Designérka použila v dětském pokoji kombinaci béžové a oranžové barvy

Designérka použila v dětském pokoji kombinaci béžové a oranžové barvy | foto: Kateřina Mlejnková

Odvážným řešením designérky získal byt 2+1 místnost navíc

  • 41
Čtenář kupuje nový byt 2+1 a jako majitel má možnost se aktivně podílet na některých změnách v dispozici bytu, do kterého si přeje vtěsnat početnou rodinu. Designérka ve druhé variantě navrhla mnohem odvážnější řešení a navíc výrazně změnila dispozice bytu.
První díl:
Úvodní představení tří variant řešení bytu 2+1
-  čtěte ZDE

Vše se odvíjí opět od umístění postele v obývacím pokoji, kterému bych se chtěla rozhodně vyhnout. Vytvořila jsem výklenek pro dvoulůžkovou postel s přístupem z obýváku. Na základě toho jsem místnost kuchyně otočila o 90 stupňů, díky tomu je v místnosti více prostoru pro kuchyňskou linku a pracovní plochu.

Druhý díl: První varianta řešení bytu 2+1

Spojením obýváku, ložnice a pracovny získala  rodina maximum prostoru - čtěte ZDE


Obě tyto místnosti jsou od obývacího pokoje odděleny stěnou s posuvnými dveřmi, které jsou prosklené, aby celý prostor nebyl tak stísněný. Sklo bych volila pískované, aby bylo částečně neprůhledné.

Druhá varianta řešení bytu 2+1

Koupelna a toaleta jsou oddělené
S ohledem na tuto zásadní změnu jsem musela vyřešit i dispozici koupelny a WC. Protože v původním návrhu se počítalo s toaletou v koupelně, rozhodla jsem se to změnit a WC umístit samostatně. Místnost je oproti té původní spíše čtvercová s výklenkem pro sprchový kout a toaletu jsem umístila tak, že částečně zasahuje do koupelny a zvětší části do předsíně. Namísto klasické stěny jsem volila luxfery, které jsou efektní, a také nám místnost opticky příliš nezmenší.

Druhá varianta řešení bytu 2+1

Do koupelny se pohodlně vejde větší umyvadlo, pračka i nábytek. Sprchový kout je prostorný a je v něm místo i na pohodlné sedátko. Pokud by čtenář preferoval raději vanu, vešla by se zde vana malá nebo rohová, která by částečně z výklenku vystupovala.

Kuchyni by pomohla vestavná lednička
V předsíni jsem se snažila použít co nejméně nábytku. U vchodových dveří je zavěšený malý botník, věšák na šaty s úložným prostorem v horní části a nakonec pouze konzolový odkládací stolek umístěný před velkým zrcadlem, které má celou místnost opticky zvětšit a zároveň zdvojnásobit efekt luxfer.

Kuchyňská linka je jednoduchá, v kratší části je varná deska s komínovým odsavačem par, v delší části je umístěn dřez s myčkou nádobí a dostatečně velká pracovní plocha, vše ukončuje vestavná chladnička.

Druhá varianta řešení bytu 2+1

Čtenář sice vlastní volně stojící ledničku, nicméně s ohledem na propojení s obývacím pokojem by vestavný spotřebič vypadal lépe a celou sestavu by tak ukončil, aniž by bylo zřejmé, co je ve vysoké skříni umístěno. Obklad jsem namísto mozaiky volila skleněný, lépe se udržuje a dotváří tak celkový efekt spíše technické, moderní kuchyně.

Obývací pokoj je téměř bez nábytku
Obývací pokoj je vybaven minimem nábytku. Hned v blízkosti kuchyně je umístěn jídelní stůl pro čtyři osoby. V druhé části místnosti je televizor se sestavou spodních a horních skříněk, aby zde měl čtenář alespoň minimální úložný prostor. Naproti tomu je pohovka s křeslem, která tak tvoří i dělicí bod mezi jídelnou a odpočinkovou částí.

Druhá varianta řešení bytu 2+1

Čtenář si přál mít možnost sledovat televizor i z postele, což v tomto případě bude možné, nicméně nebude to úplně nejpohodlnější. Při takto řešeném obývacím pokoji a prostoru pro postel bude pohodlnější sledovat televizor klasicky z pohovky. Do výklenku pro postel bych umístila dvoulůžko, které čtenář vlastní, a vše bych doplnila pouze o závěsné skříňky na zeď.

Interiér je řešen v tmavém desénu
Při změně v dispozici bytu vznikl v dětském pokoji ideální výklenek pro umístění vestavné skříně nebo šatny, jeho hloubka by mohla být až přes 70 cm. Dále je v pokoji pouze pracovní stůl s úložným prostorem a jednolůžková postel. Pokud by zde chtěl čtenář umístit postýlky dvě, bylo by to možné, musel by se pouze zredukovat počet skříněk, které jsou nyní umístěny vedle stávající postýlky.

Druhá varianta řešení bytu 2+1

Celý interiér jsem barevně řešila v tmavém desénu dřeva, který jsem použila jak na podlahu, tak i na bytové dveře. V totožném desénu je ještě vybavení koupelny, toalety a předsíně. Na vše ostatní jsem použila již jen odstín vanilky, béžové barvy a šedého proužku. Vše je pak kombinované s kovem a sklem. V případě dětského pokoje jsem volila kombinaci béžové a oranžové barvy.

Za týden 21. září vám představíme třetí a zároveň poslední variantu řešení tohoto bytu od designérky Kateřiny Mlejnkové.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5-Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde