Dům si vybrali podle obrázku

Dům si vybrali podle obrázku | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Nový dům si vybrali podle obrázku

  • 81
Jejich domov téměř před čtyřmi lety vzala voda. Rozhodli se začít znovu a postavit si nový dům, vybraný z katalogu vzorových staveb. Starší manželé z Mělníka už rok bydlí v novém domě na okraji města. Ještě před čtyřmi lety však bylo jejich domovem klasické venkovské stavení nedaleko od řeky.

Povodeň v roce 2002 jim vzala dům i s veškerým vybavením, donutila je začít zase od nuly a čelit starostem, do nichž se mnohdy nechce jít ani mladým lidem.

Město jim za výhodných podmínek nabídlo k ročnímu pronájmu a pozdějšímu odprodeji pozemek velký asi tisíc metrů čtverečních, na němž by si mohli postavit nový dům.

„Hned po povodni jsme ale nemohli využít slev a zvýhodnění na nákup zařízení, protože jsme je zatím neměli kam dát,“ vzpomíná majitelka domu, která si nepřála uvést své jméno. „Navíc jsme rok čekali na stavební povolení.“

Vybrali si z katalogu
Protože neměli se stavbou žádné zkušenosti, rozhodli se pro katalogový dům na klíč. „Jednali jsme se zástupci jedné pražské firmy, ale bavili se jen o penězích. Ještě během schůzky, na niž se majitel mimochodem vůbec nedostavil, cena katalogového domku vyrostla o milion korun,“ popisuje zkušenost majitel.

Nakonec zvolili služby místní stavební firmy Neumann, partnera programu Porotherm Dům, a do měsíce se začalo stavět.

Na pozemku vyrůstal rodinný domek z cihlového systému Porotherm s katalogovým názvem Premier 151.

„Takové domky střední velikosti v ceně okolo dvou a půl milionu korun si lidé vybírají nejčastěji. Stavějí se jich desítky,“ říká Petr Neumann ze stavební firmy.

Majitelé vybírali právě podle ceny, podmínkou byla garáž. Dispozice si však před stavbou ještě trochu upravili - například si nechali udělat komín, protože majitelka touží po krbových či kamnech, a dva dětské pokoje v patře nechali bez příčky, takže vznikl jeden velký.

Jak si vybrat dům z katalogu - čtěte ZDE

Problémy nikoho neminou
Na stavbu domku chodili dohlížet každý druhý den. Jak říkají, nebylo to však třeba. „Stavba byla vždy dokonale uklizená a řemeslníci nám vysvětlili, co a jak budou dělat,“ říká majitel.

Přiznává však, že drobné problémy se vyskytly, ale firma je prý odstranila rychle a ochotně.

Podle Petra Neumanna jsou komplikace při stavbě celkem běžné: „Pokud firmy tvrdí, že stavějí bezchybný dům, tak lžou. Naopak je nutné zákazníkovi vysvětlit, že nemůže čekat nemožné a musí s určitými problémy počítat. Úkolem firmy je vše rychle napravit. Při převzetí hotové stavby nesmí být nikde žádná vada ani nedodělek a musí být připravena pro kolaudaci.“

Stavba domku trvala tři čtvrtě roku v klidném tempu a rok po vydání stavebního povolení proběhla kolaudace.

V patře druhý byt
V přízemí domu se nachází malá pracovna, toaleta se sprchovým koutem a kuchyň oddělená od chodby a velkého obývacího pokoje jen průhledem místo dveří.

V jedné stěně obývacího pokoje je zabudovaný komín, který bude jednou odvádět kouř z krbových nebo kachlových kamen. Zatím je otvor ve zdi zakrytý policí. Dům je vytápěný elektřinou, která se prý majitelům vyplatí. V místnostech jsou klasické radiátory, v přízemí navíc topení i v podlaze.

Schodištěm se vstupuje do patra, kde je ložnice s nápaditě zabudovaným úložným prostorem pod svažující se stěnou.

Dále pak velká koupelna s toaletou, rohovou vanou a dalším sprchovým koutem. Dvě velké ložnice, z nichž jedna má balkon, zatím nejsou moc zabydlené.

„Mysleli jsme, že tu s námi bude bydlet i náš syn, ale zatím se k tomu nemá,“ vysvětluje majitel domu. „V jednom z pokojů je možné zbudovat kuchyňskou linku a vytvořit tak samostatný byt.“

Jediné, co manželé považují v domku za nepraktické, je nedostatečný úložný prostor pro odkládání bot a kabátů v chodbě. V budoucnu to zřejmě budou řešit tak, že z malé pracovny udělají šatnu.

Vybavení interiéru
V domě na klíč bylo vše potřebné vybavení včetně sanitární techniky. Majitelé si nevybírali žádný nadstandard, takže dům je zařízen základním vybavením uvedeným v katalogu. Podle svého si majitelé dokoupili jen kuchyňskou linku a svítidla.

Moderní kuchyňská linka je vyrobena na zakázku z masivu a lamina. S instalací linky měli majitelé problémy - dokud firmě nezaplatili, byla ochotna špatně odvedenou práci napravit, pak už se pracovníkům moc nechtělo.

Manželé mají rádi spíše klasický nábytek než ten moderní a dávají přednost masivu. Interiéru domu vládne hnědá barva v mnoha odstínech. Přehlédnout nelze ani vášeň paní domu - pokojové květiny, které jsou skutečně všude, dokonce i v prostorné koupelně v patře.