Opravovat kotel v zimě ?

- Opravovat kotel nebo topení v zimě nikoho ani nenapadne. Přesto i tato situace může nastat. Čištění kotlů a revizní prohlídky by měly zabránit jejich poruchám. Mnozí majitelé je však opomíjejí, a pak snadno kotel vypoví službu právě v době, kdy je venku dvacet stupňů pod nulou. „V případě nečekané poruchy je lepší se obrátit na malé a střední firmy. Ty jsou schopny okamžitě zareagovat. Je jasné, že místo revizní prohlídky odjedou servisní technici tam, kde topení nefunguje,“ říká Ivan Gabriss z firmy Avent.
Ulehčit práci opravářů mohou i sami majitelé. Například novější a dražší plynové kotle jsou opatřeny elektronickým diagnostikem, který sám ukáže, proč kotel nefunguje. Servisní technik pak přijede pouze s několika součástkami a naděje na rychlou opravu je poměrně značná. U starších kotlů opravářům nezbývá než se spolehnout na informace majitelů. Ti by měli znát značku kotle a výrobce. Důležité jsou i jakékoli další postřehy, například jak dlouho kotel nefunguje, zda v poslední době nedošlo k nějakým zásahům do topení nebo zda se v něm neozývá divné „harašení“. „Bývají závady, které se často opakují. U kotlů je to například nefungující čerpadlo,“ říká Jindra Olexová z instalatérské firmy Havlín, „pokud má technik potřebný náhradní díl, odstraní závadu na místě.“
Kotel, který v zimě netopí a nikdo ho neumí opravit, prokazuje svému majiteli medvědí službu. Proto by se měl každý, kdo kupuje nový kotel, zajímat o to, zda daná firma zajišťuje také servis. „Většinou lidé netuší, co se s kotlem děje. Proto na místo posíláme technika, který určí, o jakou závadu jde. Ten se v lepším případě vrátí pro potřebnou součástku. Pokud je porucha složitější, zprostředkujeme našim klientům kontakt s firmami, které se na opravu jednotlivých značek specializují,“ říká Jindra Olexová z firmy Havlín. Oprava pak ale trvá dva až tři dny.
závada nemusí být na vašem kotli
Porouchán často nemusí být přímo kotel. „Myslel jsem, že se mi pokazil kotel, protože zhasla kontrolka hlavního přívodu elektřiny, ale pojistky byly v pořádku. Až po konzultaci se sousedy jsem zjistil, že jejich situace je stejná. Nakonec jsme přišli na to, že v celé čtvrti nejde jedna fáze a poruchu stačilo nahlásit elektrorozvodným závodům,“ vzpomíná servisní technik Josef Řezáček.
Jednodušší situaci mají majitelé kotlů na pevná paliva. Tam může dojít ke zkroucení horní desky nebo praskne rošt. To jsou však závady, které si majitel - na rozdíl od poruch na plynovém kotli - může odstranit sám. Stačí zajít do obchodu pro náhradní díly.
Mnohem složitější a dražší je však případ, kdy kotel opravit nejde. Pak nezbývá než koupit nový. Cena běžných kotlů se pohybuje od dvatnácti tisíc korun výš. Pokud se mění kotle stejného typu, měl by majitel počítat s částkou kolem 1500 korun. Je-li třeba předělat systém na jiný typ, bývá cena vyšší, záleží na složitosti a podmínkách práce.
Urychlit opravu může i sám majitel kotle
Je-li k dispozici nový kotel a objednaná servisní firma, samotná práce netrvá déle než jeden den. „Kdo chce výměnu kotle o něco urychlit, měl by ještě před příjezdem topenářů vypustit vodu z celého systému,“ říká Pavel Hostomský ze stejnojmenné firmy, „pokud počká až na příjezd topenářů, ti pak otočí kohoutem, stojí a koukají, než voda odteče. To trvá přibližně hodinu.“ Po instalaci nového kotle se musí opět voda napustit.