Tepelné čerpadlo lze kombinovat i se zastřešením.

Tepelné čerpadlo lze kombinovat i se zastřešením. | foto: Mountfield

Jak si snadno a levně ohřát vodu v bazénu na zahradě

  • 14
Ochladilo se? Nevadí. Tomu, kdo má na zahradě bazén a chce dokonale vyzrát na občasné rozmary letního počasí, může pomoci bazénové zastřešení, případně ohřev vody.

Bazénových zastřešení je celá řada, v různých tvarech i velikostech. Stěny posuvných provedení se vyrábějí z polykarbonátu. Díky němu dochází k solárnímu efektu: vzduch pod zastřešením a voda v bazénu se přes den ohřívá a v noci je chráněna před rychlejším chladnutím.

"Navzdory počasí se tak můžete v zastřešeném bazénu koupat 200 dní v roce," tvrdí Jaroslav Pištěk z firmy Mountfield. Na trhu je k dostání i přenosné zastřešení, které je vhodné pro zapuštěné i nadzemní bazény. Voda pod ním bývá teplejší o 5° až 7° C. Instalace nevyžaduje žádnou stavební přípravu, stačí je rozložit a k terénu připevnit kotvicími patkami.

Výhodou všech typů zastřešení je také to, že chrání vodu před padajícími nečistotami, a tak snižují náklady na provoz bazénu.

Přenosné zastřešení je možné využít jak u zapuštěných, tak také u nadzemních bazénů.

Sluníčko pomůže

Dopřát si teplejší vodu ve dnech, kdy je pod mrakem a také mimo hranice běžného léta, lze díky instalaci solárních panelů nebo novinky, solárního spirálového ohřevu. A jak velký solární panel je potřeba?

"Pro bazény s objemem vody do 20 m3 se používá panel o ploše 3,6 m2, do 30 m3 pak panel o ploše 5,4 m2. Panely lze mezi sebou spojovat pomocí bazénových hadic. Pokud máte menší plochu panelů, než kolik by měla být s ohledem na objem vody v bazénu, nebude výsledek solárního ohřevu uspokojivý," varuje Pištěk.

A dodává, že v oblastech, kde je chladnější a kratší léto, bývá lepší použít panely s větší plochou. V každém případě představuje sluneční energie nejjednodušší a nejlevnější cestu k teplejšímu koupání.

K solárnímu ohřevu lze také připojit i automatickou regulaci, která zajistí ohřev vody na předem nastavenou teplotu.

 Ještě efektivnější a spolehlivější řešení představuje tepelné čerpadlo. Funguje totiž bez ohledu na to, zda je jasno nebo zataženo. Ze vzduchu dovede odebírat teplo a předávat je do vody pomocí tepelného výměníku.

Jak využít slunce

Sluneční energii lze i na našem území využívat velmi efektivně. Slunce tu svítí až 1 700 hodin v roce. Na pouhý metr čtvereční tedy dopadá průměrně 1 100 kWh energie za rok. To je možné výhodně využít.

Odborníci spočítali, že toto zařízení umí vytěžit přes 80 procent tepla a pracuje už od venkovních teplot 12° až 15° C. Komfortní koupání si tedy majitel bazénu a čerpadla může dopřávat skutečně od jara až do konce října.

Posuvné zastřešení se nemusí omezit jen na plochu bazénu.

Při volbě tepelného čerpadla je rozhodující objem vody, kterou budete ohřívat. Vodítkem by kromě výkonu a ceny mělo být i to, zda vám je prodejce také doveze, odborně zapojí a zprovozní.


Témata: Mountfield, trh