Nový člen domácnosti: počítač a jeho stůl

  • 16
Naprostá většina odborníků, ať už jde o bytové architekty nebo výrobce a prodejce nábytku, se shoduje na faktu, že pro domácí pracovnu je nejvhodnější vyčlenit samostatnou místnost. Jenže, kde ve svém 2+kk takovou místnost najít?

Majitelé malých bytů musí tedy chtě nechtě přistoupit ke kompromisům a pracovní kout začlenit do pokoje plnícího ještě další účel.

Výběr místnosti, ve které je nejvhodnější pracovní kout vytvořit, vyplývá většinou z konkrétních potřeb a zvyklostí rodiny.

"Umístit pracovní kout je v nutném případě možné v podstatě do jakékoliv místnosti: obývacího pokoje, dětského pokoje a dokonce i do ložnice. Vždy by ale mělo platit, že chod pracovny by měl co nejméně zasahovat do běžného dění v místnosti a naopak ruch pokoje by pracujícího neměl omezovat. Například v ložnici by zvuk počítače a pracovní hluk neměl ostatní rušit v odpočinku a obrazovka by zde měla být situována tak, aby nesvítila partnerovi do očí," doporučuje Jiří Halva ze žďárského projekčního a bytového Ateliéru Halva.

Výjimkou dnes není ani pracovní kout v dříve zapovězené kuchyni, samozřejmě za dodržení určitých pravidel pro provoz kuchyně i umístění pracovního koutu.

Výběr materiálů a barev nezná omezení
Volby materiálu pro pracovní stoly a úložné prostory se dnes řídí zejména finančními požadavky zákazníka. Mezi nejlevnější a velmi často používané patří laminátové desky.

"Hlavními materiály v nábytkářském průmyslu jsou v současné době laminátové desky s dezény dýh dřeva, ale samozřejmě i nábytek dýhovaný a nábytek z dřevěného masivu s kvalitní povrchovou úpravou," prozradil Petr Holub z jihlavského Artprojektu.

další foto

Použitý materiál se v celkové ceně promítne velmi výrazně. Cena originálního kusu nábytku z kvalitního masivního dřeva tak mnohdy i několikanásobně převýší podobný výrobek z lamina. Kromě zmíněných materiálů mohou nároční zákazníci sáhnout také po originálních kusech ze skla a kovu.

Také v barevném ladění si dnes mohou zákazníci vymýšlet, neboť nabídka trhu je neuvěřitelně rozmanitá. Podle Zdeňka Tichého z pražského ateliéru DTD by se však lidé při zařizování domácích pracoven měli držet určitých doporučení.

"U pracoven, které mají sloužit pouze pro členy domácnosti, doporučujeme držet se spíše světlých veselých barev. Jinak je tomu u reprezentativních pracoven, kam přichází na jednání klienti. Zde nejčastěji saháme po dřevěném nábytku v barvě tabák," poradil Tichý.

Tipy pro malé místnosti
Speciálně pro malometrážní byty jsou vhodné pracovny, které jsou umístěny do skříní. "Jednoduchým zavřením skříňových dveří tak schováte své pracovní nasazení před očima návštěvy," radí klientům Jan Vlastník z firmy Šibor.

Zajímavou variantou pro malé byty jsou pracovní stolky na kolečkách nebo otočné pracovní desky. Majitelé starších bytů s výškou místností kolem tří metrů s oblibou zřizují prostor pro počítač pod zvýšeným patrem, které supluje úlohu ložnice.

Pracovní stůl je umístěn mezi šatní skříní a knihovnou. Všechny potřebné věci jsou po ruce. (Vel. stolu 160 x 90 x 72,5 cm, knihovny 98 x 48 x 200 cm.) KLOU CZ.

Pracovní stůl (Battistella) vyniká variabilitou. Při potřebě zvětšení místa se vysune další deska (vel. ve složeném stavu 140 x 71 x 85 cm). Na záda stolu lze navěsit různé police nebo jako v tomto případě úložné boxy. KLOU CZ.

Pracovna Blok

Malá pracovna vybavená velice moderními prvky a materiály

Pracovna s nezbytným počítačem

Díky kolečkům můžete pracovní stůl přemísťovat podle potřeby.

Pracovna může být šikovně ukrytá ve vestavěné skříni například v chodbě.

Pracovní kout v ložnici.