Pokud jde o nájem v obecním bytě, záleží na tom, zda je smlouva psaná na oba, nebo pouze na jednoho

Pokud jde o nájem v obecním bytě, záleží na tom, zda je smlouva psaná na oba, nebo pouze na jednoho | foto: Profimedia.cz

O nájemní smlouvě rozhoduje soud

Vlastní nemovitost si manželé při rozvodu dělí na půl. tedy pokud se nedohodnou jinak. Jak je to u bytů, k nimž mají manželé pouze nájemní smlouvu?

Rozvádím se. Co bude s bytem? - čtěte ZDE

Bydlíte jako manželé v nájemním bytě. Rok, dva nebo i dvacet let. A bohužel, rozvedete se. Komu z vás připadne nájemní smlouva? Kdo se bude muset odstěhovat? A kdo to vyřeší, pokud rozvod provází vzájemná nevraživost? Řešení, která se nabízejí, je více.

Jeden z manželů zůstává, druhý odchází
Vždy je ideální, pokud i po rozvodu jsou spolu bývalí partneři schopni komunikovat a dohodnout se. To znamená, že jeden z nich (většinou ten, komu připadnou děti) v bytě zůstane, druhý se odstěhuje.

"Nájemcem bytu se pak stane ten z manželů, který v bytě zůstane bydlet,“ říká advokátka Olga Králíková z realitní kanceláře Real Spektrum.

Pokud jde o nájem v obecním bytě, záleží na tom, zda je smlouva psaná na oba, nebo pouze na jednoho. Když jeden z manželů nájemní smlouvu podepsal před uzavřením manželství, zůstává výlučným nájemcem i po rozvodu. Druhému z dvojice nezbude nic jiného než byt vyklidit.

Naopak společný nájem obou nastává, když se manželé společně (nebo i jeden z nich) stanou nájemci obecního bytu v době manželství. "Výjimku tvoří byty služební, byty zvláštního určení a byty v domech zvláštního určení, u nichž je společný nájem manželů vyloučen,“ podotýká advokátka Eva Grabarczyková.

Zkusit můžete výměnu za dva byty
Další možností, jak vypořádat nájemní bydlení, je výměna za dva menší byty. "Nezbytnou podmínkou je však vedle písemné dohody nájemců i písemný souhlas všech pronajímatelů neboli vlastníků nemovitostí,“ upozorňuje Králíková. Až poté, co mají nájemci všechny požadované dokumenty "v kapse", mohou uzavřít nové nájemní smlouvy a přestěhovat se.

Dnes je prakticky podle odborníků z realitních kanceláří nemožné výměnu provést. Malých nájemních bytů je kvůli deregulaci nájemného málo. "A najít vhodné "protistrany" s menšími byty je v posledních letech čím dál těžší,“ doplňuje Králíková.

Pokud se nedohodnete, musíte k soudu
Advokátka Gragarczyková si vybavuje jeden odstrašující případ. Řízení trvalo tři roky a po celou dobu žena (žalobkyně) i s dítětem bydlela v azylovém domě.

Soud nakonec společný nájem zrušil, výlučnou nájemkyní stanovil žalobkyni a žalovanému (bývalému manželovi) uložil byt vyklidit do patnácti dnů od chvíle, kdy si pořídí náhradní ubytování.

"Při rozhodování o této kauze vycházel soud z toho, že žalobkyně byt musela opustit s nezletilým synem do doby rozhodnutí, protože ji manžel zastrašoval. Chodil domů opilý, a dokonce jí vyhrožoval v přítomnosti syna smrtí,“ popisuje případ advokátka.

Podle občanského zákoníku platí, že nedohodnou-li se rozvedení manželé o nájmu bytu, soud na návrh jednoho z nich rozhodne, že se ruší právo společného nájmu bytu. "A současně určí, který z manželů bude byt dále užívat jako nájemce,“ vysvětluje advokátka Barbora Mokrošová.

Při svém rozhodování bere v úvahu především zájem nezletilých dětí a stanovisko pronajímatele. Konečný verdikt soudu bude přesto vždy záležet na okolnostech konkrétního případu.

"Ten z manželů, který přestává být nájemcem bytu, může v bytě setrvat do doby, než mu druhý manžel zajistí náhradní byt, případně náhradní ubytování,“ říká dále Mokrošová. Svědčí mu však nadále pouze takzvané právo bydlení, ne už právo nájmu.

Družstevní byt a rozvod
I u družstevních bytů je potřeba počítat po rozvodu s vypořádáním mezi bývalými manželi. Nedělí se však byt, ale členský podíl v družstvu. tedy pokud jej jeden z dvojice nezískal ještě v době před uzavřením manželství. V tom případě totiž zanikne právo společného nájmu bytu rozvodem.

Právo byt užívat zůstane tomu z manželů, který nabyl práva na nájem bytu před uzavřením manželství.

V ostatních případech se manželé dohodnou, kdo v bytě zůstane. "Nedohodnou-li se, rozhodne soud o zrušení práva společného nájmu i o tom, kdo z manželů bude jako člen družstva dále nájemcem bytu,“ říká advokátka Barbora Mokrošová. tím zanikne společné členství rozvedených manželů v družstvu.

Manžel, který přestal být členem družstva, má nárok na vypořádací podíl. Jenže jak se určí jeho cena? "V otázce vypořádání členského podílu v družstvu ve prospěch jednoho z manželů se soudy shodly na tom, že při vyplacení druhého manžela je třeba vycházet z tržní ceny družstevního bytu,“ vysvětluje advokátka Olga Králíková z realitní kanceláře Real Spektrum.

Pomoci může i obec
Člověk, jemuž soud určil, že se musí po rozvodu vystěhovat do náhradního bytu či ubytování, může požádat obec, na jejímž území je byt, který opouští, o zajištění této náhrady. ta navrhne nájemci uzavření smlouvy o nájmu bytu, popřípadě místnosti v domě, který je ve vlastnictví obce. "Bohužel obce o žádostech rozhodují 'podle naléhavosti' nebo podle kritérií obecně závazných vyhlášek,“ dodává Grabarczyková.

 Jak řešit složitou situaci po rozvodu
* první možností je dohoda mezi bývalými manžely (kdo se odstěhuje, dokdy se tak stane, případně jakou kompenzaci mu druhý poskytne)
* o osudu společného nájmu rozhoduje soud, soud zruší právo společného nájmu a současně určí, kdo bude byt nadále užívat jako nájemce
* podle občanského zákoníku má jeden z rozvedeného páru právo na náhradní byt
* soud může však rozhodnout, že má právo jen na náhradní ubytování (byt o jedné místnosti, pokoj ve svobodárně, podnájem v zařízené nebo nezařízené části bytu jiného nájemce)
* když soud rozhodne o bytové náhradě, dotyčný je většinou povinen byt vyklidit teprve až poté, co je mu náhradní byt, případně náhradní ubytování, zajištěn