Dům se řadou prosklených ploch široce rozevírá směrem k západu, na terasu s

Dům se řadou prosklených ploch široce rozevírá směrem k západu, na terasu s bazénem. Horizontální ráz stavby zvýrazňuje zábradlí na terase ve druhém podlaží, které tvoří profilované betonové desky, a přesahující střecha s atypickým titanzinkovým oplechováním. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Věroslav Sixt

Obrovitý rodinný dům z betonu má plochu 640 metrů čtverečních

Železobetonová konstrukce se obvykle pojí s prostorově náročnými komerčními či průmyslovými stavbami. V jižních Čechách posloužila pro rodinnou vilu s překvapivě útulnou atmosférou.

Železobeton známe zhruba již 150 let a dnes je samozřejmou a nezbytnou součástí staveb, přesto v našich končinách stále zůstává trochu kontroverzním materiálem.

Už od dob funkcionalismu architekti rádi odhalují konstrukci staveb. Řečeno odborným jazykem, ponechávají beton "přiznaný v pohledu", aby vytvořil základ moderní estetiky. Někteří lidé jej naopak považují za poněkud surový či nevzhledný materiál, který je třeba překrýt spořádanou hladkou omítkou.

Hlavní vstup je umístěn v severovýchodním nároží. Směrem k severu a k východu má stavba, v souladu se zásadami energeticky úsporného stavění, uzavřené fasády s minimálním počtem oken. Zdroj: www.mujdum.cz

K těm ale rozhodně nepatří majitel nového domu, postaveného na okraji malé jihočeské obce. "O moderní architekturu jsem se začal zajímat v Rakousku, kde vidíte železobetonové domy zcela běžně, a během stavby domu se stala mým koníčkem," říká.

Hledání nejlepšího

Nový domov plánovali manželé pečlivě, dlouho hledali i pravé místo. Objevili ho s pomocí architekta. Rozlehlý svažitý pozemek na okraji klidné nové zástavby, navíc s impozantním výhledem na České Budějovice a půvabnou Jihočeskou pánev, orámovanou obrysy Blanského lesa, dávaly příslib harmonického bydlení v přírodě, ale nikoliv v izolaci a bez nutných vazeb na nedaleké město.

"Základní rámec domu vznikl poměrně rychle a bez jakýchkoliv sporů a zaváhání, i když šlo o specifický typ rodinné vily," říká Adam Lenc, autor návrhu. "Dům jsme společně vytvářeli při rovnocenném dialogu. Velmi úzce jsme spolupracovali zejména při výběru materiálů do interiéru, klienti se podíleli i na řešení některých technických detailů."

Dvě křídla, tři podlaží

Dispozice uspořádaná do L vyplynula ze situace na pozemku a přání majitelů vytvořit chráněný prostor pro terasu a venkovní bazén. Rozčlenění domu na dvě křídla a částečné zapuštění stavby do terénu záměrně opticky zmenšuje objemnou hmotu, která byla dána požadavky na komfortní zázemí a velkorysou užitnou plochu.

Společný obývací prostor má vzhledem ke své velkorysé ploše výšku stropu 3,20 m. Šedý pohledový beton se jemně snoubí s bělostnými sádrokartonovými podhledy, v nichž je integrováno osvětlení, a přírodními strukturami – kůží, dřevem, textilem, vlasovými koberci. Citlivá kombinace dává interiéru útulné vyznění. Zdroj: www.mujdum.cz.

Ze vstupní haly umístěné v severovýchodním nároží vedou dvě základní dispoziční linie: jižním směrem do hlavní obývací části a západním směrem do relaxační zóny.

Kombinace masivních nosných železobetonových stěn, subtilních sloupů a monolitické stropní desky umožnila vytvořit v jižním křídle v přízemí rozlehlý otevřený prostor o šířce 7,20 metru, rozvinutý do délky téměř 22 metrů. Na vstupní část volně navazuje sezení, které přechází v jídelnu a kuchyň, částečně oddělené krbovým tělesem.

Iluze bydlení na samotě

Výhledy z obytného prostoru jsou orientovány výhradně na jih a na západ. Prosklená západní obvodová stěna vede na terasu s venkovním bazénem a zrcadlí panoráma Blanského lesa vrcholící siluetou hory Kleť.

Přesahující stropní deska, která lemuje celou západní fasádu v podobě moderního podloubí, zabraňuje přehřívání interiéru a vytváří na terase příjemné stinné místo pro venkovní stolování. Do kuchyně přichází francouzským oknem slunce z jihu.

Schodiště, které vychází ze společného prostoru a skrývá se za schodišťovou stěnou, vede do druhého podlaží. Pokoje jsou orientovány na západ, každý z nich nabízí opět impozantní výhled do krajiny a výstup na terasu zahřívanou západním sluncem.

