Jiří Pelcl

Jiří Pelcl | foto: Archiv Jiřího Pelcla

Odpovídá kvalita řešení dispozic dnešních domů a bytů jejich ceně? Ne

  • 3
Na základě dispozice – půdorysu - se koncipuje prostor, aby co nejlépe sloužil požadovanému účelu. Ne nadarmo se říká, že podle kvality dispozice se pozná kvalita architekta.
Podívám-li se blíže na řešení rodinných domů a bytů, musím bohužel konstatovat, že kvalita nových  projektů je mnohdy velmi diskutabilní. A dispozičně často mnohem horší než stará paneláková výstavba!

Ve své architektonické praxi se setkávám s požadavkem, kdy mám navrhnout interiér bytu, který klient zakoupil od developerské společnosti. Jenže nábytek a zařízení bytu nelze často optimálně umístit.

Předsíně jsou buďto příliš malé a stěží nacházíme místo pro odložení svrchních oděvů a obuvi, nebo jsou to předimenzované haly s množstvím dveří. Situace s úložnými prostory je pak stejná jako u malé předsíně.

Problém první: kuchyně

Současným trendem je kuchyně jako součást obytného prostoru. V určitých případech bývá již osazena do bytu. V ostatních bývá vyvedena elektřina, plyn, voda, odpady pro dřez, myčku a podobně.

Jenže tyto vývody mívají velmi často málo společného s uspořádáním funkční kuchyně a zpravidla se musí změnit. To znamená zásahy do stavby a další náklady pro majitele.

Zóna pro kuchyni – umístění instalační šachty znehodnocuje prostor

Zóna pro kuchyni – umístění instalační šachty znehodnocuje prostor.

Projektant prostě jen zběžně usoudil, kde by měly být. Místo pro kuchyňskou linku je pak zpravidla příliš malé. Pokud umístíme všechny standardní spotřebiče, kterých míváme dnes už velké množství, zjistíme, že zbývá velmi malé místo na pracovní ploše linky, o úložných prostorách na nádobí ani nemluvě.

Uvažované místo nebývá pro jídelní část - stůl a židle - dostatečně velké. Vývod pro osvětlení pak projektanti s oblibou umísťují zcela mimo centra stolu, obvykle ve středu místnosti.

Problém druhý: úložné prostory

Úložné prostory v bytě představují kapitolu samu pro sebe. Rádoby luxusní nebo nadstandardní byty často neobsahují prostor pro šatnu, sklad nebo spíž. Jak kdyby tyto prostory byly pro bydlení nepotřebné.

V bytě je ale druhé WC, mnohdy ovšem jen kvůli tomu, aby byt mohl být považován za nadstandardní, tedy nabízen za vyšší cenu. V praxi pak mnozí majitelé druhé WC ruší, aby získali prostor pro chybějící komoru apod.

Dveře se mnohdy  umisťují 40 až 50 cm od rohu místnosti, takže vedle nich nelze postavit standardní šatní skříně s hloubkou 60 cm. Dveřní křídla často do sebe narážejí, protože jsou nevhodně umístěna a otevírají se na špatnou stranu. To projektantům zřejmě vůbec nevadí, jako by to byly nepodstatné detaily.

Obývací prostor propojený dvoukřídlými dveřmi s předsíní - velmi

Obývací prostor propojený dvoukřídlými dveřmi s předsíní

Když srovnáme současnou bytovou výstavbu s tou před rokem 1989, kdy šlo převážně o panelové domy, dojdeme k smutnému závěru:

Dříve byla kvalita stavebních prací nízká, detaily interiérů mizerně provedené. Byla to -  lidově řečeno - "fušeřina". Dispozice tehdejších bytů, byť prostorově stísněných, však bývaly většinou dobře řešené. Byly projekčně kvalitnější než současné!

Dnes je kvalita stavebních prací na mnohem vyšší úrovni, používáme kvalitní materiály, detaily interiérů bývají zpravidla zpracovány na velmi dobré úrovni. Bohužel kvalitu projekčních prací musím označit za fušeřinu.

Proč tomu tak je? Na projekční přípravu je zpravidla málo času, zpracovává se ve spěchu. Developerské společnosti kladou hlavní důraz na maximální plošné vytěžení prostoru.

Funkční uspořádání bytů pro ně není podstatné. Raději zaměstnávají stavební inženýry a konstruktéry než dobré architekty. Počítají s tím, že zákazníci mají malou zkušenost s posouzením projektové dokumentace a že chyby v dispozicích včas neodhalí.

Pro nové majitele bytů to znamená, že musí být při uzavírání smluv opatrní. Nejenže je dnes nutné smlouvy konzultovat s nezávislým právníkem, ale ukazuje se, že je dobré nechat projekt posoudit také architektem.

Pokud se chcete spolehnout na sebe, doporučuji, abyste se zajímali o principy dobrého bydlení, pozorovali provoz v bytě a přemýšleli o něm. Jen tak předejdete nepříjemným problémům v novém bytě nebo domě, jejichž odstranění vyžaduje váš čas a peníze.

Doufejme, že současná ekonomická situace a pokles trhu s bydlením donutí podnikatele v bytové výstavbě, aby nám neprodávali za velké peníze polotovary, ale promyšlené a kvalitní prostory k bydlení.


Co je dispozice

Dispozicí rozumíme půdorys, který rozčleňuje danou plochu bytu nebo domu pomocí příček. Člení prostor podle funkcí jednotlivých místností a určuje jejich komunikační návaznosti.



Ukázka novostavby zařazené do vyššího standardu o rozloze 78m2 :

Půdorys bytu

Půdorys bytu

Dispoziční řešení tohoto bytu nepatří k odstrašujícím příkladům, je to ukázka vyjadřující velmi průměrnou kvalitu architektonického řešení bytu, zařazeného přitom do vyššího standardu úrovně bydlení. Tedy cenově.

Koupelna je na byt vyšší kategorie poměrně stísněná, prostor druhého WC by byl spíš vhodnější jako komora nebo prostor pro šatnu.

Předsíň je ve srovnání s velikostí bytu poměrně velká

Předsíň je ve srovnání s velikostí bytu poměrně velká.


Kdo je Jiří Pelcl

Jeden z nejznámějších českých designérů Jiří Pelcl je vedoucím ateliéru Architektury a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V letech 2005–8 zde působil jako rektor.

Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách designu mnoha muzeí v ČR, Německu, Švýcarsku a Švédsku. V roce 2006 získal Národní cenu ČR za design a cenu Design Plus v Německu.
Je jediným českým designérem, jehož práce otiskuje světoznámá prominentní designová revue Wallpaper.

Jiří Pelcl se věnuje návrhům veřejných a soukromých interiérů, architektuře, designu nábytku, skla a porcelánu.

Mezi jeho slavné výrobky patří například lžička spermie Anežka, nápojové sklo Vicenza či váza Kaktus.