Jak mít teplou vodu skoro zadarmo. Fototermika není fotovoltaika

  1:00
Ohřev vody pomocí sluneční energie láká stále větší počet uživatelů. Na rozdíl od fotovoltaiky měla totiž fototermika víc štěstí a nedoplatila na činnost spekulantů.
Systém pro ohřev teplé vody lze instalovat i dodatečně. Zdroj: www.mujdum.cz

Systém pro ohřev teplé vody lze instalovat i dodatečně. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Archiv autora

Ohřev teplé vody byl odjakživa problém, který stál obyvatele domů nemalé množství peněz. Když se objevily první fototermické systémy, bylo zřejmé, že se zde otevírá nadějná cesta k levnější teplé vodě. Navíc čas ukázal, že naděje vkládané do ohřevu vody sluncem nebyly falešné.

Dokonce jej dnes využívají nejen majitelé rodinných domů, ale také obyvatelé panelových domů. Všem výrazně snižuje náklady.

Jak systém pracuje

Fototermické systémy jsou založeny na pomalém průtoku kapaliny solárním kolektorem, kde dochází k ohřevu a následnému přenosu tepla do zásobníku teplé vody. Ze solárního zařízení se teplonosná kapalina samotížným nebo nuceným oběhem dopravuje k místě spotřeby.

Schéma hnaného systému pro přímý ohřev s možností předehřevu i z externího zdroje: kotel, krbová vložka atd. Zdroj: www.mujdum.cz

Toto teplo je možné využívat pro předehřev topné vody nebo pro ohřev užitkové vody nebo ohřev bazénů. Základními prvky systému jsou solární kolektory umístěné na střeše nebo na fasádě, rozvody potrubí, akumulační nádoba s možností záložního elektrického dohřevu v případě nedostatečné energie slunce (pro dohřev lze využít i stávající plynové zařízení) a regulační jednotka.

Při současných technických parametrech umí využít tyto fototermické systémy solární energii až z 60 procent.

Ekonomie ohřevu

Sluneční záření na našem území nedosahuje v chladnějších měsících roku dostatečných hodnot pro zajištění plnohodnotného ohřevu vody solárními panely. Od května do září a v okrajových částech topné sezony je ale přínos solárně termického zařízení opravdu výrazný.

Využití energie slunce na ohřev vody pro přitápění může představovat vhodné řešení jen pro stavby, které mají minimální tepelné ztráty.

Aby byl provoz solárního systému efektivní a byla zajištěna přiměřená návratnost vložené investice, měl by takový dům splňovat kritéria minimálně pro nízkoenergetické stavby (tj. měrná spotřeba tepla do 50 kWh/m²/rok).

Oproti tomu solární kolektory zajišťující ohřev užitkové vody v domácnosti jsou vhodné i pro starší či méně hospodárné stavby. Pro vícečlenné rodiny s větší spotřebou teplé vody mohou představovat zajímavou alternativu, zejména v případě kombinace s ohřevem bazénové vody.

Konkrétní návratnost pořizovacích nákladů je však třeba posoudit na základě individuálních propočtů. Správně navržený a namontovaný solární systém by měl být bez problémů schopen pokrýt prakticky celou spotřebu teplé užitkové vody v období mimo topnou sezonu.

Výpomoc dalšího zdroje ohřevu vody by v tomto období měla být jen minimální a vyhrazená pro případy velmi zatažených dnů. Systém částečně pracuje i v zimních měsících, kdy není dostatek slunečního záření pro plné pokrytí. Celkově by měl takový systém znamenat pro rodinné finance úsporu 60 až 70 % oproti ohřevu užitkové vody elektřinou či plynem.

Svůj solární systém si můžete naplánovat buď v rámci budování novostavby, nebo jej kdykoliv instalovat do stávajícího topného systému. Potřebujete jen vhodnou střechu. Zdroj: www.mujdum.cz

Z této situace pak plynou také omezení v oblasti přitápění, které je efektivní spíše jen na začátku a na konci topné sezony. I tento "ekologický" doplněk však může přinést celkovou úsporu za vytápění přibližně do 30 procent.

