Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O pohodlí v posteli nejvíce rozhoduje matrace a rošt

  8:46
S postelí je to jako s člověkem. Její kvalitu nepoznáte podle oblečení neboli honosného vzhledu, ale podle toho, co se ukrývá uvnitř. Bohužel většina zákazníků si postel vybírá podle atraktivního potahu. Přitom na tom, zda se člověk vzbudí ráno odpočinutý, mají rozhodující vliv matrace a rošt. Při výběru postele člověk snadno podlehne prvnímu dojmu. A také módnosti. Když se před několika málo lety staly doslova módním hitem kovové postele se zdobnými čely, zejména italské provenience, našla se spousta zájemců.

"Nabízeli jsme tyto postele s nejlevnějšími drátěnkami a matracemi, abychom se vešli do ceny kolem 40 až 50 tisíc, protože to byla podle našich zkušeností hranice, za kterou už zákazník většinou nebyl ochoten jít," vysvětluje prodejce, který se specializuje na nábytek z dovozu, ale z pochopitelných důvodů si nepřeje zveřejnit své jméno. "Jen pár klientů se zajímalo o to, z čeho je vyrobena matrace. Ostatní asi předpokládali, že za tuto cenu dostávají nejvyšší kvalitu," dodává. Je to prostě obchodník, který potřebuje prodávat. Zákazníky alespoň upozornil na možnost zvolit jinou matraci i rošt, ale samozřejmě za vyšší cenu. "Na to ale neslyšel nikdo," tvrdí o přístupu tuzemského zákazníka.

Zákazníci na scestí

Po podobných debatách s neinformovanými zákazníky zvolil jiný přístup architekt Jan Lexa z firmy Fast Interier: "Po zkušenostech s přístupem tuzemských zákazníků už raději rovnou nabízíme jako standard nejkvalitnější rošty a matrace od tuzemských výrobců, abychom si byli jisti, že bude klient spokojený. Jako architekti bychom se styděli nabídnout designově krásnou postel bez kvalitního vnitřku. Domácí produkce je naštěstí cenově přijatelná." Fast nabízí i špičkové zahraniční výrobky, jako je třeba Lattoflex, ale záleží samozřejmě na tom, zda si je klient může finančně dovolit. Je to smutné, ale ani do prodejen s velmi kvalitním dovozovým nábytkem, který si pořizují lidé s dostatečným finančním zázemím, nepřicházejí totiž zákazníci poučení. Tuto zkušenost má i Aneta Rašovičová z firmy Linea Pura: "Za celou dobu si pamatuji snad na tři klienty, kteří se mě po výběru postele zeptali i na možnost výběru matrace a roštu. Ty ostatní přesvědčuji, že důležitý je také 'vnitřek' postele, a jsem moc ráda, když to akceptují. Naštěstí mně věří."

Na co je třeba se ptát

"Lidé by se měli ptát na složení matrace, na její prodyšnost, zda má, či nemá snímatelný potah. Než si matraci a rošt koupí, doporučuji jim si na lůžko také lehnout, a klidně se na něm povalovat třeba půl hodiny, aby si ověřili, jak se na něm budou cítit a hlavně jestli jim vyhoví svou tvrdostí či měkkostí," radí Helena Prokopová, která se již řadu let specializuje na čalouněný nábytek, zejména lůžka. (Její názor domácí výrobci velmi respektují. Když se stala nedávno členkou poroty v soutěži Lůžko v interiéru na výstavě Pragointeriér, jedna z přihlášených firem se téměř zděsila: "To budeme muset udělat rychle něco s vnitřkem, ta se určitě podívá, co tam je!") Rada s osobním vyzkoušením v prodejně nepředstavuje pro specializované prodejce nebo kvalitní architektonické studio žádný problém.

Plastové chrániče, která se zde používají, chrání lůžko před případným znečištěním od obuvi. Těžko si ovšem takovým způsobem vyzkoušíte matraci v hypermarketu, kde se matrace a rošty prodávají jako lahve v regálu. Tvrdost matrace si prostě musíte osobně vyzkoušet. Důležité je při nákupu nestydět se a na lůžko si lehnout. Podle výzkumů lékařů se totiž až 90 procent všech fyzických i duševních sil regeneruje právě při spánku. Při něm je nutné si doslova hýčkat páteř.

