Dům za milion

Dům za milion - 1 000 000 Kč; LEVNÁ ARCHITEKTURA: cenově přístupný dům nemusí vypadat jako tradiční domek se sedlovou střechou. Architekt Kamil Mrva zvolil moderní pojetí. Základem je dřevěná konstrukce obložená borovicí, hliníkové okna, pultová střecha. Obytná plocha: 55 m2; Dispozice: 2+kk+částečně obytné patro; Autor: Kamil Mrva | foto: Archiv Kamila Mrvy

Nový dům za milion: utopie, nebo realita?

  • 87
Mít vlastní dům nebo domek je sen mnoha Čechů. Kde na něj ale vzít, ptáte se? Nezoufejte, pokud vám nejde o luxusní vilu, na splnění vašeho snu vám postačí jeden milion korun. Za tuhle cenu se totiž dá menší domek pořídit.

Miniaturní domeček s pultovou střechou, dřevěná chatka, přízemní montovaný bungalov, hranatá buňka - všechny tyto podoby může mít domek, za který nezaplatíte ani dnes víc než milion korun.

Mladí manželé, kteří zatím žijí u rodičů, již léta touží po bydlení ve vlastním domku. Avšak při dnešních cenách za běžný dům, které se pohybují okolo dvou milionů korun, na něj prostě nemají.

"Něco máme našetřeno, k tomu jsme si vzali úvěr ze dvou stavebních spoření. Ale když zaplatíme pozemek, víc než milion nám nezbude. A hypotéku si už vzít nechceme, nezaplatili bychom ji. Dá se však za takové peníze vůbec něco postavit?" ptá se Jan Novotný.

I když to zní při dnešních cenách téměř neskutečně a ti, kdo mají se stavbou domu zkušenost, tomu moc nevěří, odpověď zní ano. Jak architekti, tak stavební firmy se v podstatě shodují - postavit takový dům lze.

Jenže to má samozřejmě řadu ale... Velmi záleží třeba na tom, zda se stavebník rozhodne stavět svépomocí, nebo zvolí stavbu na klíč. Cena práce je totiž tak drahá, že rozdíl mezi oběma způsoby se počítá na statisíce.

Levný dům podle architektů

* Čtvercový nebo obdélníkový půdorys, případně řadovka

* Přízemní objekt

* Zastavěná plocha maximálně 80 m2

* Obytná plocha maximálně 60 m2

* Lehká konstrukce - dřevo nebo ocel

* Nekomplikovaný, jednoduchý tvar i konstrukce domu

* Montovaný systém - dřevostavba, ztracené bednění, sádrokarton, případně použití modulového, prefabrikovaného systému

* Rovná, pultová nebo nízká sedlová střecha, případně osázená zelení (takzvaně bezúdržbová)

* Skromný komfort ve vnitřním vybavení

* Použití levných materiálů na obklady, dlažby, sanitu

* Chybí sklep, garáž, klasické podkroví

* Stavba částečně nebo úplně svépomocí

* V budoucnu možnost přístavby vertikálně či horizontálně

* K nízké ceně je potřeba připočítat terénní úpravy, plot a mnohdy i cenu projektu

Nečekejte haciendu

"Rodinný dům do milionu korun se i při dnešních cenách pořídit dá, avšak má velice mnoho limitů. Pominemeli estetické hledisko, je nutné slevit téměř ze všech známých standardů bydlení," vysvětluje architekt Patrik Tichý.

Především jde o velikost. Za milion korun lze počítat s domkem 3+1 skromných rozměrů, většinou však ještě s menším. "Viděl bych to tak maximálně na 80 čtverečních metrů zastavěné plochy.

Jak by podle vás mohl vypadat
dům za milion korun?

Zastavěná plocha bude maximálně 60 až 80 metrů čtverečních. Také musíte počítat se skromným komfortem, to znamená bez koupelny, pouze se sprchovým koutem, bez podsklepení. Mohla by to být správně navržená (!) dřevostavba s tepelnou izolací nejlépe ze slámy a založená nad zemí na pilířcích s provětrávanou mezerou pod domem. Tím se ušetří izolace proti vodě, protiradonová opatření, složité základy a drahé tepelné izolace. Střecha by byla s mírným sklonem, osázená skalničkami, tedy bezúdržbová.
Aleš Brotánek, akademický architekt

To je takový nevelký byt. Určitě ale nečekejte sklep, garáž, sedlovou střechu," objasňuje architekt Aleš Brotánek. Avšak jiní odborníci dokonce hovoří o zastavěné ploše jen kolem 60 metrů, což představuje ve skutečnosti přibližně 45 metrů čtverečních obytného prostoru.

