Pokud nemáte zkušenosti nebo čas, raději pronájem svěřte odborníkům.

Pokud nemáte zkušenosti nebo čas, raději pronájem svěřte odborníkům. | foto: Profimedia.cz

O pronájmy je zájem. Nájemníka seženete s realitkou do týdne

  • 47
Chcete-li pronajmout svůj byt nebo dům, pak si vezměte na pomoc odborníky. Pokud si dobře vyberete, vše půjde rychle a bez potíží. A bude vás to stát jeden měsíční nájem.

Zdědili jste po babičce byt v osobním vlastnictví a nechce se vám ho prodat. Tak ho pronajměte. Sice budete mít o pár starostí víc, ale pokud najdete seriózního nájemce, máte zajištěný pravidelný měsíční příjem. Jak takového nájemce najít? Můžete to zkusit na vlastní pěst. Ale potom si dejte pozor na nájemní smlouvu, nechte si ji raději sepsat od právníka.

Pokud nemáte zkušenosti nebo čas, raději vše svěřte rovnou odborníkům. Realitní kancelář zajistí inzerci, prohlídky nemovitosti a sepíše nájemní smlouvu se všemi náležitostmi.A to za provizi ve výši jednoho měsíčního nájmu. Další část provize, zpravidla také ve výši jednoho měsíčního nájmu, pak inkasuje od zájemce o pronájem.

Vše bývá otázka několika dnů. Jen někdy, pokud nejsou správně nastavené podmínky, třeba příliš vysoká cena, může hledání ideálního nájemce trvat déle. Téměř vždy je ale nemovitost pronajata do jednoho měsíce.

Realitka umí byt pronajmout rychle

Pro realitky jsou pronájmy každodenní rutinou. "Realitní kanceláře mají hodně klientů na obou stranách. To znamená, že se u nich setkávají jak nabídky pronájmů od majitelů, tak poptávka od klientů. Proto není výjimečné podepsat smlouvu ještě týž den," říká David Černík z realitní kanceláře Maxima Reality. U malých bytů, o které je velký zájem, se smlouva podepisuje často už při prohlídce v bytě.

Pronájem, nebo podnájem?

Nájemní smlouvu uzavírá majitel bytu s nájemcem. Kdežto podnájemní smlouvu sepisuje nájemce s dalším zájemcem o bydlení - podnájemníkem. Příkladem může být člen družstva, který je sám nájemcem družstva a přitom byt pronajímá dál. Při sjednávání podnájmu musí mít nájemce souhlas majitele nemovitosti.

V ceně provize je zahrnuto i vypracování nájemní smlouvy. To většinou provádějí právníci jednotlivých realitek. Můžete si ji sice stáhnout i z internetu, ale pokud nejste věcí znalí, nemusíte rozpoznat, zda je v pořádku a obsahuje vše, co by mít měla.

Dobře napsaná, spolehlivá smlouva řeší preventivně spoustu praktických věcí. "Realitní kanceláře mají ve svých smlouvách zahrnuto několikanásobně více aspektů, než vyžaduje legislativa," vysvětluje Aleš Budín z realitní kanceláře AAA Byty.cz.

Zvláště v Praze se hlavně u luxusních nemovitostí stává, že nájemcem je cizinec. Dobrý realitní makléř pro vás zajistí bezproblémovou komunikaci v cizím jazyce i překlad smluvních dokumentů tak, aby obě strany dobře rozuměly celému procesu.

Prověřujte serióznost

Při výběru realitní kanceláře však buďte obezřetní, i když jde jen o pronájem. Na to, jak vybrat tu správnou, bohužel žádná univerzální rada neexistuje. Jsou však určité znaky, podle kterých lze kvalitu a spolehlivost předpokládat. Zvlášť v dnešní době, kdy se trh díky finanční krizi "pročišťuje", je to velmi důležité.

"Doporučuji obrátit se na známou a ověřenou realitní kancelář, která dlouhodobě působí v oblasti, kde se nemovitost nachází," radí Milan Vršecký z realitní kanceláře RE/MAX Synergy Teplice.

Vybírejte si společnosti s průhledným podnikáním. "Zajímejte se o její ekonomické výsledky během posledních pěti let. Například na internetovém portálu http://portal.justice.cz můžete vyhledávat informace v obchodním rejstříku," říká Michal Pitucha z realitní kanceláře STING.

"Zpozorněte, když společnost nezveřejňuje své hospodářské výsledky a výroční zprávy. I když je to zákonná povinnost, mnohé firmy to nedělají a raději se vystaví riziku poměrně malé pokuty."

Chtějte komplexní službu

Určitě se vyplatí nezávazně navštívit několik realitních kanceláří, všímat si vnitřního zařízení a chování zaměstnanců. Za povšimnutí stojí určitě také internetové stránky společnosti. Z nich totiž zjistíte nejen hodně důležitých informací o firmě, ale můžete se dozvědět také mnohé o jejím přístupu ke klientovi.

Jak pronajmout družstevní byt 

Je také dobré čerpat z referencí. Ptejte se proto svých známých či kolegů, s jakou realitní kanceláří spolupracovali a jaké s ní měli zkušenosti. Hledejte takovou kancelář, která nabízí komplexní služby, má vlastní právní oddělení a její realitní makléři mluví cizími jazyky. Ptejte se na počet realizovaných obchodů a srovnejte je s konkurencí.

Dobrý makléř je nutností

Důležitou roli hraje profesionalita a odbornost realitního makléře. Právě on je totiž vaším obchodním partnerem, s nímž řešíte velice osobní věc, kterou bydlení bezesporu je. Jedním z důležitých předpokladů hladké spolupráce je proto vzájemná důvěra.

Makléř by měl být profesionální, spolehlivý, intuitivní směrem k vašim požadavkům. Jednání s ním by pro vás mělo být příjemné a bezproblémové. "Pracovník realitní kanceláře by vás měl seznámit se způsobem své práce. Musí poskytnout informace tykající se rozsahu služeb a výše provize," říká Aleš Budín.

Na základě všech informací potom stanoví reálnou cenu pronájmu.
Nebojte se zeptat, jak dlouho makléř působí v realitách, jaké má zkušenosti či kolik bytů a domů již pronajal.