Starý český dům se s anglickým vlivem sžil velmi dobře

Starý český dům se s anglickým vlivem sžil velmi dobře | foto: Iveta Kopicová

Odvážná mladá žena zrekonstruovala téměř 200 let starý dům. Pro 23 dětí

  • 212
Když je dětí jako smetí, chce to pořádné bydlení, řekla si odvážná žena. A pořídila si dům ze začátku 19. století. Počet pokojů a jejich rozměry byly úctyhodné, takže nebylo nutné řešit, jak tam umístit třiadvacet dětí. Majitelka totiž v přízemí provozuje školku.

První zmínka o úhonickém domě pochází z roku 1832. Budova nejdřív fungovala jako katolická škola, pak v ní sídlili premonstráti.

Takto vypadal dům před rekonstrukcí

Takto vypadal dům před rekonstrukcí

Sloužila i jako obřadní síň, pošta a zároveň knihovna. Majitelka Hanka Knight ale nakonec koupila celé stavení od soukromníka.

Svůj vysněný dům si pořídila v roce 2001, kdy ho začala rekonstruovat s vizí, že v přízemí bude fungovat školka, v níž bude pracovat, a v horním patře bude s rodinou bydlet.

Nábytek pochází z prodejen se starožitnostmi a bazarů, část po předchozích majitelech

Nábytek pochází z prodejen se starožitnostmi a bazarů, část po předchozích majitelech

Metrové zdi

V Úhonicích na západ od Prahy se žije dobře. Vsí protéká Radotínský potok a malá hustota osídlení se "stará" o dobré sousedské vztahy. "Je nás málo a musíme si pomáhat," říká paní Hana.

Protože zůstala s dětmi sama, při rekonstrukci domu byla pro ni pomoc ostatních a hlavně stavební firmy Semík nezbytná.

Spolupráce mezi majitelkou a řemeslníky byla oboustranně výhodná a oba subjekty si ji pochvalují. Vznik této firmy byl mimochodem náhodný, společnost vznikla "z nouze" v době povodní.

Na podlaze je dřevěná podlaha a klasický perský koberec

Na podlaze je dřevěná podlaha a klasický perský koberec

Bez podpory a nadšení pro starobylé domy by Hana náročnou stavební adaptaci nezvládla. "Když začali řemeslníci bourat stěny, zjistila jsem, že není nutná izolace, protože obvodový plášť domu má metrové zdi," chválí si bytelnost stavby usměvavá Hana.

Z dvoupatrového domu je pěkný výhled do okolí i k sousedům. Celý dům má užitnou plochu 600 m2, z toho hlavní obytný prostor v druhém podlaží zaujímá 200 m2.

Pohled na sporák umístěný do niky po dveřích

Pohled na sporák umístěný do niky

Majitelka má ráda barevnou keramiku

Majitelka má ráda barevnou keramiku

Pokoj pro každého

Celý interiér domu si paní Hanka navrhovala sama, i když dodává, že to bylo "za pochodu". V době, kdy žila v Anglii, shromáždila většinu nábytku a bytových doplňků po aukcích, v prodejnách se starožitnostmi či od známých. Část nábytkového vybavení pochází z velkého obchodu se stylovým nábytkem v Loděnici.

Dřívější majitelé přestavěli prostory, v nichž jsou dnes kuchyně, koupelna a jakýsi dvojobývák spojený s jídelnou. Je to místo pro setkávání rodiny a posezení s hosty a zároveň rozlehlá herna pro zábavu a dovádění čtyř potomků, každý z nich má vlastní pokoj.

Inspirace Anglií je zřejmá

Inspirace Anglií je zřejmá

Kromě ložnic pro své děti vybudovala Hanka po nastěhování také ložnici pro návštěvy. Díky tomu může dům pojmout více lidí a nikdo nestrádá nedostatkem soukromí.

Změny v anglickém stylu

Dispozice domu se razantně měnila, protože se v domě vybourala většina příček. Prostor po některých dveřích se zužitkoval například jako nika, do níž se vestavěl sporák, či jako místo pro dříví.

Stará omítka na jedné stěně v obývacím pokoji se odstranila, ale následně se nová nenahazovala – z úsporných i estetických důvodů. "Jednak jsme chtěli trochu šetřit, navíc obnažené cihly vypadají v domě efektně," říká Hana.

V jídelně najdete symbolicky oddělený kuchyňský kout. Předěl tvoří nízká, cihlami obložená stěna s barovým pultem, za níž vykukuje kuchyňská sestava.

V kuchyni moderní spotřebiče doplnily keramické obklady a stylové doplňky

V kuchyni moderní spotřebiče doplnily keramické obklady a stylové doplňky

"V celém domě se musely udělat úpravy kvůli statice, proto jsme použili traverzu, která v interiéru zůstala z části přiznaná," dodává Hanka.

Trámy použité v domě jsou masivní, čtyřmetrové (400 x 35 x 28 cm), které majitelka nechala očistit a vybrousit. Nechala také dořezat cihly nad okny, což vyhlíží v anglickém stylu příbytku velmi působivě.

Nábytek s duší

"Do chodby, nejmenšího prostoru domu, jsem umístila jen truhlu a pár obrazů," uvádí Hanka. Teplo v domě zajišťuje kromě majestátních krbů plynové topení. Žebroví radiátorů zakryly ručně vyrobené kryty.

Všude v domě jsou k vidění moderní designové solitéry doplněné nábytkem z Orientu, skříňkami a ostatními kusy nábytku z Indonésie nebo Číny. Starožitnosti sousedí s designovou současností.

Kamenné schodiště s obrazy nepůsobí díky výmalbě chladně

Schodiště nepůsobí díky výmalbě chladně

Retro koupelna s litinovou vanou

Retro koupelna s litinovou vanou

"Ráda kombinuji staré věci s modernou," říká Hanka, "mám ráda nábytek s duší. Zajímá mě především antik nábytek, na jehož výrobu používají například indonéští řemeslníci teakové dřevo ze starých lodí. Jsou to úžasné kombinace, které vytvářejí jedinečný celek."

V nábytku je skrytá nostalgie. Ostatní kusy nábytku v tradičním obývacím pokoji majitelka pořídila v bazarech či aukcích, za zmínku stojí skříňky ze slavné aukční síně Sotheby’s či sedačka z anglické dílny Chesterfield.

"Některé kousky nábytku, jako jsou truhly či lustry, mi darovali přátelé, kteří rekonstruovali své byty, a věci se jim nehodily do nového bytu," vypráví s úsměvem mladá majitelka.

Kamenná zeď bez omítky vypadá skvěle

Kamenná zeď bez omítky vypadá skvěle

Krb z pískovce ze Záhřebu

Krb z pískovce ze Záhřebu

Anglický styl zde není náhodný, Hana Knight žila delší dobu v Anglii, kterou se tak nechala při budování domu inspirovat.


Více se dočtete v časopise Domov č. 10/2009.