Při horším stavu podlahu šetrně rozeberte a zhodnoťte, co se dá použít.

Při horším stavu podlahu šetrně rozeberte a zhodnoťte, co se dá použít. | foto: Profimedia.cz

Zachraňte podlahu. Pusťte se s námi do rekonstrukce, která se vyplatí

  • 3
Poškozenou původní krytinu, která je kvalitní, stojí za to opravit. Jindy je nutné ji odstranit a upravit podklad pro položení nové. Podobně to platí i pro parkety, lepený koberec, lino a případně starou dlažbu.

Prkenná podlaha je prošlapaná, vrže, některé prkno prasklo. Pak je nutné zvážit, zda má oprava cenu. Většinou je totiž náročnější, dražší a má horší výsledky než náhrada prken za nová. "Oprava má smysl, když je krytina nějak cenná nebo je cílem starobylá podlaha s patinou historie," říká architekt Kryštof Štulc.

Při menším opotřebení stačí podlahu očistit a obrousit od špíny, nátěrů či vosků, vyměnit napadené části nejlépe starými prkny z jiné podlahy ze stejného dřeva a natřít. Lze brousit strojově, ručním broušením však lépe zachováte patinu.

Nebruste moc do hloubky, aby prkna neztratila pevnost. Při horším stavu podlahu šetrně rozeberte a zhodnoťte, co se dá použít. Prkna si očíslujte, abyste je kladli stejně, jako byla předtím. Vše shnilé a napadené škůdci odstraňte.

"Vrzání je způsobeno tím, že podlaha je křivá. Může to být tím, že se zkroutila a prkna se pohnula či oddělila od nosných trámků. Také mohly být špatně osazeny trámky na podlahu a časem se hnuly," uvažuje Radomír Beňa z firmy Panelreko. Zároveň se musí stabilizovat konstrukce, na které je krytina ukotvená.

To znamená zkontrolovat nosné trámky zvané polštáře, zda nejsou napadené dřevomorkou nebo červotočem, a ošetřit je ochranným nátěrem, stejně jako spodní stranu prken. Jsou-li uložené do podsypu, doplnit ho či vyměnit.

Když už polštáře nejsou v rovině, dorovnejte to přidáním dřevěných prvků. Výrazné skvrny lze retušovat tónovacím lakem či olejem. Spáry vyplňte dřevěnými štěpy. "Nedoporučuji tmelení. Sebelepší tmel se časem vydrolí, navíc nevypadá přirozeně," podotýká architekt Luděk Jasiok.

Renovace parket je podobná jako u prken. Jak ale upozorňuje architekt Patrik Tichý, lepené parkety nelze tak jednoduše rozebrat a přeložit. Když na to přece jen dojde, je nutné si pohrát s každou lamelou jednotlivě, což je drahé a zdlouhavé. Náklady přesáhnou částku, kterou byste dali za nové parkety.

Většinou však stačí parkety strojově zbrousit a natřít lakem či voskem. "Brusný prach se smíchá s lepidlem a vzniklá hmota se použije k vyplnění menších spár. Má stejnou barvu a vlastnosti jako původní podlaha," říká Jana Motalová z Bauhausu. Případně se může vyměnit či zatmelit jen jednotlivá poškozená parketa.

Poškozená dlažba se někdy opravuje nátěrem, ale odborníci to nedoporučují. Neporadí si s nerovnostmi, vypadanými kachli nebo špatnými spárami a nevydrží dlouho.

"Alternativou jsou tenkovrstvé průmyslové stěrky. Dlažbu je také možno přebrousit a převoskovat. Za cenu odstranění vrchní glazované vrstvy a dekoru se odhalí často zajímavá vnitřní struktura. Na přebroušený povrch je také možno aplikovat stěrky," dává tipy architekt Jasiok.

Staré dlaždice se dají i překrýt novými, ideálně tenkostěnnými, jako je takzvaná slinutá dlažba neboli gres. Při tloušťce 2,5 - 3 milimetry je to levné řešení, není třeba nic bourat ani upravovat.

Případně lze nějakou dlaždici nahradit novou shodného rozměru a barvy. "Nejprve odstraňte spárovací hmotu kolem dlaždice nejlépe vibrační bruskou. Pak je možné vyseknout poškozenou dlaždici nebo ji odstranit rozbrušovacím kotoučem. Následně ověřte umístění nové dlaždice v otvoru nasucho a případně podklad zbruste, aby vznikl prostor pro lepicí hmotu. Druhý den je možné dlaždici vyspárovat a začistit," popisuje Pavla Nováková z firmy Lasselsberger.