Vítězný víkendový dům v Rudolticích | foto: Grand prix

Odborníci zvolili nejlepší stavby roku. Grand Prix architektů putuje do Pardubic

  • 5
Soutěž Grand Prix architektů už zná své vítěze. Ze sedmi kategorií však odborná porota zvolila pouze čtyři vítěze, ve třech cenu neudělila. Národní cenu za architekturu pak získala budova Fakulty chemicko-technologické a tělovýchovných zařízení Univerzity Pardubice.

Do 16. ročníku prestižní přehlídky české architektury se přihlásilo celkem 101 projektů, nejvíce pak do kategorie Novostavba – celkem 26 realizací.

Cenu Grand Prix architektů 2009 získala budova Fakulty chemicko-technologické a tělovýchovných zařízení Univerzity Pardubice, jejímiž autory jsou ak. arch. Ladislav Kuba a Ing. arch. Tomáš Pilař (spoluautory jsou architekti Martin Klinecký, Vít Košťál a Radka Paštěková).

Porota ocenila zejména využití tradice českého konstruktivismu. V hodnocení se přímo uvádí: Budova čerpá sílu z estetické homogenity její architektury. Velkou pochvalu si autoři odnesli i za zvládnutí zajímavých detailů.

Cena grand prix architektů 2009 - Fakulta chemicko-technologická a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice

Cena Grand Prix architektů 2009 - Fakulta chemicko-technologická a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice

V kategorii Novostavba zvítězil městský dům v Brně autorů Heleny Borákové, Dalibora Boráka a Martina Příhody (společnost Dobrý dům) a Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové.

Městský dům v sobě spojil obchod, kanceláře i bydlení ve flexibilním a dobře uspořádaném systému půdorysných řešení. Porota velmi kladně hodnotila použité materiály, které vzhledem k napjatému stavebnímu rozpočtu vypadají luxusně a zároveň stroze. Stavbě nechybí ani vtipná fasáda s okny.

Také u veřejné knihovny bojovali autoři s omezeným rozpočtem, přesto "má objekt vysokou úroveň povrchového ztvárnění", tvrdí se v hodnocení.  

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Cena v kategorii Rekonstrukce patří pobočce České spořitelny v Rytířské ulici v Praze 1, v kategorii Interiér pak zvítězilo Atrium D Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Pečlivá práce při rekonstrukci reprezentativní historické budovy přinesla podle porotců i revitalizaci okouzlujícího ducha objektu. Ocenění si odnesla Mgr. arch. Gabriela Kaprálová z ASGK Design, která spolupracovala s dalšími architekty.

Kategorie Rekonstrukce - pobočka České spořitelny

Kategorie Rekonstrukce - pobočka České spořitelny

Mezi rodinnými domy byl nejlepší víkendový dům a hřiště v Rudolticích v Čechách (autoři Ing. arch. Pavel Hladík MA a Ing. arch. Filip Dubský – Nolimat) a rodinný dům ve Zdiměřicích od autorů Ing. arch. Stanislava Fialy a Milana Bulvy.

U domu v Rudolticích bylo oceněno invenční řešení s přírodními materiály dobře zakomponované do prostředí vesnice i to, že je dům citlivě postavený na původním pozemku, kde stál rodinný dům dnešních uživatelů.

Minimalisticky pojatý rodinný dům ve Zdiměřicích představuje velkorysý prostor pro bydlení a nabízí až poetickou atmosféru. Propracování detailů má příkladně vysokou kvalitu a podtrhuje čistotu a jednoduchost konstrukčního řešení, zdůraznili porotci.

Jeden z vítězů kategorie Rodinný dům - Zdiměřice

Jeden z vítězů kategorie Rodinný dům - Zdiměřice

V kategoriích Krajinářská architektura a zahradní tvorba, Urbanismus  a Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře porota neudělila žádnou cenu.

Atrium Stavební fakulty ČVUT

Atrium Stavební fakulty ČVUT

Výstavy přihlášených děl můžete zhlédnout ode dneška až do 2. srpna 2009 ve Veletržním paláci a dále pak od 22. do 26. září 2009 na výstavě For Arch v Praze-Letňanech.

Grand prix architektů

Prestižní přehlídku soudobé české architektury Grand Prix architektů - Národní cena za architekturu společně vypisují Obec architektů a Česká komora architektů pod záštitou Magistrátu hl. m. Prahy, ministerstva kultury, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva životního prostředí, ministerstva průmyslu a obchodu.

Odborná porota pracovala ve složení:

Antal Puhl – Maďarsko, předseda poroty
Heinrich Degelo – Švýcarsko
Andrey Alexandrovich Chernikhov – Rusko
Andreas Klok Peddersen – Dánsko
Peter Gero – Slovensko