Předěl mezi jídelnou a sezením tvoří atypický oboustranný krb. Majitelé domu odvážně zkombinovali surové industriální materiály (pohledový beton, oplechování komínového tělesa z černého plechu) s deskami s luxusním zlatým nátěrem. Zdroj: www.mujdum.cz.

Filozofie dispozičního řešení spočívá v orientaci domu zády ke stávající zástavbě tak, aby svým obyvatelům vytvořil iluzi samoty a vytěžil maximum z výhledů do okolní zeleně a krajiny.

Špičkové zázemí

Ze vstupní haly lze sestoupit po schodišti do suterénu s garážemi a bohatým technickým zázemím, ale také přejít do západního křídla. Zde je samostatná obytná jednotka pro hosty a relaxační zóna.

Prosklená jižní stěna bazénu rafinovaně uvolňuje a spojuje celé přízemí domu a také vnitřní prostředí s vnějším. Od vnitřního bazénu lze vyjít přímo na terasu s venkovním bazénem.

Pohled z terasy v patře. Sezení dole zastiňuje dřevěný slunolam s šikmými lamelami. Zdroj: www.mujdum.cz.

Kromě promyšleného dispozičního řešení kladli majitelé domu důraz také na moderní technologie a maximální kvalitu stavebních prací. Proto pro realizaci zvolili generálního dodavatele z Rakouska, který zaručil vysoký standard provedení a měl zkušenosti s moderními materiály a technologiemi. Dům je vybaven systémem inteligentního řízení domácnosti a vytápěn tepelným čerpadlem.

Technické hlavolamy

K soudobé moderní stavbě logicky patří rovná střecha, vzhledem k požadavkům úřadů na šikmé střechy v této lokalitě však Adam Lenc navrhl atypickou valbovou střechu. Výrazně přesahující římsy se zapuštěnými okapními žlaby a titanzinkovým obložením opticky potlačují hřeben a vytvářejí dojem rovné střechy.

Dalším oříškem bylo zábradlí na terase v prvním podlaží. Díky kombinaci prefabrikovaných betonových desek s plastickým povrchem a tabulí ze silnostěnného skla má zábradlí jako celek požadovanou výšku, ale nepůsobí příliš hmotně a nezabraňuje výhledu z pokojů v patře.

Technické řešení

Užitná plocha: 614 m² 
Zastavěná plocha: 430 m²

Konstrukce: betonové základové pasy, suterén a přízemí železobetonová monolitická konstrukce, deskové a trámové želbet. stropy, druhé podlaží zděné z tvárnic Porotherm s vnějším kontaktním zateplením obv. stěn, zastřešení dřevěné příhradové vazníky, střešní krytina titanzinkový plech 

Výplně otvorů: okna a prosklené plochy hliníkové – systém Reynares, dveře atypické dýhované bezfalcové (výroba na zakázku), ve 2. podlaží dveře skleněné do hliníkových zárubní 

Vytápění: ústřední, podlahové teplovodní vytápění + podlahové konvektory, zdroj energie tepelné čerpadlo systém země/voda (zemní kolektor)

Dodavatel stavby: Auböck, s. r. o., Kájov 
Dodavatel interiéru: Pelzer interiéry, s. r. o.

Názor architekta

"Pohledový beton, který si majitelé přáli uplatnit v interiéru, umožnil realizovat v přízemí velkoryse otevřenou dispozici. Je zkombinován s řadou přírodních materiálů, především dřevem a kamenem. Interiér si obyvatelé zařídili podle vlastního vkusu. Nebáli se propojování téměř industriálních prvků v podobě pohledového betonu, hliníkových oken a černého plechu s nábytkem v klasickém stylu, benátským zrcadlem a zlatou barvou. Svému domovu tak vdechli vřelého i velmi osobitého ducha."

Detail terasy v patře. Z dálky téměř neviditelné tabule z čirého bezpečnostního skla, šroubované k betonovým deskám, zajišťují bezpečnou výšku zábradlí a přitom umožňují panoramatický výhled z pokojů. Zdroj: www.mujdum.cz.

Autor

Adam Lenc (*1975)

Působí v Českých Budějovicích, je společníkem projekčního ateliéru Interproject, s. r. o. Věnuje se navrhování občanských, bytových a průmyslových staveb a rodinných domů. Zúčastnil se soutěže Grand Prix Obce architektů (2005), v r. 2007 získal zvláštní cenu společnosti Wienerberger za realizaci z cihlového systému Porotherm, jeho projekty jsou zastoupeny ve výběru Obce architektů reprezentujícím soudobou českou architekturu na Slovensku.

Navrhoval bytové domy v Písku, posluchárnu a návštěvnické centrum VŠTE v Českých Budějovicích, Centrum aplikovaného výzkumu v Dobříši.
Spolupráce: Lenka Tejmarová (projektová dokumentace), Roland Hill (technický dozor investora)