Ke spoustě staveb včetně rodinných domů nemusí být stavební povolení ani kolaudace nutné.

Ke spoustě staveb včetně rodinných domů nemusí být stavební povolení ani kolaudace nutné. | foto: Profimedia.cz

Stavební povolení, pak kolaudace. Zapomeňte, pravidla jsou dávno jiná

  • 5
Ke spoustě staveb včetně rodinných domů nemusí být nutné stavební povolení ani kolaudace. Často stačí ohlášení a souhlas s užíváním stavby. Na druhou stranu je však s povolováním staveb i jiné papírování, jako třeba územní rozhodnutí nebo souhlas.

V lednu letošního roku začala platit novela stavebního zákona a souvisejících předpisů. A ta přinesla do povolování některé změny. Jednou z nejcitelnějších je zvýšení poplatků za povolení a další úřední úkony.

Přehled aktuálních pravidel pro nejčastější stavby

Rekonstrukce bytového jádra 

Ohlášení ani stavební povolení nevyžadují stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání a výsledek nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost. Jindy je nutné stavební povolení.

Celková rekonstrukce bytu

Rekonstruovat lze bez stavebního povolení i ohlášení, když stavebními úpravami nezasáhnete do nosných konstrukcí, nezměníte vzhled domu, výsledek nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a když dům není památkou. Jindy musíte mít stavební povolení. Zásahem do nosné konstrukce je i její přitížení, tedy třeba náhrada příček za nové, těžší.

Zasklívání balkonu nebo lodžie

Postup stavebních úřadů se hodně liší. Záleží na použité technologii i názoru, nakolik se zasklením mění vzhled domu. Někdy není třeba nic, jindy je nutné stavební povolení. Obecně však úřady těmto úpravám nekladou překážky.

Nový rodinný dům s přípojkami na sítě

Rodinný dům se zastavěnou plochou do 150 m² lze stavět na ohlášení, včetně energetických přípojek a plotu. Na větší domy je nutné stavební povolení. V případě ohlášení stačí místo územního rozhodnutí územní souhlas. Ten stavební úřad vydá, když chcete nový dům budovat v zastavěném území či zastavitelné ploše, podstatně se nemění poměry v území a není nutné stavět novou silnici ani plynovod, kanalizaci či vodovod.

Co mimo jiné přinesla novela stavebního zákona od ledna 2013

  • Na energetické přípojky a na výrobky plnící funkci stavby, jako jsou mobilní domy, kůlny a garáže, není nutné stavební povolení ani ohlášení.
  • Menší stavby, třeba skleníky a bazény do plochy 40 m², stavby do 25 m² a do pěti metrů výšky na pozemku u rodinného domu či chaty, stejně jako některé výměny energetických přípojek se obejdou bez jakéhokoliv povolování.
  • U staveb vyžadujících kolaudační souhlas musí stavební úřad udělat závěrečnou kontrolní prohlídku do 60 dnů od podání žádosti. Stavby, které kolaudační souhlas nepotřebují, lze užívat hned následující den po kontrolní prohlídce.
  • V případě územního řízení může stavební úřad upustit od dříve povinného ústního jednání.

Změnily se poplatky, nyní jsou: 

  • Územní rozhodnutí na rodinný dům, chatu, garáž do tří stání 1 000 Kč, doplňkovou stavbu u domu či chaty 500 Kč, stavbu bez stavebního povolení či ohlášení nebo stavbu na ohlášení 1 000 Kč, studnu nebo čistírnu odpadních vod 300 Kč
  • Stavební povolení na rodinný dům či chatu 5 000 Kč, rekonstrukci rodinného domu či chaty 2 500 Kč, garáž do tří stání 1 000 Kč, doplňkovou stavbu u domu či chaty 500 Kč, studnu nebo čistírnu odpadních vod 300 Kč
  • Souhlas s ohlášením 500 - 1 000 Kč
  • Změna na stavby před dokončením 500 - 1 000 Kč
  • Povolení užívání stavby 1 000 Kč
  • Změna užívání stavby 500 – 1 000 Kč

Zdroj: MMR, zákon č. 350/2012 Sb.