Nový elektrický ohřívač vody Ariston Velis Inox představuje designově...

Nový elektrický ohřívač vody Ariston Velis Inox představuje designově propracovaný zásobníkový ohřívač, který lze instalovat svisle i vodorovně při zachování všech jeho funkcí. | foto: Ariston

Čím si nejlépe ohřát vodu v koupelně: novinky, které šetří náklady

  • 82
Čím účelně vytápět a ohřívat vodu? Plynem, elektřinou? Nebo snad tepelným čerpadlem? Je lepší využívat zásobníkový, nebo průtokový ohřev vody? A lze dosáhnout úspory pomocí integrace několika funkcí do jednoho zařízení? Otázek i odpovědí existuje mnoho.

Náklady na topení a přípravu teplé užitkové vody (TUV) patří mezi největší a nejsledovanější výdaje našich domácností. Při stále ještě vysokých cenách elektrické energie a nejistých vyhlídkách ohledně dodávek plynu se není čemu divit.

Další zajímavé navštěvy najdete v časopise Domov.

Vodu lze ohřívat několika způsoby. Na prvním místě co do rozšířenosti u nás již po léta stojí bojler, elektrický akumulační zásobník. Své pevné místo na trhu ovšem mají také plynové ohřívače, a to jak zásobníkové, tak i průtokové. Elegancí, čistotou a kompaktními rozměry bodují elektrické průtokové ohřívače.

A konečně je tu ohřev pomocí tepelného čerpadla, který vychází (pro někoho možná překvapivě) ze všech variant nejlevněji. Výrazně levnější ve srovnání s tradičním bojlerem je dokonce i v případě, kdy k ohřevu využíváte nízký tarif, který vám šetří také za ostatní elektrospotřebiče. V bytě si však tepelné čerpadlo pořídíte jen těžko.

Malý byt a trumf průtokového ohřevu

V bytech a obecně v menších prostorech, kde není příliš velká spotřeba teplé užitkové vody, bývá efektivní varianta průtokového ohřevu. Jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché. Průtokový ohřívač principiálně ohřívá vodu pouze v okamžiku její spotřeby. Nevzniká žádná zásoba vody, tudíž nedochází ke zbytečnému ohřívání.

Plně elektronicky regulovaný průtokový ohřívač DHE 18 /21/ 24 SLi dodává na stupeň přesně temperovanou vodu a dopřeje vám na přání čtyři funkce wellness. Ve srovnání s hydraulickými průtokovými ohřívači navíc šetří až 30 % vody a energie. Stiebel Eltron .

Navíc má tento typ ohřívače podstatně menší rozměry, což umožňuje značnou variabilitu umístění do koupelny či kuchyně. Je konstruován tak, aby odolával vlhkosti. Průtokový ohřívač lze pořídit v několika výkonových variantách, vždy se světelnou signalizací provozu. Běžně se prodává v elektrickém nebo plynovém provedení (podrobněji viz dále) a jeho cena se může pohybovat od 2 do 12 tisíc korun.

U elektrických průtokových ohřívačů rozeznáváme dva principy řízení provozu: hydraulický a elektronický. Elektronický je sice dražší, ale zajistí vám úsporu vody i energie (přibližně 20 %) a plný komfort odběru vody z několika míst současně.

Plynový ohřívač

Plynový průtokový ohřívač, pro nějž se u nás ustálilo označení „karma“, funguje úsporně a spolehlivě, pohodlně lze regulovat také teplotu vody.

Zásadní rozdíl od elektrického ohřevu spočívá v tom, že pro plynový ohřívač potřebujete komín, který musí být „vyvložkovaný“, pro spalinovou cestu se už několik let musí používat výhradně nerez .

Varianta u takzvaného turbo provedení, kdy se použije spotřebič s nuceným odtahem spalin komínem na střechu nebo do venkovní zdi, a je tedy nezávislý na přívodu vzduchu z místnosti, kde je umístěný (vzduch nasává pouze zvenčí a tam také vypouští), zaplatíte výrazně více. Na druhé straně jde o zcela bezpečné řešení, ohřívač můžete bez obav umístit třeba i do velmi malého prostoru, například na toaletu.

Elektrický ohřívač

Funkční vlastnosti elektrických průtokových ohřívačů jsou podobné jako u ohřívačů plynových. Teplotu vody lze obvykle plynule regulovat v rozmezí 30 až 60 stupňů Celsia. Podstatné je dělení na tlakové, z nichž lze vodu odebírat na více místech, a beztlakové, které umožňují odběr pouze z jedné baterie (navíc je nutné instalovat speciální beztlakovou vodovodní baterii).

Pro toto nekomfortní řešení přesto existuje logický argument, a to úspora. Jednak tím, že ohřívač cíleně instalujete v místě odběru, čímž šetříte vodu i energii, jednak nižší cenou ohřívače, který se zpravidla prodává jako komplet se speciální baterií.

Před jeho pořízením však musíte mít jistotu, že teplou vodu budete potřebovat opravdu jen na jednom místě, a nesmíte být nijak nároční na tlak ani objem teplé vody. Ideální příklad představuje umyvadlo na chatě, chalupě nebo v technické místnosti domu, které slouží jen k umývání rukou či nádobí. Jestliže chcete komfortní sprchování, volte rozhodně tlakové řešení, nejlépe s elektronickým provozem.

Malý beztlakový ohřívač vody Stiebel Eltron SNU 5 SI k montáži pod umyvadlo má plynulé nastavování teploty v rozmezí 35 °C až 85 °C a volitelné omezení teploty n a 38, 45, 55 nebo 65 ° C, které chrání před opařením a dá se vyžít k úsporám energie.

