Obce lákají nové obyvatele, chystají jim pozemky nebo nabízejí peníze. (Ilustrační snímek)

Obce lákají nové obyvatele, chystají jim pozemky nebo nabízejí peníze. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Chcete bydlet? Obce nabízejí levné pozemky i peníze na opravy

  • 34
Starostové malých obcí bojují o nové obyvatele. Díky nim dostanou více peněz do obecní pokladny. Chystají proto levnější stavební parcely nebo mimořádné příspěvky na rekonstrukci starých domů.

Mají jedno dítě, psa a malý byt v Malenovicích. Rodina Igora Michalčíka přitom už několik let uvažuje o změně.

"Rádi bychom zpátky na vesnici. Vyrostl jsem v domě a chybí mi ta volnost," prohlásil osmadvacetiletý zámečník. "Vím, že je tam víc práce, ale prostředí i podmínky jsou třeba pro dceru určitě lepší," vysvětlil Michalčík.

Vhodné místo hledá několik let. A má z čeho vybírat. Volné stavební pozemky totiž nabízí řada obcí a menších měst v kraji. Všechny parcely jsou zasíťované, levnější než ve městě a obec k nim obvykle nabízí i další výhody.

Důvod je zřejmý. Každý nový obyvatel přinese do obecní pokladny další peníze z rozpočtového určení daní.

Díky připraveným pozemkům si před lety polepšili třeba v Březolupech. "V nové lokalitě bydlí asi stovka lidí a jen do školy díky tomu chodí dvacet dětí. I proto nám třeba nehrozí zavření školy," vypočítal starosta Petr Kukla.

Nové místo na bydlení chystají také v Želechovicích. "Chceme, aby od nás neodcházeli mladí lidé a také aby přišli noví," potvrdil starosta Michal Špendlík.

Proto zastupitelé nedávno schválili nový územní plán. V něm jsou navrženy dvě lokality v obci jako stavební parcely. V jedné pro pět až šest domů, ve druhé asi pro patnáct. První už má dokonce potřebné rozvodné sítě.

Stejným způsobem lákají nové obyvatele i jiné obce. Pozemky k bydlení připravili v Nivnici i Přílepech. Třeba v Chropyni už rozprodali zhruba dvanáct parcel a na zasíťovaných pozemcích zbývají poslední dvě.

"Prodáváme je už delší dobu, takže na některých už domy stojí," upřesnila starostka Věra Sigmundová. Za parcely chce obec 450 korun za metr čtvereční. Což je mnohem méně, než za kolik se dají pozemky koupit třeba v krajském Zlíně.

Obecní parcely jsou levnější

Právě mnohem menší vstupní investice je jedním z důležitých argumentů při rozhodování, kde dům postavit. Podle realitních makléřů se v této době dá ve Zlíně sehnat stavební pozemek zhruba za 1 500 korun za metr čtvereční.

Zatímco o dvacet kilometrů dál, v menší obci, k tomu stačí i 800 korun za metr. A obecní pozemek může být ještě levnější.

"Obce totiž zasíťování dotují ze svého a navíc někdy přidávají třeba výhodné několikaleté splácení částky," upozornil makléř Pavel Dočkal ze zlínské realitní společnosti Century 21.

Zájem lidí o bydlení v klidnější obci potvrzují i statistiky. Zatímco se z větších měst kraje lidé stěhují za klidem pryč, obyvatel tam ubývá, u obcí to pravidlem není. Například ve Vsetíně takto před dvěma lety přišli o více než 200 obyvatel, v Uherském Hradišti o 136 a Zlíně o 215.

"Pokud se rodina rozhoduje mezi městem a nedalekou obcí, většinou si vybere druhé řešení," konstatoval ředitel krajského statistického úřadu Vladimír Látal.

Menší obce nicméně zájemcům o přistěhování nevycházejí vstříc jen zajímavými stavebními parcelami. Nabídku mají i pro ty, kdo se na stavbu nového domu necítí.

"Máme tady přes dvě stovky neobydlených domků a do nich chceme nalákat nové lidi," upřesnil starosta Hluku Jan Šimčík.

Sto tisíc na demolici

Když rodina zásadně zrekonstruuje starou budovu, dostane 60 tisíc korun. Když dům zbourá a postaví nový, obec jí pošle dokonce 100 tisíc. Obec tak ušetří na sítích, do kterých by musela investovat u nových parcel. Novinku před několika dny schválili hlučtí zastupitelé.

Inspirovali se v Březolupech i sousední Ostrožské Lhotě, kde už tímto způsobem přispěli několika zájemcům.

"O lidi stojíme, ale momentálně nemáme žádné volné stavební parcely," konstatoval starosta Antonín Jelének. "Proto obec nabízí tuto alternativu," dodal.