Dvacet čtyři obratlů, které ji tvoří, nám umožňuje pohyb, chrání míchu a je nosným pilířem celého těla. Aby se člověk mohl hýbat a chodit, potřebuje také meziobratlové klouby, vazy a ploténky. Právě pro ně je důležité, aby se v noci mohly uvolnit a přijmout zpět tekutinu potřebnou pro svou elasticitu. Bohužel kolem 70 procent naší populace podle zdravotních statistik trpí problémy s páteří. Viníkem je nejen sedavý způsob života, ale také špatné postele. Například pokud máte příliš tvrdou matraci, dochází k přetěžování páteře a ke sníženému prokrvování na otlačovaných místech.

Nedojde k uvolnění plotének a jejich vyživování. Výsledek? Neklidný spánek a ráno pocit, jako kdybyste celou noc tvrdě pracovali. Měkká matrace či prověšená drátěnka jsou však také špatné řešení. Páteř se bude prověšovat a ploténky dostanou nežádoucí klínovitý tvar. Vedle páteře se začnou nepříjemně ozývat i vaše vnitřní orgány, žaludek či břicho. Může totiž dojít k takzvané blokádě pánevní oblasti. "Tělo si neumí postěžovat, a tak se ozve jediným možným způsobem, který umí - bolestí," vysvětluje doktor Eugen Rašev, který se již řadu let věnuje studiu vzniku a léčení naší hybné soustavy.

Využívá tak zkušeností ze svého studia i praxe v České republice, Francii i v Německu, kde také působí. Podle něj i ostatních lékařů zůstává na správné matraci při poloze na boku osa páteře rovná, při ležení na zádech pak ve svém fyziologicky zakřiveném tvaru. To poznáte nejlépe právě při vyzkoušení. Během něj si můžete ověřit, jak velkou námahu musíte vynaložit při změně polohy. To stojí spoustu energie! A protože každý z nás změní za noc průměrně 80krát svou polohu, je třeba na měkkém lůžku vynaložit poměrně velkou námahu. Tím se ovšem naruší regenerace, která je hlavním cílem spánku.

Matrace je jako filtr

Při výběru matrace je nutné přemýšlet i o hygieně. Matrace totiž funguje jako kávový filtr, v němž podle řady výzkumů "uvízne" za noc asi půl až jeden a půl litru potu. Není to jen voda - pot obsahuje soli, tuky, dusíkaté látky a dokonce i čpavek. Doktor Rašev i ostatní odborníci tak doporučují i při dodržování všech hygienických pravidel výměnu matrace po sedmi, maximálně však deseti letech používání. Proto jsou tak důležité snímatelné potahy, jež lze prát nebo alespoň chemicky čistit. Pro jedince, kteří se hodně potí, se vyplatí pořídit si takzvaný matracový chránič z dutého vlákna.

Ten se vkládá mezi prostěradlo a matraci. Vedle hygienického efektu vám dopřeje i pocit příjemného, měkkého poležení. Není to nic nového! Už v době, kdy se používaly slamníky plněné ručně mlácenou slámou s dlouhými stébly, se na slamník pokládaly tenké peřiny - "spodnice". To proto, aby bylo v posteli tepleji a podklad byl měkčí. Vedle dutého vlákna jsou na chrániče vhodná i živočišná vlákna, například ovčí vlna, jejíž vlákna mají takzvanou samočisticí schopnost. Naproti tomu bavlna poskytuje bakteriím velmi příjemné zázemí a je nutné ji často prát. Aby se mohl pot z matrace dostatečně rychle odpařit, musí mít lůžko možnost větrat jak vrchem, tak spodem.

Proto mají lékaři i architekti tak rádi lamelové ro šty a postele na nožkách a mračí se na nejrůznější 'okapotovaná' letiště. Tvrzení, že se jejich úložný prostor používá pro ukládání lůžkovin, stejně většinou neobstojí. Zato sem pečlivé hospodyně ukládají spoustu nepoužívaného šatstva a dalších "nezbytných" věcí. Samozřejmostí by pak mělo být časté praní ložního prádla v teplotách nad 60 °C. To vás zbaví roztočů, jež se živí hlavně šupinkami kůže a lupy. Jejich generační cyklus trvá pouze sedm až deset dní, proto je časté praní tak důležité. Nejde jen o to, že teplota nad 54 °C zničí živé roztoče s tělíčky o velikosti pouhých 0,1 až 0,35 mikronu, ale ve vodě se vyplaví i jejich mrtvá těla i exkrementy, které fungují také jako nebezpečné alergeny. V postelích přitom najdete stonásobně vyšší koncentraci roztočů než kdekoliv jinde v bytě - až deset tisíc.

