Autorem židle Tram pro společnost TON je designér Thomas Feichtner, nositel

Autorem židle Tram pro společnost TON je designér Thomas Feichtner, nositel státní Rakouské ceny za design. | foto: TON

Nejlepší český nábytek a doplňky v roce 2014 ocenili i v zahraničí

  • 1
Nejen české židle, ale také svítidla nebo dětský nábytek získaly v roce 2014 světově uznávaná ocenění. Platí to dokonce i o krájecím prkénku nebo tlačítku splachovače.

Výrobci jsou pyšní především na slavný „červený puntík“ neboli Red Dot Design Award. Ten získala zlínská společnost Tescoma za plastové krájecí prkénko Vitamino s antibakteriální úpravou. Pro jeho autora, třicetiletého designéra Františka Fialu, to bylo první velké ocenění.

Připojil se tak k dalším kolegům z designérského týmu Tescomy. První totiž získal už v roce 2010 Petr Tesák za podložku Online, v roce 2013 pak Ladislav Škoda za konvici na čaj Teo. Společně s Františkem Fialou se mohli radovat i jeho dva kolegové. Ocenění „Honourable Mention“ obdržel Martin Koval za zdobicí sítko Delícia a David Veleba za oboustranná vykrajovátka Delícia.

Prestižní ocenění Red Dot Award získala firma Tescoma za krájecí prkénko.

Oceněná vykrajovátka mají oboustranné využití a každý tvar nabízí hned několik velikostí.

Tescoma byla oceněná v soutěži Red Dot také za zdobící sítko.

Poprvé dostal ocenění Red Dot Design Award také český dětský nábytek. Může se jím pochlubit nábytková řada Fantasy od studia MY DVA Group. Designéři Radka Šrámková, Václav Charvát a Petr Hamáček představili doslova hravý koncept, kde lze jednotlivé moduly skříní libovolně kombinovat, pro větší variabilitu je možné skříňky opatřit i kolečky s brzdou.

Záda nábytku mohou být opatřeny i magnetickými zády, vhodnými pro použití magnetických stavebnic. Autoři mysleli i na bezpečnost, která je u dětského nábytku velmi důležitá. Proto navrhli speciální plastovou úchytku (lze vybírat ze šesti barev) zapuštěnou do hrany dvířek. Ta eliminuje nebezpečí úrazu.

Židle Tram a křeslo Merano obdržely titul German Design Award Nominee 2014. Jde o mezinárodní ocenění pořádané German Design Council.

Oceněný dětský nábytek z řady Fantasy lze upravit podle přání.

Pro autory představují „červené puntíky“, které udílí od roku 1955 Design Zentrum Nordrhein Westfalen, samozřejmě příjemné ocenění jejich práce, pro výrobce je však tím nejlepším doporučením.

Pokud se totiž u produktu objeví na veletrhu tabulka s příslušným oceněním, je to pro kupující jasný signál, že jde o kvalitní výrobek s přidanou hodnotou. Mezinárodní porota totiž hodnotí inovaci, funkčnost, kvalitu i vliv na životní prostředí.

Líbilo se tlačítko i svítidlo

Fotogalerie

Architektka a designérka Barbora Škorpilová vytvořila pro společnost Alca Plast splachovače WC. Její série Flat (má pět variant) odpovídá jejímu oblíbenému minimalistickému pojetí, čelní panel má tloušťku dokonce pouhých pět milimetrů.

Praktičnost zaručuje použitý materiál, kartáčovaná nerez ocel s povrchovou úpravou, na níž nezůstávají otisky prstů. Ocenění Red Dot Design Award zohlednilo jak vzhled panelu, tak sofistikovaný mechanismus ovládání, který se skrývá pod tlačítkem.

K nejmladším nositelům „červeného puntíku“ patří Matúš Opálka (*1990). Slovenský rodák studuje na pražské UMPRUM v Ateliéru produktový design. Ocenění získal za koncept nepřímého osvětlení INDI+, navržený pro firmu Halla v kategorii Design Concept.

INDI+ představuje variabilní světelný systém, který dovoluje řadu modifikací, lze jej instalovat jako závěsné, přisazené i nástěnné svítidlo. Vedle LED zdrojů zaujal porotu i zabudovaným závěsným systémem, do něhož se vkládají různé komponenty, svítidlo tak funguje i jako věšák či polička. Domácí premiéru si svítidlo tuzemského výrobce odbylo na podzimním Designbloku v Praze.

Nové osvětlení Indi s LED zdroji získalo ocenění Red Dot Design Award 2014. Svou premiéru má na akci Designblok ve studiu v Mikulandské ulici.

Ceny z celého světa i z domova

Tuzemský výrobce svítidel Lasvit bodoval na Bienále v Benátkách, ale navíc získal na prestižní výstavě ICFF v New Yorku hlavní cenu v kategorii Lighting. A to se této akce zúčastnil poprvé!

