Jiří Pelcl

Jiří Pelcl | foto: Archiv Jiřího Pelcla

Ohlédnutí za Designblokem

  • 0
Uplynulo pár týdnů od letošní přehlídky Designblok, která se uskutečnila v Praze již podesáté za sebou. V čem se tento jubilejní ročník lišil od předcházejících? Především se konal na nových místech a ve zbrusu nových budovách.
V Karlíně sídlilo Superstudio v budově Corso Karlín, která byla teprve nedávno dokončena pro administrativní a obchodní účely. V Holešovicích to byla budova DOX, která je nově otevřeným centrem současného umění v Praze.
V Karlíně se v jednom podlaží soustředila jednotlivá designérská studia a školy, v dalším podlaží se prezentovaly výrobní a obchodní firmy.

Dlužno říci, že prvotní obavy, že poněkud sterilní velkoplošné kancelářské prostory nebudou svědčit různorodé prezentaci designérů, se nepotvrdily.

Naopak, výstavní prostor byl racionálně dispozičně rozvržen, působil přehledně a nekonkuroval obsahu jednotlivých prezentací.

Prezentace na Designbloku

Prezentace na Designbloku

Z mnoha expozic je obtížné vyzvednout jednotlivce, ale některé projekty mě zaujaly. Byla to například expozice Design Help, která spojila tvůrčí designérské úsilí s podporou Nadačního fondu klinické hematologie.

Skupina studentů a absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze vytvořila v rámci této aktivity kolekci šperků se značkou Design Help, materiálem pro šperky se stal zdravotnický materiál kliniky.

Kreativní skupina si neklade nárok na honorář, výtěžek z prodeje je věnován nadačnímu fondu. Projekt Design Help iniciovali David Maštálka a Lenka Křemencová.

Boadesign na Designbloku

Boadesign na Designbloku

Další výbornou návrhářskou prací byla kolekce FLAME, navržená studiem Boadesign. Kolekce tašek a obalů pro notebook je originálně koncipována ze sendvičového materiálu v kombinaci kovu a polymeru.

Tento moderní materiál si tvůrci Michaela Vrátníková a Petr Mikošek vybrali pro jeho vlastnosti, které maximálně využili.

Pevnost plošného materiálu dokázali rýhováním obohatit o ohebnost.Inspirací pro tvarování jim byl svět přírody, krunýře krabů a pásovců. Instalace byla doplněna lustry z neonových trubic, které byly navrženy pro veřejné prostory.

Boadesign

Boadesign

Novinkou letošního Designbloku bya také pozoruhodná prezentace nábytku, osvětlovadel, skla, keramiky pocházející od počátku 20. století po současnost. Společnost Cohnauction shromáždila kvalitní solitérní kusy, které bylo možné zakoupit na 1 Aukci zaměřené pouze na design.


Kdo je Jiří Pelcl

Jeden z nejznámějších českých designérů Jiří Pelcl je vedoucím ateliéru Architektury a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V letech 2005–2008 zde působil jako rektor.

Práce Jiřího Pelcla jsou zastoupeny ve sbírkách designu mnoha muzeí v ČR, Německu, Švýcarsku a Švédsku. V roce 2006 získal Národní cenu ČR za design a cenu Design Plus v Německu.

Je jediným českým designérem, jehož práce otiskuje světoznámá prominentní designová revue Wallpaper.

Jiří Pelcl se věnuje návrhům veřejných a soukromých interiérů, architektuře, designu nábytku, skla a porcelánu.

Mezi jeho slavné výrobky patří například lžička spermie Anežka, nápojové sklo Vicenza či váza Kaktus.

www.pelcl.cz