Matrace se vybírá podle roštu

Helena Prokopová dává velký důraz také na rošty. Vhodné jsou podle ní ty, jejichž tvrdost lze regulovat. "Lehací plochu musíme brát jako komplex kostry lůžka, podkladního roštu, matrace, případně nějaké změkčující podložky, ale zapomenout

Jaká má být matrace

* dostatečně velká

* dokonale podpírat páteř

* mít měkký, ale nepropadavý povrch, aby vlásečnicemi v pokožce mohla proudit krev

* pružně podepírat tělo (jde o zákon akce a reakce neboli aby člověk vydával při obracení při spánku minimum energie

* mít snímatelný prací potah (případně i možnost letní a zimní strany)

* dostatečně prodyšná

* okraje matrace by měly mít pevný okraj, abyste v noci z lůžka nesklouzávali
nesmíme ani na lůžkoviny, polštáře a deky," vypočítává. Pro lůžka, kde je použita pevná podložka (pevné desky by měly mít alespoň otvory na odvětrání) nebo pevný rošt, lze zvolit pružinovou nebo taštičkovou matraci. V prvním případě tvoří matraci pružiny obalené nejčastěji vrstvou ovčí vlny a polyuretanu, některé jsou i vyztuženy pomocí zpevňovacích drátů.

Taštičkové matrace mají jednotlivé pružiny uzavřené do pouzder odlišených barvami. Nejtmavší a tedy i nejtvrdší - se používají v matracích v místech, kde se nacházejí bedra. A pro koho jsou taštičkové matrace výhodné? Určitě je ocení lidé s nadváhou. Na metru čtverečním totiž najdete 480 pružin, které dokáží "podepřít" i osoby s váhou nad 100 kilogramů. Pružinové matrace bývají vybaveny větracími otvory po stranách na odvádění vlhkosti. Lamelové rošty jsou však u nich zbytečné. Matrace s pružinami s výškou 16 až 22 centimetrů nemohou totiž na pohyb lamelového roštu reagovat. Latexové matrace, které jsou tvrdší než polyuretanové typy se zářezy, zase ocení hlavně muži. Ženám se zdají většinou tvrdší a také chladnější, proto většinou volí matrace z PUR pěny nebo kombinace polyuretanu a kokosu.

Na lamelové rošty se používají matrace z latexu nebo polyuretanu, případně kokosu a kombinace těchto dvou materiálů. Mívají různé zářezy nebo perforaci. Ta zvyšuje komfort spaní. Čím je perforace méně, tím bývá matrace nebo její část tvrdší - typické je to například u latexových matrací, kde bývá v oblasti beder perforace výrazně menší, aby byla lehací plocha v této oblasti dostatečně tvrdá. Poslední typy polyuretanových matrací svými zářezy doslova evokují lidskou páteř. Kokosové matrace kombinované s latexem či polyuretanem připomínají sendviče, jednotlivé vrstvy se vzájemně doplňují a zvyšují komfort spaní. Kdo má problémy s páteří nebo touží po maximálním pohodlí, měl by od lamelového roštu vyžadovat takzvanou ramenní kolébku viz obr. str. E7). Pak bude mít v každé poloze páteř ve správném tvaru.


Tipy do ložnice

* vyšší lůžko kolem 50 až 60 centimetrů usnadňuje vstávání a uléhání, ale také převlékání lůžkovin

* ze dvou samostatných lůžek lze vytvořit i tolik žádané "letiště". Ve vyšším věku, kdy lidé preferují spíše soukromí, je lze "oddělit" nočním stolkem, ale vzdálenost by neměla přesáhnout délku natažené ruky, aby byl možný vzájemný kontakt!

* časté praní nemusí znamenat časté žehlení ložního prádla. Zkuste nežehlivý satén ze stoprocentní bavlny, který - pokud prádlo dobře pověsíte - můžete opět ihned použít. Obdobně výhodné jsou výrobky z krepu, ale pozor na levnou asijskou produkci, tady se po několika vypráních mění barvy i tvar.

* čelo u postele chrání spícího před průvanem a zároveň slouží jako opora pro polštáře a záda při sezení.


