou čísla dokazují mírný vzestup vloupání do chat během podzimu. „V srpnu a v září máme nahlášených sedm případů, v říjnu jich bylo dvanáct a v listopadu osm,“ potvrdila mluvčí mělnické policie Pavlína Šlajsová.

Na Mladoboleslavsku se jeden z posledních případů stal v chatové oblasti Havránek u obce Sukorady. Zřejmě v noci na minulé pondělí tam zloděj vykradl hned tři vedle sebe stojící chaty. „Pachatel po vypáčení okenic a rozbití oken nebo dveří vnikl do chat, odkud odcizil oblečení, černobílý televizor, hi-fi věž, spací pytle, ložní prádlo, vysavač, rybářské pruty a další věci v hodnotě téměř dvacet tisíc korun,“ upřesnil Mareš. Další škody způsobil zloděj na zařízení chat. Jen o několik dní dříve řádil neznámý pachatel i v katastru obce Sojovice.

Tam po vypáčení vchodových dveří verandy u rekreační chaty vnikl až do obytné části, odkud odnesl mikrovlnnou troubu, elektrický radiátor, hi-fi věž, dalekohled, napařovací kulmu a další věci v celkové hodnotě přesahující čtyřicet tisíc korun. Obdobný případ řešili i mělničtí policisté. Naposledy 2. prosince jim nahlásili lidé vloupání do chaty u Kralup nad Vltavou. „Pachatel vnikl na pozemek, zničil zámek u vchodových dveří a odcizil rádio, sekačku a křovinořez,“ uvedla Šlajsová. 

Objasněná je každá desátá krádež
Policii se přitom daří objasnit asi desetinu vloupání. „Je to podobné jako u vloupání do rodinných domů, bytů nebo krádeží aut. Objasněnost se pohybuje kolem deseti nebo jedenácti procent,“ uvedl Mareš. Upřesnil, že od počátku roku do konce září vyšetřovala policie na Boleslavsku přes dvě stě vloupání do rekreačních objektů. Podle něj je velmi složité dokázat pachateli jeho vinu.

Poslední případy vloupání do chat

- Lup za více než padesát tisíc korun ukořistil zloděj v rekreačním domku v zahrádkářské kolonii u obce Dobrovice na Mladoboleslavsku. V průběhu minulého týdne tam neznámý pachatel vnikl oknem a odnesl si mikrovlnnou troubu, dva barevné televizory, starožitné hodiny, video a další věci v celkové hodnotě 55 tisíc korun.

- Cílem zlodějů se stala i chalupa v Martinovicích na Mladoboleslavsku. Zatím nezjištěný pachatel, který odcizil tři barevné televizory, videorekordér, obrazy, alkohol a další věci, způsobil škodu za více než osmdesát tisíc korun.

Zdroj: Policie Mladá Boleslav
 

Často zloděj vyloupí několik chat či chalup blízko sebe, ale mnohdy samotní majitelé objektu zabrání dopadení. „Stává se, že lidé zřejmě kvůli studu z nepořádku uklidí, než přijedeme. Tak zničí všechny stopy. Proto je důležité, aby v momentě, kdy zjistí, že se někdo vloupal do jejich objektu, dovnitř vůbec nechodili a aby s ničím nemanipulovali,“ uvedl policejní mluvčí.

Teprve po příjezdu policie a zajištění stop by měli lidé zjišťovat, co všechno chybí, jinak ničí stopy. To pak znemožní, aby policie pachateli prokázala sérii vloupání do několika chat či chalup v jedné oblasti, ačkoli bývá velmi pravděpodobné, že takovou sérii má na svědomí jediný zloděj nebo jediná skupina pachatelů.

Chatové oblasti nejčastěji navštěvované zloději
Zloději už ve svých regionech znají oblasti, odkud se lidé po létě vytrácejí, a kde tedy mají dobrou příležitost k vloupáním. „Na Mělnicku je to v okolí Kralup nad Vltavou, a hlavně v oblasti Mšena a Kokořínska,“ uvedla mluvčí policie Pavlína Šlajsová.

Na Mladoboleslavsku jsou to rekreační oblasti v okolí Českého ráje, u Bělé pod Bezdězem, Mnichova Hradiště nebo na Branžeži. Podle mladoboleslavského policejního mluvčího Mareše však zcela dokonale zabezpečit chaty a chalupy není možné. „Chata není trezor, ale dají se alespoň nainstalovat mříže, okenice a důležité je nemít v chatě žádné cenné věci,“ řekl Mareš.

Zloději podle statistik nejvíce navštěvují chaty v zapadlých oblastech, k nimž je dobrý přístup autem. Lidé by si měli všímat cizích osob a automobilů, které se kolem jejich domu pohybují, a neměli by se před neznámými lidmi chlubit majetkem, který mají v chatě uložený.

Klasická česká roubenka