Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Okna a dveře určují ráz domu

aktualizováno 
Vchod a okna patří mezi první věci, které vás na rodinném domě okamžitě upoutají. Způsob řešení vstupu, vchodové dveře a tvar oken spolu s fasádou a střechou totiž vytvářejí konečný výraz domu, který se vám zapíše do paměti. Architektonické dotvoření exteriéru je ale jen jednou z funkcí oken a dveří.

Hlavními funkcemi oken zůstávají již po staletí: přirozené denní osvětlení, větrání interiéru a vytvoření optimálního vnitřního prostředí. Dveře pak uzavírají průchody do vnitřních prostorů a jednotlivých místností uvnitř budovy.

Kvalita oken a dveří se za poslední desetiletí výrazně změnila. Na trhu existuje velké množství výrobců a distributorů těchto výrobků a je nesnadné vybrat to správné řešení pro vlastní rodinný dům. Čím se tedy při výběru řídit?
 
Základní vlastností, kterou musíte vzít v úvahu, je tepelně izolační schopnost výplní otvorů. Na neznalost se v tomto případě doslova doplácí, vždyť okny často uniká 30 až 45 procent celkové spotřeby tepelné energie!

Tepelně izolační vlastnosti oken a dveří by přitom měly být srovnatelné s tepelně izolačními vlastnostmi obvodového zdiva vašeho rodinného domu. Důležitým hlediskem výběru oken a dveří je rovněž jejich náročnost na údržbu a mytí.

Podle konstrukčního materiálu je možné rozdělit okna a dveře na dřevěná, plastová, ocelová nebo hliníková. Všechny druhy mají své výhody i nevýhody.

Vchod musí být vidět
Je velmi nepříjemné, když člověk na první pohled nepozná, kudy se vlastně do domu dostane. Hlavní vstup do objektu – na rozdíl třeba od technického – by měl být jednoznačně zřejmý na první pohled, ale na jeho určení může architekt využít i jiných prvků, než jsou samotné dveře (stříška, zábrana proti větru a další).
 
Vchod by měl být alespoň minimálně chráněn před deštěm, popřípadě i před větrem. Možnost složit v suchu deštník a mít volné ruce na hledání klíčů jistě ocení každý. Vstup musí být navíc bezpečný, nesmíte tu uklouznout na sněhu či námraze. A hlavně od domovních dveří musíte dobře vidět, komu právě otevíráte.

Prohlédněte si FOTOGALERII


Jak vybírat vchodové dveře
Dveře jsou snad vůbec nejužívanější částí domu, proto byste při jejich výběru měli dbát nejen na cenu, ale především na kvalitu. V úvahu vezměte především životnost, kterou od dveří automaticky očekáváte.

Těžko můžete předpokládat, že některý z levnějších typů vám bez větších vad bude sloužit řadu let. Představa ušetřených peněz na výhodném nákupu se v této souvislosti stává pouhou iluzí.

U každých dveří, které provází vyšší cena, byste měli chtít znát, co vám v tomto provedení nabízejí. Nezbytná je rovněž otázka při každém takzvaně výhodném nákupu: Proč jsou tak levné?

Neváhejte proto investovat do vchodových dveří z masívu, dýhu a plastovou fólii přenechte pak raději dveřnímu křídlu v interiéru. Odborníci doporučují ponechat případně výběr dveří na autorovi celého projektu domu.

I na garáži si nejdříve všimnete vrat
Zatímco bezpečnostní vchodové dveře do domu budete brát asi jako samozřejmost, garážovým vratům se vám třeba nebude chtít věnovat tolik pozornosti respektive peněz.

Před vlastní instalací obyčejných levných plechových vrat (která navíc zručný „zámečník" otevře za několik minut) se proto zamyslete nejen nad tím, jak budou slušet vašemu domu a lahodit vašemu oku, ale i nad tím, na kolik si ceníte svého auta.

Současná nabídka garážových vrat je velmi pestrá. Velkou výhodou je i možnost zadat kompletní dodávku vrat, brány i plotu jedné firmě.

Kvalitní ocelová vrata dnes vyjdou na více než deset tisíc korun. Mnohem dražší jsou pak hliníková a dřevěná. Cena se může ještě navýšit o tepelně izolační úpravu. Dvoukřídlý systém otevírání je podle odborníků už dávno překonán.

Dnes mu značně konkurují sklopná, posuvná či roletová vrata. Do všech těchto typů lze instalovat elektromotory, díky nimž se vrata otevírají po zmáčknutí spínače sama. Navíc elektromotor lze doplnit dálkovým ovládáním. Z auta pak jako řidič vystupujete až přímo v garáži.

Okny často uniká 30 až 45 procent celkové spotřeby tepelné energie! Tepelně izolační vlastnosti oken a dveří by přitom měly být srovnatelné s tepelně izolačními vlastnostmi obvodového zdiva vašeho rodinného domu.

Okna jsou oči domu
Vnášejí do domu světlo, umožňují výhled ven a spojují obyvatele domu s ulicí a se zahradou. Dostatečné osvětlení domu by ovšem nemělo být tím rozhodujícím kritériem při výběru oken.