Svítidla Lasvitu měla na výstavě velký úspěch. Porotu zaujal především světelný objekt s názvem „ A proč ne!“ od ikony českého sklářství Reného Roubíčka.

Nestor českého skla René Roubíček (narozen 1922) navrhl pro Lasvit svítidlo And Why Not! Poprvé bylo představeno na veletrhu Euroluce v Miláně v roce 2013.

V tuzemsku usilují čeští nábytkáři o titul Nábytek roku. Vítězem se pro rok 2014 stal Bunker od Borise Klimka, sezení spojené s „tlumící“ stěnou.

Soutěž vyhlašuje Asociace českých nábytkářů, má za cíl podpořit výrobu nábytku v České republice s důrazem na kvalitní design. Odborná porota po loňském vítězství židle Mojo bystřického výrobce TON ocenila nejvýše Bunker od luhačovické firmy mm interiér.

Bunker výborně zapadá do současného trendu funkčního odpočivného sezení ve veřejném sektoru. Bunker nabízí řadu variant, takže se snadno přizpůsobí dané situaci a potřebám uživatele.

Boris Klimek a jeho Bunker, který získal ocenění Nábytek roku 2014.

Dalšími oceněnými produkty za rok 2014 byly především židle. TON bodoval se židlí Tram od rakouského designéra Thomase Feichtnera, která využívá klasickou technologii ručního ohýbání bukového dřeva. Unikátní technologií ohnutý překližkový sedák doplňují nohy vyrobené pouze ze dvou kusů dřeva.

Tato židle získala navíc na začátku roku 2014 i velmi prestižní mezinárodní ocenění Good Design a titul German Design Award Nominee 2014 (předloňský vítěz, židle Mojo od Michala Riabiče pro TON je také nositelem ocenění Good Design).

Mezi nejlepší nábytek roku se zařadily také pracovní židle, a to Infinity od společnosti Form, Flexi od výrobce RIM-CZ a židle Everyday od LD Seating.

Stolky Wrap se vyrábějí ve třech velikostech.

Autorem židle Tram pro společnost TON je designér Thomas Feichtner.

Firma Nadop pak získala ocenění za svou kuchyň Creative, výrobce Lugi za stolky Wrap navržené Lucií Koldovou, nositelkou titulu Grand designér roku 2012 a vítězkou Ceny veřejnosti soutěže Czech Grand Design 2013. Lucie Koldová získala také ocenění Designér roku české sekce časopisu Elle Decoration - EDIDA 2013.

Stolky Wrap se vyrábějí ve třech velikostech pomocí inovativní techniky ohýbání dřeva. Ohýbané dřevěné svitky tvoří kompaktní prvek podnože, tu doplňuje horní deska v měkkém provedení z masivního dubu. Detail spojení zavinutých ploch podnože představuje výrazný prvek stolků.

Židle Evereday má sedák ze skořepiny z unikátně zpracovaného nylonu vyztuženého skelnými vlákny.

Židli Flexi pro RIM-CZ navrhl designér Massimo Costaglia.

Design Martin Beinhauer navrhl pro společnost Form židli Infinity. Jde o stohovatelnou, do řady spínatelnou čalouněnou židli s područkami, určenou do veřejných prostor.

Židle Everyday od společnosti LD Seating je od designéra Paula Brookse. Komfortní sezení v minimalistickém provedení tvoří skořepina z unikátně zpracovaného nylonu vyztuženého skelnými vlákny.

I další židle, Flexi od společnosti RIM-CZ, je pracovní. Italský designér Massimo Costaglia vytvořil sezení, které splňuje nároky na snadné ovládání i údržbu. Otočná židle se sedákem ze síťoviny má z obou stran čalouněnou opěrou.

Jednoduchý a přitom netradiční design, který kombinuje nábytkářský beton a sedmivrstvou dýhu v imitaci štípaného dřeva, to je kuchyň Creative od firmy Nadop. Autory designu jsou Iveta Strnadová a Karel Nedbal.

Kuchyň Creative kombinuje nábytkářský beton a sedmivrstvou dýhu v imitaci štípaného dřeva.

Základ kuchyně tvoří vysoké soklové zásuvky z „betonu“ v dolní části linky. Na ně navazují světlé skříňky ve vysokém lesku. Díky pracovní desce o síle pouhých 12 mm a závěsné potravinové skříni však působí Creative odlehčeným a svěžím dojmem. Horní díl linky tvoří úzký pás skříněk se strukturou dřeva, barový pult kombinuje beton a sklo.

Red Dot Design Award

Ocenění Red Dot Design Award uděluje již od roku 1955 Design Zentrum Nordrhein Westfalen reálným výrobkům, prototyp nestačí. Musí se také odlišovat od běžně nabízeného zboží, být „inteligentní“ a „praktické“. To spotřebitelé od kvalitního designu očekávají. Mezinárodní porota hodnotí inovaci, funkčnost, kvalitu i vliv na životní prostředí.