Obří ostružiny bez trnů

Doslova hitem posledních let se pro mnohé majitele zahrad staly beztrnné odrůdy ostružin. Pryč jsou tak doby plahočení po stráních a pasekách za drobnými černě se lesknoucími plody ostružin, jejichž pichlavé šlahouny se vám každou chvíli ovinuly kolem lýtka. Takže není divu, že se již mnozí nechali zlákat až tři centimetry velkými, šťavnatými a sladkými plody, navíc na keřích bez trnů!
Ostružiny jsou nejen velmi chutné, ale především zdravé. Z bobulovin mají nejvyšší obsah vitaminu A, dále vysoký obsah minerálních látek a ovocných kyselin, a naopak nízký obsah cukrů. Beztrnné ostružiníky jsou navíc poměrně odolné proti houbovým chorobám. A postupná sklizeň trvá až čtyři týdny!

Kam s ním?
Pěstitelský úspěch spočívá především ve správném výběru odrůdy, stanoviště a konečně i v pěkném sladění s okrasnými rostlinami. Na zahradě i okolo domu jistě najdete vhodné místo pro jeho výsadbu. Ostružiníky potřebují slunné stanoviště a prospívá jim, když půdu pod nimi zamulčujete neboli zakryjete mulčovací kůrou, kterou nabízí většina zahradnictví. Beztrnná ostružina na popínací konstrukci může nahradit živý plot či ozdobit pergolu.

Kdy sklízet?
Optimální čas sklizně lze stanovit úplně jednoduše - ochutnávkou. Navíc zralé ostružiny jdou snadno oddělit od fialově zbarvených květních lůžek. Plody musí být měkké, sytě černé a matně lesklé. První sběr začíná zpravidla v polovině srpna. Postupné dozrávání protáhne sklizeň až na čtyři týdny. Ostružiníky plodí na loňských výhonech, takže nezapomeňte brzy zjara seříznout až u země výhony, které odplodily. Nové výhony, plodící v následujícím roce, však vyvažte.

Když ostružiny ne a ne dozrát
Jestliže ostružiny získávají sytě černou barvu jen z části a jinak zůstávají červené či nažloutlé, je to práce roztočů, konkrétně vlnovníků velkých asi jen 0,15-0,30 milimetru. Ti totiž brání dozrání a vybarvení plodů. Proti nim, byť jen částečně, působí fungicidy obsahující síru. Keře ostružiníku proto v následující sezoně ošetřete jednou v období mezi naléváním pupenů a rašením, dále za dva až tři týdny po vyrašení a do třetice znovu za tři až čtyři týdny. Preventivně můžete postřik ještě dvakrát až třikrát zopakovat ve 12denních intervalech.


Doporučované odrůdy beztrnných ostružin

Thornfree veliké,
sladkokyselé, silně aromatické plody
Wilsonův raný menší, pevnější plody, slaběji aromatické, ale sladší
Theodor Reimers známá, osvědčená, spolehlivě plodící odrůda, velmi intenzivně vonící plody

- Ostružiny jsou zdravé - mají vysoký obsah vitaminu A, minerálních látek a ovocných kyselin

- Plody ostružiníku můžete sklízet i po čtyři týdny


Pěstitelský úspěch spočívá především ve správném výběru odrůdy, stanoviště a konečně i v pěkném sladění s okrasnými rostlinami


Témata: Cukr, Zděné domy