Okna jsou především jedním ze stavebních prvků, které se významně podílejí na energetických ztrátách domu. Je proto nutné, abyste na ně kladli vysoké nároky především z hlediska minimalizace tepelných ztrát.

V souvislosti s okny se používá výraz „káčko“, což je koeficient prostupu tepla, jehož hodnota definuje právě tepelně izolační vlastnosti okna. Čím je jeho hodnota nižší, tím lépe. Nízké hodnoty „káčka“ dosahují výrobci vyšším počtem komor, lepšími tmely a prosklíváním speciálními skly s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi.

Základní hlediska posuzování kvality oken a jejich výběru:
*Životnost
*Těsnost okenních spár proti zatékání vody
*Ochrana proti hluku a prostupu tepla
*Kvalita kování
*Nenáročná údržba
*Technický servis dodavatelské firmy včetně jejích zkušeností a zázemí
*Záruka
*Cena
*Estetický přínos pro dům

Jak vybírat okna
Objednáváte-li nová okna, nestačí již uvést jen jejich rozměr, způsob otevírání a materiál okenního rámu. Je třeba upřesnit i způsob prosklení, u dvojskel respektive trojskel náplň mezi nimi a další podrobnosti.

Pokud si vyberete kvalitního dodavatele okenního systému, nezáleží přitom ani tak na volbě materiálu rámu, jako na vybavení celoobvodovým kováním a alespoň na základní péči.

Nicméně určitě budete řešit otázku: Dřevo, plast, či hliník? Těžko se najde někdo, kdo by toto rozhodnutí ani okamžik nezvažoval. Každý materiál má totiž své přednosti i nedostatky.

A ještě jedna rada na závěr, vyvarujte se necertifikovaných tzv. černých výrobců a dodavatelů oken i dveří a to u všech druhů materiálů. Výrazně nižší cena jde totiž ruku v ruce s výrazně nižší kvalitou.

Dřevěná okna
jsou z přírodního materiálu, který podporuje pohodu domácího prostředí. Jsou-li kvalitní, snižuje se jejich základní nevýhoda - ochrana a údržba laku oken před účinky slunečního záření a povětrnostními vlivy - na minimum. Dnes je většina dřevěných rámů vyrobena z dřevěných lepených lamelových vlysů, které plně zabezpečují tvarovou stabilitu profilů. Dřevo jako přírodní materiál má navíc vynikající vlastnosti při extrémním tepelném namáhání. Životnost dřevěných oken je při běžné údržbě odhadována na osmdesát let. U těchto oken ovšem počítejte s vyššími pořizovacími náklady.

Plastová okna
jsou kvalitní, nabízejí množství barevných řešení a dezénů i v imitaci dřeva. Jsou nenáročná na údržbu, mají dobré tepelně izolační vlastnosti, zvláště při vhodně zvolených vícekomorových profilech. U tmavších rámů je nutné brát v úvahu tepelnou roztažnost ocelových výztuh oken, které způsobují někdy problémy s otvíráním oken v horkých letních dnech. Životnost plastových rámů se sice odhaduje asi na třicet až padesát let, jejich cena je poněkud nižší než u rámů dřevěných.

Okna hliníková
jsou vhodná k prosklení větších ploch, zimních zahrad a podobně. Výhodou jsou subtilní rozměry rámů, které se vyznačují pevností a vysokou odolností vůči rozmarům počasí. K dispozici je široká škála barevných variací. Tato okna jsou však většinou dražší. Někteří výrobci zvyšují životnost oken a snižují náklady na údržbu dřevěných oken tím, že do svého výrobního programu zařazují dřevěná okna opatřená vnějším hliníkovým pláštěm.


 

Více článků o bydlení: LIVING

I na garáži si nejdříve všimnete vrat

Jakékoliv okno ztrácí všechny dobré vlastnosti nesprávným zabudováním a nedodržením stavebně-technologických požadavků.

Moderní konstrukce velkých oken propouštějí dostatek denního světla, nepropouštějí hluk, mají dlouhou životnost, lehce s nimi manipuluje.

Celkový obraz průčelí rodinného domu výrazně ovlivňuje nejen tvar oken, ale i jejich poloha, rozměry, členění, barevnost a druh materiálu, z něhož jsou zhotoveny.

Okna a dveře dokážou ovlivnit nejen celkový vzhled, ale i trvanlivost stavby, ukrytou do kvality zvoleného materiálu.

Řešení dveří a kování může být „bonbonkem“ celého domu, ale při nesprávné volbě může také naprosto znehodnotit původně zdařilé dílo.

Nejčtenější

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Další z rubriky

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Na londýnské Euston Road vznikne tři metry úzká budova, kterou navrhlo...
Luxusní dům bude mít šířku jen tři metry, postaví jej totiž v uličce

Boj o pozemky ve velkých městech končívá i použitím parcel a proluk, kde by ještě před pár lety nikoho nenapadlo stavět. To je i případ domu se šířkou tři...  celý článek

1
Příliš drahý flek. Koupili si byt v novostavbě se střechou jako cedník

Jitka s Adamem si pořídili byt v rok staré novostavbě v pražských Vysočanech. Nastěhovali se do bytu v posledním poschodí a užívali si nové bydlení. Klid však...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.