Ze staré kaple porostlé břečťanem se vylouplo elegantní víkendové sídlo.

Ze staré kaple porostlé břečťanem se vylouplo elegantní víkendové sídlo. | foto: Unique Home Stays

Koupili kapli v příšerném stavu. Přeměnili ji na nádhernou chaloupku

  • 35
Manželé Marilyn a Albert Beacroftovi si na důchod pořídili příjemné bydlení. Na okraji vesnice Malpas v anglickém hrabství Cornwall koupili od církve opuštěnou kapli v zoufalém stavu.

Poprvé ten dům viděli, když jim bylo pouhých osmnáct a byli v zátoce na jednom ze svých prvních dostaveníček. Romantická poloha tehdy ještě neodsvěcené metodistické kapličky s výhledem na řeku Truro jim učarovala klidem a krásou lokality.

Když se po dlouhé době na místo vrátili, byla kaple porostlá břečťanem, zanedbaná a opuštěná. Nad vchodem visela cedule o prodeji. Beacroftovi začali okamžitě jednat. Zavolali realitnímu makléři a rozhodli se, že se v kraji svého mládí usadí.

Kaple naštěstí nepodléhala ochraně památkářů a speciální požadavky na opravu neměla ani obec a církev, která nemovitost prodávala včetně plánované projektové dokumentace.

Museli se ale dohodnout s překvapenými sousedy, kteří si zvykli na dlouhé období klidu, a navíc zjistili, že je stará kaple v příšerném stavu. Manželé, kteří se desítky let živili jako developeři, se dušují, že by klientovi koupi podobného domu nikdy nedovolili. Sami ale nerozumně podlehli emocím a řídili se jen srdcem a láskou k lokalitě.

Špatná střecha, zhroucené zdivo, chybějící moderní rozvody i zkroucená dřevěná okna dokazovaly, že se o kapli dlouho nikdo nestaral. Svatostánek pronajala fara před lety malpaskému skautskému oddílu, který v něm shromažďoval sezonní sportovní vybavení, a když přestal vyhovovat i jako sklad, zůstal opuštěný a bez využití.

Může se hodit

Park Klecany

Park Klecany - bydlete v blízkosti hlavního města Prahy a zároveň si dopřejte příjemného prostředí.

Další byty k prodeji nedaleko Prahy v nabídce na Reality.iDNES.cz.

Beacroftovi se naplno ponořili do plánování. Albert přišel na geniální myšlenku. Aby se exteriér kaple dramaticky neměnil a dům získal větší rozměry, rozhodl se kopat do země a stavbu rozšířit do svahu směrem k řece.

Práce byly velmi obtížné. S řešením vedení odpadů, elektřiny a vody se Albert trápil každý den celého půl roku. Pod střechou zrenovované kaple je dnes jídelní kout a koupelna, níže obývací pokoj a pod původní úrovní terénu ložnice s kuchyní i samotný vstup do domu.

Zařízení interiéru se ujala Marilyn Beacroftová. Pro malý prostor vybrala jednoduchý, svěží, moderní a čistý design. Dominuje bílá barva a přírodní dřevo, zábradlí a stolky využívají subtilně působící kombinace skla a leštěné oceli. V přívětivých béžových tónech je zařízena nejen ložnice, ale i koupelna. Jídelní kout je vybavený skládacími židlemi i stolem na kolečkách, který lze snadno okamžitě přemístit.

Z domku je pěkný výhled na řeku Truro.

Majitelé mají dvě podmínky: přes práh jim nesmí zvířata a hosté do 25 let.

Pohodlné masivní sedačky se do domu dostaly okny ještě před osazením novými okenicemi. Jinak by se do obývacího pokoje nevešly. Řemeslníci museli pracovat na malé ploše, navíc obklopeni nábytkem, pečlivě zabaleným ve vrstvách gumy a plastu, aby se nové nákladné kousky nepoškodily a nezaprášily.

Největším problémem byla neznalost místa. V Malpasu neznali dodavatele, řemeslníky, neměli v oblasti přátele ani známé, které by mohli oslovit s prosbou o pomoc. To vše práci prodražovalo. Proto raději přestali už v průběhu stavby počítat výši celkových nákladů. Devětašedesátiletý Albert a jeho o čtyři roky mladší žena si chtěli užít radostnou přestavbu.

Dům, který zvenčí zaznamenal minimální změny, dokončili před pěti lety na jaře. Majitelé se rozhodli své milované hnízdečko pronajímat. Mají jen dvě podmínky: žádná zvířata a hosté do 25 let. Týden pro dva vyjde v přepočtu na 19 tisíc korun.

, pro iDNES.cz