Sklep a podkroví stavbu domu značně prodražují. Podkroví je totiž stavebně i materiálové náročné a získáte tím jen omezený prostor s nižší možností využití.
Při kalkulaci nákladů se nesmí zapomenout na základovou desku, bez které se většina domů neobjede. Její cena se pohybuje kolem 200 000 korun a stoupá s nerovnostmi stavebního pozemku.


Typový projekt versus originál

Kdo se rozhodne pro stavbu domu, má v podstatě dvě možnosti: buď se obrátit na architekta a zvolit individuální, či dokonce originální řešení, nebo zvolit typový projekt od některé z firem. Názor na to, jak by takové domy měly vypadat, se výrazně liší.

Jak by podle vás mohl vypadat
dům za milion korun?

Při průměrných cenách za metr krychlový obestavěného prostoru vychází zastavěná plocha cca 65 m2. To je taková „rodinná garsonka“. Pro základní funkce rodinného domu by bylo potřeba alespoň 80 až 90 m2, nebo by musela nastat nějaká zásadní souhra okolností. Například extrémní snížení poptávky na stavební práce, aby dodavatel šel s cenou „na krev“, výjimečná nabídka některých zlevněných materiálů nebo částí stavby a podobně.
Vladimír Pacek, projekční kancelář K4

Zatímco architekti by volili spíše stavby typu buňky, typové projekty nabízejí klasickou, avšak zmenšenou podobu běžných domů.

Ať je to tak či tak, nejdůležitější je dobrý projekt. "Jen velmi kvalitně zpracovaný minimalistický projekt dokáže garantovat nízkou cenu. A pak také správně zvolená dodavatelská firma," říká architekt Luděk Rýzner.

Architekt Jiří Písek dodává: "Určitě by se nemělo šetřit na návrhu a propracované dokumentaci. Předejde se tak následným změnám při výstavbě."

Jak by tedy vypadal takový domek podle architektů? Určitě by měl čtvercový nebo obdélníkový půdorys se zastavěnou plochou do 80 metrů čtverečních.

Byl by přízemní nebo s nástavbou a buď rovnou pultovou, nebo nízkou sedlovou střechou. Z materiálů by převládaly lehké montované konstrukce, dřevotříska, sádrokarton. Interiér by se snažil využít každého volného místa s minimem chodeb. Chybět bude klasické podkroví, sklep i garáž.

Dům z plastu?

Architekti většinou prosazují u takto levných domů dřevěné nebo ocelové konstrukce, ale není nikde psáno, že by se nedal postavit i jinak. Naopak. Z materiálů se hodí jak dřevo, tak sádrokarton, avšak i klasické zdivo či beton.

Jak by podle vás mohl vypadat
dům za milion korun?

Podle mého názoru takový dům postavit nelze. Stavby, které se takovému domu podobají, nesplňují některý ze zásadních parametrů, jako je například životnost, kvalita, potřeba údržby, komfort a podobně. A kdyby přece jen, bude velmi malý, nepodsklepený, s pultovou střechou bez podkroví, montovaný, bez obkladů, vytápěný dálkovým teplem. Ušetřit lze na povrchových úpravách, oknech, dveřích, ústředním topení, zařízení. Podle mě se ale cena nejlevnějšího domku dá počítat od 1,8 milionu korun.
Karel Vaverka, KV Projektstav

"Domnívám se, že takhle levný dům by tvořila lehká konstrukce ze dřeva nebo oceli, překližky, OSB desky na bázi dřeva, sádrokarton, případně jiné netradiční materiály," říká architekt Radko Květ.

Dům v podobném duchu navrhl Michal Bartošek již v rámci soutěže Úsporný dům 2002. V něm architekti představovali projekty levných domů pro lidi postižené povodněmi.

 Tehdy byla jeho cena jen něco málo přes půl milionu korun. Dnes by stál minimálně o třetinu víc. Jde však o miniaturní dřevěný domek, spíše chatičku, s obytnou plochou jen kolem 43 metrů čtverečních, která měla sloužit jako provizorní řešení pro lidi bez střechy nad hlavou.

Architekt Vladimír Pacek šel dokonce ještě dále. Podle něj by se takový dům dal postavit dvěma způsoby. První variantou je využití toho nejlevnějšího "póvlu", jako je plast, polykarbonát, PVC.

 Druhou možností je povýšení "geniální myšlenky" na záměr, například užití odpadů z dřevovýroby, dřevoštěpkových desek, lepených dřevěných konstrukcí z dočasných staveb, či dokonce prvků z lešení.