Zkušenost první

Solární systém si pan Mastný nechal na svůj rodinný dům instalovat na podzim 2011. Rozhodnutí mu usnadnil program Zelená úsporám, ale dnes by si fototermiku instaloval i bez dotace. Nicméně byla to výrazná podpora a byla škoda ji nevyužít.

Rodinný dům obývá pan Mastný se svou čtyřčlennou rodinou a s rodiči, tedy celkem šest osob. Dimenzování solárního systému se proto logicky odvíjelo podle jejich předpokládané spotřeby teplé vody. Pro tuto domácnost to při tabulkovém počtu 50 l na osobu vycházelo na 300 l teplé vody denně. Pan Mastný však dal na své zkušenosti, podle kterých je díky šetření vodou reálná spotřeba 150 až 180 l teplé vody na rodinu.

Zásobník nicméně zvolil s objemem 400 l, a to s ohledem na potřebu solárního systému akumulovat teplo do zásoby. Z velikosti zásobníku mu vyplynul počet kolektorů, tedy čtyři kusy plochých solárních kolektorů Enbrasolar 300. Celková instalace systému zabrala tři dny, z toho nejdéle trvalo přivedení potrubí skrz poměrně velký dům z technické místnosti na půdu.

Pan Mastný se svěřil, že se od spuštění systému chodí pravidelně dívat na regulaci, která systém řídí, jaká je teplota v zásobníku a kolik dům získal energie ze slunce. Přes léto dům "jede" jenom na solární systém a plynoměr se ani nehne. V zimě pomáhá slunci plynový kotel, ale i tak solární systém alespoň předehřeje vodu.

Řez rodinným domem ukazuje zapojení fototermického solárního systému do soustavy vytápění pomocí tepelného čerpadla na bázi vzduch/voda a teplovodních radiátorů. Zdroj: www.mujdum.cz

Ovšem nejlepší známkou, že systém funguje, je podle slov majitele každoroční vyúčtování energií, v tomto případě plynu. I když se plyn zdražoval a jejich zálohy zůstaly stejné jako v minulých letech, potěšilo majitele domu, že jim plynárny vrátily přeplatek v hodnotě 8 500 Kč.

V předchozích letech rodina platila 50 000 Kč za plyn pro vytápění a ohřev vody, navíc loňská zima nebyla z těch nejmírnějších. Cena solárního systému pro šestičlennou rodinu je vyšla na 109 000 Kč, po půl roce jim ovšem byla připsána dotace ze Zelené úsporám. Pan Mastný do budoucnosti uvažuje o instalaci tepelného čerpadla, aby se platby za energie co nejvíce snížily.

Zkušenost druhá

Další dům, jehož obyvatelé využívají solární energii k ohřevu vody, je přibližně 20 km jižně od Prahy. Dům obývá pětičlenná rodina. Na střeše mají instalováno celkem sedm kolektorů Kompakt CTE 319 CH. Systém je rozdělen na dvě větve, kdy první větev se čtyřmi kolektory ohřívá vodu vnitřního bazénu o rozloze 6 × 3 m.

Vnitřek stanice s regulační jednotkou, která řídí celý solární systém. Zdroj: www.mujdum.cz

Druhá větev se třemi kolektory předehřívá, respektive ohřívá teplou užitkovou vodu v 300litrovém zásobníku.

 Výkon celého systému je 14 kW a roční úspora oproti předchozímu využití elektřiny činí 12,5 MWh, což je přibližně 50 000 Kč při 4 Kč/kWh.

Celková investice do systému představovala kolem 380 000 Kč bez DPH, a to včetně montáže.

Zkušenost třetí

Pan Kovář využívá solární systém pro ohřev vody v bazénu. Kompletní systém stál 60 000 Kč. Majiteli se to na počátku zdálo hodně, ale dnes nelituje, protože u bazénu, jehož pořizovací cena byla podobná ceně solárního systému, se prodloužila doba využití na pět měsíců oproti původnímu jednomu měsíci. Systém navíc pracuje bezporuchově a ohřev vody v bazénu nevyžaduje žádné další výdaje.

Další články k úsporám energiím či stavební problematice najdete v časopise Můj dům.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...