Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový stavební zákon: starostí neubude

Méně dokumentů a razítek, méně času stráveného běháním po úřadech - to sliboval nový stavební zákon. Leccos se zjednoduší, ale představa, že postavíte dům „na jeden papír“, je mylná.

Stavba - Podle nového zákona už nebude řada staveb vyžadovat stavební povolení ani ohlášení. | foto: Profimedia.cz

Když se někdo před rokem rozhodl postavit si rodinný domek, musel projít územním a stavebním řízením a čekat na stavební povolení. Nechal si zpracovat projekt, obíhal úřady a sháněl razítka.

Kdo začne stavět nyní, po 1. lednu 2007, kdy nabyl účinnosti nový stavební zákon, stačí mu stavbu jen ohlásit. Ovšem pokud splní všechny podmínky.

Uleví se stavebníkům?
Nový zákon umožňuje stavět rodinný dům pouze na ohlášení bez předchozího územního rozhodnutí. Platí to však jen pro domy do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy, se sklepem do hloubky tří metrů, nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.

Územní a stavební řízení tak sice odpadlo, ale ohlášení bude složitější. „Pravidla jsou přísnější a obsahují množství podmínek a pro většinu lidí bude stavba domu nejméně stejně zatěžující jako dosud. Stavební řízení se může nakonec jevit jako úspornější a rychlejší než ohlášení,“ říká Jiří Plos, ředitel kanceláře a sekretář České komory architektů.

„Mnohé stavby jsou z ohlášení navíc vyloučeny předem.Třeba v chráněných územích, a těch je dost, je možné stavět jen na základě stavebního povolení, nikdy na ohlášení,“ uvádí příklad.

Tichý souhlas
Formulář na ohlášení, stejně jako další dokumenty, si každý může stáhnout například z webových stránek ministerstva pro místní rozvoj. Najde tam i seznam všech nezbytných příloh.

Novinkou v ohlášení je nutnost přiložit doklad o tom, že jste o stavbě informovali sousedy.
Pokud nemáte dobré sousedské vztahy, může se stát, že některý ze sousedů podá do 15 dnů proti stavbě námitku. Na tu neexistují formuláře, každý ji může napsat tak, jak uzná za vhodné.

Informace o tom, zda stavební úřad s ohlášením souhlasí, či nikoli, musí být doručena do 40 dnů. Nepřijde-li do té doby z úřadu zákaz, znamená to „tichý“ souhlas a můžete začít stavět. Souhlas platí jeden rok, během nějž se musí stavba zahájit, třeba jen terénními úpravami. Jinak nezbývá než podat ohlášení se všemi dokumenty znovu.

Něco hlásit nemusíte
Podle nového zákona už nebude řada staveb vyžadovat stavební povolení ani ohlášení a bude je možné postavit jen na základě územního souhlasu nebo územního rozhodnutí.

To znamená, že na stavební úřad sice budete muset, ale jen pro souhlas s tím, že stavba může v daném místě být. Tak je možné stavět třeba kůlnu, bazén nebo zahradní altánek, které bylo dříve nutné ohlásit. Nebo například garáž do 25 metrů čtverečních, již bylo dosud možné postavit pouze na základě stavebního povolení.

Nechcete-li stavět, ale třeba jen dělat stavební úpravy, nebudete potřebovat dokonce ani územní souhlas a územní rozhodnutí, pokud stavbu změnami nezvýšíte ani nerozšíříte.

Na stavební povolení i ohlášení stavebnímu úřadu můžete zapomenout, když úpravy nebudou zasahovat do nosných konstrukcí stavby, nezmění její vzhled ani způsob užívání, neohrozí životní prostředí a požární bezpečnost.

Více věcí v jednom kroku
Pokud musíte přece jen žádat o stavební povolení, pak jsou úřady povinny využít ty nejjednodušší postupy, které jsou možné. Místo složitého územního řízení mohou vydat jen územní souhlas nebo vést zjednodušené územní řízení, případně je zcela nahradit regulačním plánem, který připravuje obec.

