Nový dům za 875 000 korun. Je to možné!

  • 74
Postavit levný dům, to je umění. Klasické materiály totiž nezlevňují. Naštěstí tradiční stavební technologie jsou nahrazovány jinými a modernějšími. Jedna z nich nese název Stramit. Jde o montované stavby z desek ze slámy, slisované pod velkým tlakem a teplotou. Desky jsou povrchově ošetřeny recyklovatelným papírem.
Jaká je jejich výhoda? Jednak neuvěřitelná cena; například dům 3 + k. k. o rozloze 68 metrů čtverečních lze včetně projektu pořídit za 875 000 korun. Další důležitou předností je nízký energetický příkon 5 až 8 kW (např. cihlový dům má cca 18 kW), což znamená značnou úsporu nákladů na teplo. Dá se proto mluvit o nízkoenergetickém bydlení.

Původ mají v Anglii

"Jde o anglickou technologii, která se začala používat ve třicátých letech minulého století," říká majitel firmy MTD ­ Moderní technologie, která tyto domy nabízí v několika provedeních, Bohumír Švec. V Anglii stojí těchto domů kolem 350 000. "U nás je jich zatím asi čtrnáct, ale začínají se stavět další," dodává Švec.

Jejich životnost odhaduje na sto let. Přestože jde o montovaný domek, na první pohled to nikdo nepozná. Zvenku má omítku stejnou jako jiné domy, tatáž okna, dveře i střešní krytinu. A přitom se cena za metr čtvereční obytné plochy pohybuje již od 12 000 do 15 000 korun.

Technologie sama

Jak dům vyrůstá? Na základovou desku se postaví dřevěná konstrukce, do které se zavedou rozvody. Na ni se z obou stran přimontují samonosné panely stramitu o tloušťce šest centimetrů. Mezi ně se pak vloží minerální vata. "Desky ze slámy mají velmi dobré tepelně izolační, akumulační i zvukové vlastnosti.

Dají se použít samostatně i jako vnitřní tepelná izolace, protože dýchají. Jde o ekologický, recyklovatelný a protipožární materiál," říká Švec. Výhodou je také snadná montáž: zákazník se může stěhovat do tří měsíců od vydání stavebního povolení, protože jde o suchou technologii, která nemusí vymrzat.

Výborný izolant tepla

Přestože má stěna celkovou tloušťku necelých 30 centimetrů, výborně izoluje. "Venku je třicet stupňů vedra a uvnitř je chládek. V zimě je to naopak," říká majitelka takového montovaného domu, který stojí ve Chvaleticích, Ivana Vondráčková. "Máme plynové topení. V zimě jsme tu měli třiadvacet stupňů, přes noc devatenáct. Plynem ohříváme i vodu.

A víte, kolik jsme platili za topnou sezonu? Devět tisíc šest set korun. A náš dům není žádný drobeček," svěřuje se. Obytná plocha je 156 metrů čtverečních, dům stál 1700 000 korun. "Oproti jiným montovaným domům byla tahle cena nejvýhodnější. V jednom případě se nabídka lišila dokonce o tři sta tisíc," dodává.

Co na to odborníci?

Odborníci z Ústavu stavebního zkušebnictví v Pardubicích, kteří dělali testy na stavebně mechanické vlastnosti, již dříve potvrdili, že tato technologie má skutečně velmi dobré tepelné i zvukové izolační vlastnosti. Lepší než sádrokarton, který se musí ještě následně zateplovat. "Stramit má oproti sádrokartonu tu výhodu, že jeho montáž je jednodušší," vysvětluje Švec srovnání obou materiálů.

Jak vypadá dům ve standardním vybavení?

Ve standardním vybavení domu je střešní krytina šindel, pozinkované okapy, podlahová krytina lino nebo koberec, obklady a dlažby české výroby, standardní česká sanita, veškeré vnitřní sítě včetně kotle, plastová okna, dřevěné zárubně, plné dveře - bílé, komín na krb, podlahové a stropní vytápění solární fólie na bázi infračerveného záření Ecosun (lze i na plyn).

Rodinný dům se dnes dá postavit i z ekopanelů