Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obkládání koupelny: práce pro odborníka

Vaše koupelna už dlouho touží po nových kachličkách a vy stále marně sbíráte odvahu? Pak si raději pozvěte obkladače - ten nejlépe zúročí peníze vynaložené na nákup keramiky.
Koupelna v modré barvě

Koupelna v modré barvě | foto: Archiv Living

Obložit koupelnu si můžete sami, což předpokládá velkou zručnost, nebo můžete zadat práci stavební firmě. Kompromisem mezi tím je pozvat si řemeslníka-obkladače, ale kachličky si obstarat sami.

S výběrem by vám měli poradit v každém specializovaném obchodě či v koupelnovém studiu, kde je možné si obklady prohlédnout v ukázkových koupelnách. Pokud chcete ušetřit, můžete si je jen vybrat a koupi přenechat řemeslníkovi; pak zaplatíte nižší sazbu daně z přidané hodnoty.

Kachličky vybírejte podle velikosti obkládaného prostoru. „V současnosti jsou módní velké formáty obkladů i dlažeb, ale nehodí se všude,“ vysvětluje Marek Vráblík, šéfdesignér společnosti Lasselsberger, výrobce obkladů a dlažeb.

„Pokud máte malou koupelnu, volte raději menší formáty, optimální je rozměr 25 krát 33 centimetrů, doplněné mozaikou. Do větších místností si můžete dovolit formát 25 krát 45 centimetrů a na podlahy 40 krát 40 centimetrů i víc.“ Obklady s větším formátem mají tu výhodu, že se lépe udržují a je potřeba méně spár, v nichž hrozí vznik plísní.

Listely jsou oblíbené
Materiálu je nutné nakoupit dostatečné množství, nejlépe o deset až patnáct procent více, než bude pravděpodobně potřeba. Je dobré, aby vám pár obkladaček zbylo pro případ, že někdy v budoucnu budete muset nějakou vyměnit. Sady kachliček a dlaždic bývají doplněné dalšími prvky - sokly, schodovými lištami nebo třeba rozetami.

„Rozeta je centrální podlahový dekorační prvek, který bez jakéhokoliv dalšího řezání nahradí čtyři sousední prvky v obkladu či dlažbě,“ popisuje Marek Vráblík.

V koupelnách jsou základní obkladačky doplňovány hladkými nebo reliéfními listelami (dekorativní proužky s plastickým vzorem), mnohdy s nápaditým designem. „V rámci jedné série značky RAKO nabízíme třeba reliéfní listely v designu bambusových stonků,“ říká Markéta Staňková z prodejny MK - Centrum české keramiky.

 „Mezi zákazníky jsou oblíbené motivy ptáčků nebo imitace povrchu kůry stromů.“ Ceny nových sérií tuzemských obkladů začínají zhruba na 300 korunách za metr čtvereční, listely a další dekorativní prvky se obvykle platí po kusech. Pokud chcete ušetřit, můžete koupit obklady druhé jakosti nebo využít nabídky podnikových prodejen či doprodeje loňských modelů.

Při nákupu keramiky si rovnou pořiďte i další potřebné prostředky pro obkládání - lepidla a tmely. S výběrem vám poradí každý specializovaný prodejce. Řemeslník je má obvykle v zásobě.

Řekněte svou představu
Dobrého obkladače poznáte v první řadě podle toho, že na vás hned nebude mít čas. Zní to sice zvláštně, ale je to logické - pokud je opravdu zkušený a umí svou práci, je o něj pochopitelně zájem a má jistě dopředu nasmlouvané zakázky.

Ještě než řemeslník začne pracovat, je dobré ho seznámit s představou o nové koupelně. Upozornit ho na místa, která by měla přitáhnout pozornost hned po vstupu do místnosti - může to být vana, zrcadlo, okno nebo třeba řada listel v keramickém obkladu.

Měl by si prohlédnout celou obkládanou plochu a hlavně zkontrolovat a případně upravit podklad, protože nelze lepit kachličky na nevyrovnanou plochu.

„Skutečný profesionál si nejdřív zmapuje prostor a důkladně si promyslí průběh spáry,“ říká Roman Pommer, předseda Cechu obkladačů. „Spára musí probíhat celou půdorysnou plochou z místnosti do místnosti, a pokud to dovolí stejný formát obkladu a dlažeb, měla by probíhat ze stěny do podlahy.“

V koutě musí být co nejmenší dořez, aby spáry probíhaly přes roh a u zárubní nevznikaly úzké pruhy obkladů nebo dlažeb.

Když řemeslník práci dokončí, je dobré ji zkontrolovat a případné reklamace uplatnit hned, ještě před zaplacením. Obkladači průměrně účtují za práci od 250 korun za metr čtvereční obložené plochy. Ceny se ovšem liší podle velikosti prostoru i podle regionu.

Pozor na rozdílné rozměry
Někdy se může stát, že do nedávno obložených stěn či podlahy koupelny je nutné zasáhnout, třeba vyměnit nefunkční elektroinstalaci. Pak nezbývá než kachličky odstranit a potom nalepit znovu. Zní to jednoduše, ale i takové výměny částí obkladu mají svá úskalí.

„Při odstranění několika dlaždic je poměrně velké umění neponičit ostatní, které zůstanou na ploše,“ říká Roman Pommer. Pokud jsou nové dlaždice z původního balení, a jsou tedy navlas stejné, aplikují se snadněji.

Jestliže se obklady dokupovaly, nebo se dokonce prázdné místo bude doplňovat nějakými dekoračními prvky, hrozí, že budou mít jinou tloušťku. „Pokud je materiál vyšší než ten původní, nejde jej použít,“ varuje Roman Pommer.

„Totéž platí i při vkládání nových dekoračních prvků. V opačném případě je nezbytné podklad dorovnat tak, aby kachličky byly v jedné rovině.“ Dalším nebezpečím při částečných úpravách jsou jiné rozměry původních a nových dlaždic - roli hrají i milimetry. Po vyspárování se totiž rozdílné velikosti ještě zvýrazní.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...