Jak by podle vás mohl vypadat
dům za milion korun?

Řadový dům bez garáže nebo přízemní malý dům s minimálním vybavením. Osobně bychom ale takové řešení nedoporučovali. Jistě je lepší postavit o něco dražší dům a stavět ho na etapy. V takovém domě již lze bydlet a například podkroví dodělat za několik let. Plnohodnotný solitérní dům, který bude odpovídat požadavkům a představě o bydlení ve 21. století, za milion korun postavit nelze. Snad jedině malý dům postavený svépomocí.
Eva Koláčková, Central Group

Oblíbená cihla

V tuzemsku je stále nejoblíbenější cihla. Výrazně větší část lidí, kteří touží po domě, zvolí zděný domek.

Aby se však vešli do částky jeden milion korun, musí se uskromnit. V nabídkách českých firem se většinou v této cenové relaci objevují přízemní bungalovy.

Cena kolem milionu korun je však výjimkou. Hned dvě takové stavby nabízí například firma O. K. D. C. mont.

Jsou to zděné domy za 999 000 korun při stavbě na klíč, ale k oběma je nutné započítat ještě 171 000 korun za základovou desku. Naopak když se člověk rozhodne pro částečnou stavbu svépomocí, garantují cenu 749 000 korun.

Firma AXJ udává, že za dům 4+1 s půdorysem 12 x 8 metrů a obytnou plochou 78 čtverečních metrů zaplatíte i s DPH 1 050 000 korun. A to včetně základové desky, projektu a stavby na klíč.

Avšak ne vždy se konečná cena za dům shoduje se sumou udanou v projektu. Řada firem totiž v základní verzi počítá například pouze s levnými okny, vnitřním zařízením, mnohdy šetří na izolacích, obkladech v koupelně nebo do základní verze nezapočítá kuchyňskou linku ani koupelnu. Pak záleží na investorovi, zda si připlatí a nechá si dům vybavit kvalitněji.

Rozpočet domu za 1 050 000 Kč

* Zemní práce a základová deska
(výkop stavební jámy, položení inženýrských sítí, vybetonování základové desky)
125 000 Kč

* Stupeň dokončení - hrubá stavba
(obvodové zdi a příčky, vnější a vnitřní omítka, strop, krov, oplechování a okapy, střešní krytina, izolace, okna, vchodové dveře, a to včetně projektu a stavebního povolení - 69 000 Kč)
669 000 Kč

* Stupeň dokončení - stavba na klíč
Elektroinstalace 25 000 Kč
Topení, voda, plyn. turbokotel nebo elektrokotel 96 000 Kč
Obklady, malby, nátěry 50 000 Kč
Podlahy, vnitřní dveře, výsuvné schody 85 000 Kč
Celkem bez DPH 1 050 000 Kč

Poznámka: Typový projekt zděného domu s obytnou plochou 78 m2 s dispozicemi 4+1 na půdoryse 12x8 metrů má ve své nabídce firma AXJ. Cena je při stavbě na klíč včetně projektu i základové desky

Kde se hledají úspory?

Jak je možné, že některé domy se dají postavit za tak málo peněz, i když jsou jen o málo menší než jiné, jejichž cena je třeba i trojnásobná? Musí se hledat úspory.
"Šetřit se dá na všem, co je jednoduše vyměnitelné a nahraditelné. Úspora vzniká již ve fázi kvalitního a propracovaného projektu.

Další úspory vznikají ve vhodnosti zvoleného dominantního materiálu, kvalitně vybraném dodavateli, v případě svépomoci u kvalitních subdodavatelů," vysvětluje Luděk Rýzner. A také na zbytečných složitostech, jako jsou věžičky, složité tvary oken, zbytečně komplikovaný tvar domu a podobně. Rovněž se dá dojít k úspoře i ve vnitřním vybavení, to znamená na sanitě, podlahách, dlažbách... A také na práci. Ta bývá jednou z nejdražších položek při stavbě domu.

Kde by se šetřit nemělo?

Dům za milion korun znamená značené úspory ve všech směrech. Avšak jsou oblasti, kde by se určitě šetřit nemělo.

"Rozhodně bych nedoporučoval šetřit na tepelných izolacích, kvalitně zvoleném zasklení, vodotěsných izolacích a infrastruktuře zabudované do konstrukce - rozvody vody, topení," říká Rýzner. S tím souhlasí i architekt David Kraus. "Nemělo by se šetřit na konstrukci, stropech, střeše a ani na celkové koncepci domu. Je-li chytrá, přinese domu světlo, posadí jej na správný pozemek, ušetří zbytečné chodby..."

 

, ,