Nový občanský zákoník vychází z pravidla: Jaké si to uděláš, takové to máš.

Nový občanský zákoník vychází z pravidla: Jaké si to uděláš, takové to máš. | foto: Profimedia.cz

Občanský zákoník věří ve zdravý rozum. Zjistěte, zda se v něm vyznáte

  • 7
Nový občanský zákoník vtrhl od ledna 2014 do našeho života a nevyhnul se ani oblasti bydlení. Vypadá to, že vše je jinak. Změny se týkají nejen katastru nemovitostí, ale také sousedských vztahů a vlastnických práv a povinností. Navíc přibyla jedna důležitá věc, začalo se věřit zdravému rozumu.

Nový občanský zákoník jasně říká, komu patří jablka, která spadla na vaši zahradu ze sousedovy jabloně, kdo má uklízet větve a co dělat se sousedovým nepořádkem na chodbě. 

"Nový občanský zákoník vychází z pravidla: jaké si to uděláš, takové to máš. Právníci tomu říkají samostatnost vůle," říká Petr Šustek z katedry občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Vyznáte se v novém občanském zákoníku? Otestujte se

Svobodně můžete prodat svůj podíl na domě, který vlastníte s příbuznými. Zrušením předkupního práva vám totiž zaniká povinnost nabídnout svůj podíl při prodeji ostatním spolumajitelům nemovitosti. Změna ale není tak radikální a bude nastolena postupně.

Okamžité zrušení předkupního práva platí pro spoluvlastnictví vzniklá v roce 2014. Zákonné předkupní právo stávajících (starších) případů spoluvlastnictví se ruší až od 1. ledna 2015.

"Zrušení předkupního práva se ale netýká takového spoluvlastnictví, které vzniklo nařízením soudu. Jde například o dědictví," vysvětluje Kateřina Mikulková z antirealitky Rádce pro vaši nemovitost.

Podle ní budete tedy mít v tomto případě stále povinnost nabídnout svůj podíl na domě, pozemku či jiné nemovitosti ostatním spolumajitelům, ale jejich předkupní právo trvá jen šest měsíců. Po půl roce od nabytí vlastnických práv k nemovitost si se svým podílem můžete dělat, co chcete.