Desatero zdravé postele

* dostatečná velikost (u jednolůžka si dopřejte 90 až 100 x 200 cm, případně více, k výšce postavy je totiž třeba připočíst 19 až 30 cm, u dvoulůžka by se rozměry měly pohybovat od 180 až 200 x 200 cm))

* odpovídající výška (hygienické minimum je 25 cm) 42 až 60 cm (pro starší a méně pohyblivé volte vyšší lůžko), standard je 45 až 50 cm

* vhodné umístění (postel nepatří pod okno nebo tam, kde takzvaně protahuje)

* vhodné osvětlení (kvůli čtení, byť jej lékaři nedoporučují (!) by měly být noční lampičky umístěny nad hlavou, nikoliv na stolku)

* možnost odkladního prostoru (průměrně vysokému lůžku odpovídá stolek či odkladní deska s výškou 55 až 65 cm)

* dobré odvětrání matrace neboli postel na nožkách (matrace musí větrat i zespodu, proto jsou naprosto nevhodná lůžka s plnými bočnicemi)

* samostatné jednodílné matrace (se snímatelným potahem) a rošty i v případě dvoulůžka

* polohovací rošt - z anatomického hlediska je totiž důležitá i výška, kde jsou nohy a hlava (mírné zvýšení polohy nohou napomáhá snadnějšímu odtoku krve a ulehčuje tak srdci, uvolňuje se i kolenní kloub. Symetrie v oblasti kolen a pánve zase uvolňuje kyčel a oblast beder.)

* anatomicky tvarovaný polštář

* kvalitní a často prané lůžkoviny


A N K E T A....Na čem doma spíte??

PAVEL LANDOVSKÝ, herec
Nedám dopustit na žíněné matrace. Přivezl jsem si jich šest z Rakouska a tady jsem si je nechal jen přečalounit. Občas je kvůli slehnutí prostřídávám. Ale upřímně - na čem spím, to není důležité. Spíš byste se měli vy, novináři, zajímat o to, že jsou lidé, kteří nemají vůbec kde spát. Jenže bezdomovci asi nikoho nezajímají.
VLASTA ŠTĚPOVÁ, poslankyně
Teď už nemám absolutně čas zajímat se o novinky v nábytku (V. Š. řadu let pracovala ve Výzkumném ústavu obchodu a intenzivně se věnovala právě nábytku, pozn. redakce). Zavolala jsem proto kamarádce, která se specializuje na lehací nábytek, aby mi vybrala něco vhodného, přitom však finančně dostupného. Musím říci, že se jí to povedlo. I ze služebních cest - a že jich není málo - se teď strašně ráda vracím domů už kvůli posteli. Máme matrace dostatečně velké - s délkou 220 centimetrů - a hlavně máme elektrické olohovací rošty v hlavách i u nohou. Polohování dělá divy! Dlouho jsem měla potíže s nohou, lékaři mě přesvědčovali, že mám artrózu, ale pak se ukázalo, že jde o meniskus. Teď už je noha v pořádku, ale rošt mám v nohách stále lehce zvednutý, aby paty byly výše, jak doporučují lékaři. (Vybrány byly matrace Segum s přírodní pěnové pryže a kokosu a rošty Ahorn Koňárik, postele mají vyšší dosedovou výšku 48 cm, pozn. redakce.) Vždycky jsem tvrdila, že v bytě je nejdůležitější postel a velký stůl, u něhož se sejde k jídlu celá rodina. V posledních letech už dávám na první místo důležitosti vždycky postel!
LUDMILA FORMANOVÁ, atletka
Postel, na které teď spím, jsem si pořizovala už dávno. Tenkrát bylo hlavním kritériem to, aby nebyla měkká, ale dostatečně tvrdá. Žádné speciální požadavky jsem neměla. Teď si zařizuji nové bydlení, ale ještě nejsem ve fázi, kdy bych si kupovala postel. Ale až k tomu dojde, tak se o to začnu zajímat. Hlavně musí být pohodlná.
JAN HŘEBEJK, režisér
Já spím na rozkládací pohovce, kterou vyrábí nějaká česká firma. Je to velmi důmyslný patent, dá se tvarovat. Ale není to příklad zdravého spaní. Já na ní spím proto, že ta druhá postel je ještě horší, a navíc tam táhne a je mi zima.
TOMÁŠ JANÁČEK, architekt
Se svou postelí se moc chlubit nebudu, tu budu teprve teď řešit, ale synovi jsem konečně pořídil kvalitní lamelový rošt a latexovou matraci. Štěpán spal řadu let s mladším bratrem na palandách, takže dobrou postel ocení. Hned první ráno na novém lůžku hlásil, že se skvěle vyspal a odpočinul si. (Štěpán Janáček reprezentuje Českou republiku v atletice, je rekordmanem ve skoku o tyči).

Dostatečně velká postel s čelem, na nožkách a s intimním osvětlením může napomoci dostatečně relaxaci po náročném dni

Při nákupu postele se vyplatí věnovat pozornost nejen čalounění a jejímu tvaru, ale zejména kvalitě matrace

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...