Argumenty pro zásobník

Máte-li velkou domácnost se spoustou odběrných míst a velkou vanou, pak je to modelová situace pro využití zásobníkového ohřívače. Voda v něm může být ohřívána buď kotlem, nebo vlastním zdrojem tepla. Vlastní zdroj tepla se vyplatí v případě, že vytápíte lokálními topidly nebo máte kotel, který v létě není v provozu.

Teplotu vody v zásobníku můžete nastavit v širším rozmezí než u průtokových ohřívačů, zpravidla od 30 až do 90 stupňů Celsia. Pro ekonomický a zároveň komfortní provoz je dobré držet se zlaté střední cesty okolo 55 °C. Provozní teplota může být ještě o pár stupňů nižší, ale v tom případě nesmí cestou k vodovodní baterii vychladnout.

Řešením je odběr co nejblíže místu ohřevu nebo důkladná tepelná izolace potrubí, případně využití cirkulačního potrubí s čerpadlem. Zásobník by měl mít tak velký objem, abyste z něj bez problémů naplnili vanu a ještě vám zbyla provozní rezerva například na umytí nádobí.

Náklady na ohřev vody vám může významně snížit také instalace solárních kolektorů, a to až o 60 procent. V tom případě ovšem potřebujete větší zásobník, aby dokázal naakumulovat teplo v době, kdy svítí slunce.

Kompaktní a inteligentní systém pro komfortní vytápění, větrání s rekuperací, klimatizaci a ohřev vody pomocí tepelného čerpadla vzduch/voda s akumulační nádrží přináší novinka společnosti Frigotech Choceň s přiléhavým názvem Komplet. Toto integrované zařízení s komplexním automatickým řízením všech komponent bylo na veletrhu For Arch 2014 oceněno čestným uznáním.

Úsporné tepelné čerpadlo

Myslíte si, že tepelné čerpadlo se hodí především do nízkoenergetických a pasivních domů? Ne, můžete si je pořídit do každého domu. Nejvýhodnější však bude použití tepelného čerpadla tam, kde máte vysokou spotřebu energie na vytápění a ohřev vody.

„Úspory nákladů na chod rodinného domu jsou hlavním důvodem, proč si lidé tepelná čerpadla pořizují,“ připomíná inženýr Václav Helebrant ze společnosti Stiebel Eltron, předního výrobce v oblasti obnovitelných energií. Pořizovací cena zásobníku je sice u tepelného čerpadla podstatně vyšší (přes 40 000 Kč), ale díky provozním úsporám se ve vícečlenné domácnosti spolehlivě vrátí přibližně do deseti let, při vyšší spotřebě energie ještě dříve.

Jednotková cena energie je totiž u tepelného čerpadla ani ne poloviční ve srovnání s kondenzačním plynovým kotlem a ve srovnání s elektrickým bojlerem dokonce méně než třetinová. Při denní spotřebě 200 litrů TUV (běžný průměr pro 4 až 5 osob) se návratnost investice pohybuje v horizontu od pěti do sedmi let.

Elektricky řízený ohřev umožňuje uživateli nastavit na displeji přesně požadovanou teplotu. Úsporný průtokový systém, možnost solárního dohřevu.

Kam s ním?

Ideální prostor na umístění tepelného čerpadla pro přípravu TUV najdete zpravidla v suterénu objektu. Tím, že odebírá teplo ze svého okolí, totiž tepelné čerpadlo lehce vysušuje a ochlazuje okolní vzduch (o 1 až 3 °C oproti obvyklé teplotě).

Díky tomu dokáže i ve starším, původně vlhkém sklepě vytvořit skvělé podmínky pro dlouhodobé skladování brambor nebo jablek. Ale pokud nejste zahrádkáři, vůbec to nevadí. Podobně vhodná je instalace tepelného čerpadla v blízkosti domácího whirlpoolu, případně v technické místnosti.

Tipy z oceněných výrobků

  • Kompaktní řešení pro vytápění, chlazení a přípravu teplé vody představují tepelná čerpadla země/voda WPC 04-13 a WPC 04-13 cool od společnosti Stiebel Eltron, která získala cenu Grand Prix na veletrhu For Arch 2014. Dosahují topného faktoru až 5,02 (COP), řadí se tak mezi nejúčinnější tepelná čerpadla na trhu. Díky integrovanému zásobníku teplé vody o objemu 200 litrů s vnitřním trubkovým výměníkem jsou velmi vhodná pro použití na místech s omezeným prostorem.
  • Nový elektrický ohřívač vody Ariston Velis Inox představuje designově propracovaný zásobníkový ohřívač, který lze instalovat svisle i vodorovně při zachování všech jeho funkcí (pro ohřívače obecně platí, že svislá instalace je provozně ekonomičtější). Ohřívač nabízí sedmiletou záruku, kompaktní rozměry, unikátní systém dvou nerezových nádrží, nižší spotřebu energie při rychlejším ohřevu vody a také systém, který ohřívač ochrání proti zamrznutí. V nabídce je Ariston Velis Inox ve třech velikostech s objemem 50, 80 a 100 litrů.
  • Kompaktní a inteligentní systém pro komfortní vytápění, větrání s rekuperací, klimatizaci a ohřev vody pomocí tepelného čerpadla vzduch/voda s akumulační nádrží přináší novinka společnosti Frigotech Choceň s přiléhavým názvem Komplet. Toto integrované zařízení s komplexním automatickým řízením všech komponent bylo na veletrhu For Arch 2014 oceněno čestným uznáním. Jde doslova o řešení „vše v jednom“, které zajišťuje úsporný, plně automatický provoz rodinného domu.

Další zajímavé články se stavební tematikou najdete v časopise Domov.