Stavebníci jistě také ocení, že stavební úřad si sám opatří výpis z katastru nemovitostí jako jeden z dokladů k žádosti o stavební povolení. Komu obvyklý postup ani přes zjednodušení nevyhovuje, může zvolit jednu z nových možností -uzavřít smlouvu s autorizovaným inspektorem.

To je odborník, který za sjednanou úhradu přebírá část práce stavebního úřadu -zkontroluje projektovou dokumentaci a další podklady pro stavbu a vydá certifikát, který slouží jako stavební povolení.

Stanoví i termíny kontrol a na průběh stavby dohlíží. Ovšem námitky sousedů musí rozhodnout stavební úřad, jemuž autorizovaný inspektor posuzovanou dokumentaci předá.

Rovnou se bydlí
Obavy, zda stavba projde závěrečnou kontrolou stavebního úřadu, jsou dnes zbytečné. V domě je tak možné začít bydlet hned po jeho dokončení. Stavebnímu úřadu je však nutné dát nejméně 30 dní předem vědět, že jej hodláte užívat.

Když do 30 dní od oznámení nepřijde od úřadu zákaz, můžete se stěhovat. Tedy pokud vás mezitím nenavštíví úředník, aby zkontroloval, zda je stavba postavená podle předpisů, a nenajde-li nedostatky, které budete muset odstranit.

Zatímco dříve úřad vydal stavební povolení a dále se o stavbu až do kolaudace nezajímal, dnes bude vykonávat dozor nad celým průběhem.

„Přestože ani starý stavební zákon to nezakazoval, úředníci průběžné kontroly neprováděli, protože ve většině případů nemají pro takovou činnost dostatečnou kvalifikaci a chyby by jen sotva odhalili,“ říká Jiří Plos. „Dnes si mohou přizvat odborníky a zabránit nezákonným změnám.“

Zákon funguje i zpětně
Na stavebních úřadech však stále leží žádosti o stavební povolení podané v minulém roce.

„Budou vyřízeny podle dosavadních právních předpisů. Žádal-li ovšem někdo o povolení na stavbu, již by dnes stačilo jen ohlásit, bude stavební úřad žádost považovat za ohlášení podané 1. ledna 2007,“ říká Jiří Doležal z odboru stavebního řádu ministerstva pro místní rozvoj.

Nový stavební zákon nahradil ten, který platil třicet let a již neodpovídal současné situaci. Předpokládá se, že bude fungovat dalších 20 až 30 let.

 Největší změny

* Rodinný dům do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy se sklepem do hloubky tří metrů, nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím je možné postavit na ohlášení, pokud budou splněny zákonem stanovené podmínky, nebude předem třeba územní rozhodnutí ani územní souhlas

* Není povinná závěrečná kolaudace, ovšem stavební úřad bude kontrolovat, zda se dům staví podle předpisů

* Autorizovaní inspektoři převezmou část práce stavebních úřadů, budou povolovat stavby a kontrolovat jejich provádění, ale nemohou rozhodnout o případných námitkách sousedů

* Ústní jednání při územním řízení je povinně veřejné a každý může uplatnit připomínky, jimiž se musí stavební úřad zabývat

* Zpřísňují se podmínky pro umisťování staveb v dosud nezastavěném území, a naopak tam, kde už domy stojí, se bude další výstavba regulovat mnohem méně

* Stavební úřad si sám opatří výpis z katastru nemovitostí jako doklad k žádosti o stavební povolení

* Na internetu budou veřejně přístupné územně analytické podklady - průběžně aktualizovaný systém informací o tom, jak se bude určité území vyvíjet a jaké změny v něm budou možné

Poplatky

* ohlášení - zdarma

* územní rozhodnutí - 1000 korun

* stavební povolení - 300 až 3000 korun podle složitosti stavby

* autorizovaný inspektor - podle dohody a smlouvy, kterou sepíše se stavebníkem

V úterý 16.1.2007 vyjde další článek k novému stavebnímu zákonu - Jak postupovat při stavbě, rekonstrukci a opravách domu či bytu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...