Do rodinného domu si budete muset pořídit minimálně jeden požární hlásič a hasicí přístroj.

Do rodinného domu si budete muset pořídit minimálně jeden požární hlásič a hasicí přístroj. | foto: Profimedia.cz

Od července bude třeba v každém novém bytě požární hlásič

  • 6
Budete stavět rodinný dům? Pak počítejte s tím, že si musíte pořídit minimálně jeden požární hlásič a hasicí přístroj. Další přístroj budete potřebovat do garáže, a pokud jezdíte na plyn, musí mít garáž dobré větrání a detektor úniku plynu. Celkově za to vydáte kolem tří tisíc korun.

Jaký hasicí přístroj musíte mít - čtěte ZDE

A pokud jste byli zvyklí v garáži skladovat plynovou bombu do vařiče, můžete se s tím rozloučit, budete ji muset dát jinam - toto se týká i starších garáží. Můžete ji dát třeba do větrané komory nebo do skříně na chodbu, hlavně ne ke kamnům nebo do sklepa.

Pokud by vám shořel dům a hasiči zjistili, že jste některou z uvedených povinností zanedbali, mohou vám ke všemu tomu neštěstí ještě naúčtovat až 20 tisíc korun pokuty.

Nová vyhláška, která upravuje technické podmínky požární ochrany staveb, se týká jen nových domů, ale i tak zasáhne velké množství lidí. Ovlivní všechny nové rodinné domy a byty, jichž se v Česku ročně postaví kolem čtyřiceti tisíc. Pro jejich obyvatele bude znamenat výdaj až několik tisíc korun.

Změna pravidel se dotkne i nově stavěných bytových domů. Kromě hasicích přístrojů ve sklepě a ve strojovně výtahu, které jsou povinné už nyní, přibudou další na chodbách, v bytech budou požární hlásiče.

Pokud si budete chtít koupit byt s pěkným výhledem v domě vyšším než 45 metrů, jaké se nyní stavějí třeba v Praze 9 na Harfě, plynovou kotelnu nenajdete ve sklepě, ale na střeše nebo v posledním patře, kde může být případný unikající plyn odvětrán lépe než třeba ve sklepě. Potrubí k němu navíc nepovede vnitřkem domu, ale zvenčí.

A na střeše či v posledním poschodí domu vysokého přes 60 metrů, jako je třeba třináctiposchoďový Dům Sluneční náměstí v Praze 13, bude umístěna požární nádrž, takže budou obyvatelům neustále "viset" nad hlavou stovky litrů vody.

Koho se vyhláška týká
Nové povinnosti se nedotknou každého domu. Vyhláška začne platit 1. července 2008 a z velké části se vztahuje jen na domy, které se budou stavět až po tomto datu.

"Nevztahuje se na stavby, o kterých stavební úřad pravomocně rozhodne v územním řízení, udělí jim územní souhlas anebo k projektové dokumentaci získají souhlasné stanovisko orgánu požárního dozoru ještě před 1. červencem 2008," vyjmenovává Veronika Kočová z advokátní kanceláře Peterka & Partners. Vyhláška se netýká ani těch, kdo uvedené dokumenty získali už dříve.
Dotkne se to však také některých rekonstrukcí domů. "Objekty schválené před 1. červencem 2008 budou muset být vybaveny požárními hlásiči tehdy, pokud stavba či její část projde rozsáhlejšími stavebními úpravami,“ vysvětluje Petr Kopáček, mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Platí to i pro hasicí přístroje.

Rozsáhlé stavební úpravy jsou ty, na něž je třeba stavební povolení. Tedy když přístavba zvětší zastavěnou plochu domu na více než 150 metrů čtverečních, zasáhnete při ní do nosných konstrukcí, může negativně ovlivnit vzhled domu nebo podmínky požární bezpečnosti.
Například: když budete zasahovat do krovů, zobytňovat podkroví nebo výrazně upravovat fasádu. Podle vyhlášky tak budete muset postupovat i při změně způsobu vytápění či jakýchkoliv úpravách v památkově chráněné budově nebo domě stojícím v chráněném území.

Nový předpis ovlivní i starší garáže a chodby některých bytových domů, i když se nebudou rekonstruovat. V žádných garážích už nebude možné skladovat nádoby s hořlavými plyny, tedy například bomby do plynových vařičů nebo svářecí soupravy - budete je muset tedy dát kamkoliv jinam. Majitelé starších garáží a bytových domů nemusí tato pravidla dodržet hned 1. července, mají čas až do konce roku.

Jaký má vyhláška smysl
Proč vlastně vyhláška vyšla? "Má stanovit jednotné technické podmínky požární ochrany při navrhování, výstavbě a užívání staveb,“ vysvětluje Petr Kopáček.

Předpisy byly podle něj dosud roztříštěné a vyhláška je sjednotila. Harmonizuje také požadavky požární bezpečnosti s evropskými předpisy. Důsledkem by měla být především lepší požární ochrana domů, menší počet mrtvých a zraněných při požárech mimo jiné v obytných domech.

Při požárech v domácnostech zemřou každý rok desítky lidí a další stovky jsou zraněny, Petr Kopáček proto doporučuje hasicí přístroje a hlásiče i těm, komu vyhláška jejich koupi nenařizuje.

"Ceny jsou ve stovkách korun, a když to srovnáte s tím, o co všechno lidé mohou při požáru domácnosti přijít, nákup se jednoznačně vyplatí," říká mluvčí Kopáček.

V novostavbách přístroj být musí, ve starých domech ne
Vyhláška má i kritiky, nejhlasitějším z nich je František Pelc, autor dřívějších technických norem. Vadí mu, že předpis zpřísňuje pravidla pro novostavby, které na rozdíl od starších domů už nyní musí splňovat přísné bezpečnostní normy.

"Nechápu, proč v novostavbách má být požadováno další technické zařízení, když statistická četnost požárů v nových objektech je řádově nižší než v těch, které byly postaveny podle dříve platných předpisů,“ říká Pelc.

Podle generálního ředitelství hasičského záchranného sboru se vyhláška vztahuje pouze na novostavby, Pelc s tím však nesouhlasí a tvrdí, že je formulována tak, že se týká i starších domů. "Povinnost instalovat požární hlásiče se vztahuje na celý domovní a bytový fond,“ domnívá se Pelc.

To však vyvrací Alena Břicháčková z advokátní kanceláře Peterka & Partners, která dává za pravdu hasičům: "Starší domy se podle této vyhlášky hasicím přístrojem a požárně bezpečnostním zařízením vybavovat nemusí. Budou se jimi muset vybavit pouze domy nové.“

,