Novostavbu by v tomto domě asi nikdo nehledal

Novostavbu by v tomto domě asi nikdo nehledal | foto: Robert Virt

Novostavba na kraji Českého ráje ladí s roubenkami ve svém okolí

  • 74
Majitel parcely na okraji poklidné malé obce si přál pohodlný dům, který by vycházel ze současného technického i užitného standardu. Zároveň měl odpovídat romantickému půvabu místa na hranici Českého ráje.

Proto se bez váhání rozhodl kombinovat kvalitní moderní zděnou konstrukci s roubením, neodmyslitelným symbolem zdejší architektury. "Pocházím z této oblasti, mám vztah k místní stavební tradici, navíc vedle mé parcely stojí více než dvě stě let staré roubené stavení," vysvětluje na úvod.

"Pro inspiraci jsem objížděl sousední lokality, snažil se objevovat ráz venkovských chalup a místní tradiční tesařské prvky a odlišit je od těch, které vznikly uměle až díky lidové tvořivosti."

Špejchar (vlevo) má v přízemí garáže a dílny, v patře ubytování pro hosty

Špejchar (vlevo) má v přízemí garáže a dílny, v patře ubytování pro hosty

Výsledkem je variace na tradiční vzhled spojená s nejnovějšími stavebními technologiemi a materiály. Obvodové stěny domu sestávají z vnitřního dřevěného obložení, dvojité tepelně-izolační vrstvy (minerální vlna a polyuretanové desky) a vnějšího roubení s místně charakteristickými detaily. Pod taškovou střešní krytinou Bramac jsou položeny polyuretanové tepelně-izolační desky.

Tato skladba obvodového pláště poskytuje nadstandardní ochranu jak proti chladu, tak proti přehřívání. Navíc díky přirozeným vlastnostem dřeva vytváří v interiéru příjemné klima s optimální vlhkostí vhodnou pro lidský organismus.

Dům se sedlovou střechou doplnil špejchar ve stejném stylu

Dům se sedlovou střechou doplnil špejchar ve stejném stylu

Staré a nové pod jednou střechou

Kromě záměru a vlastní invence majitelů také do projektu výrazně promluvila Správa chráněné krajinné oblasti Český ráj. Požadavky na umístění stavby, její velikost a proporce, tvar a sklon střechy, velikost a členění oken a další podmínky de facto určily její výslednou podobu.

Obdélníkový dům se sedlovou střechou směřuje hlavním průčelím na jižní stranu k lesu. Tvoří jej obytná část, která je v duchu místních zvyklostí zvenku roubená, a zázemí, na fasádě naznačené omítkou.

V interiéru převažuje smrkové dřevo, doplněné o dubový nábytek

V interiéru převažuje smrkové dřevo, doplněné o dubový nábytek

V hlavní obytné místnosti se podobně jako kdysi ve světnici odehrávají typické denní činnosti: vaření, stolování a odpočinek. Funkci pece zastávají kachlová kamna a moderní kuchyňská linka s vestavěnými elektrospotřebiči. V rohu u okna stojí masivní jídelní stůl, v druhé části je sezení, prvek pocházející ze současnosti.

Přízemí bylo vybavenou malou moderní koupelnou, najdeme tu i technickou místnost. Dřevěné schodiště vede z obývacího prostoru do podkroví s ložnicemi a komfortní moderní koupelnou.

Schodiště odpovídá charakteru domu

Schodiště odpovídá charakteru domu

Ložnice v podkroví

Ložnice v podkroví

Paralelně s hlavním obytným stavením stojí na pozemku stejně velký a stylem obdobně pojatý "soused", který představuje jakousi parafrázi bývalého špejcharu, avšak s jinou funkční náplní. V přízemí tu najdete garáže a dílnu, v patře samostatnou obytnou jednotku pro návštěvy.

Od plánů k bydlení vede cesta dlouhá

Vlastní realizace domu trvala rok, stavba následně ještě sedm měsíců vysychala. Nejdelší část celého "maratonu" se však odehrála předtím, než se začalo stavět. "Záleželo mi na kvalitním provedení, dlouho jsem hledal osvědčeného dodavatele. S přístupem zdejších firem a řemeslníků jsem nebyl příliš spokojen," vzpomíná majitel.

Vmístnosti je podlahové vytápění, proto majitelé zvolili na podlahu stylovou keramickou dlažbu ruční výroby

V místnosti je podlahové vytápění, proto majitelé zvolili na podlahu stylovou keramickou dlažbu ruční výroby

"Mým představám nakonec vyhověla až společnost Reno z Valašského Meziříčí. Bez problémů trpělivě upravovala projekt, který se na přání úředníků chráněné krajinné oblasti několikrát měnil a procházel složitým schvalováním. K práci přistupovala s velkou pečlivostí a poskytla potřebné záruky. Oceňuji zejména to, že řemeslníci byli schopni realizovat detaily podle našich vlastních nákresů."

Kuchyňská linka je v dubu

Kuchyňská linka je v dubu

Technické údaje

Zastavěná plocha: obytný dům 84 m2, špejchar 52 m2

Užitná plocha: obytný dům 127,6 m2, špejchar 90 m2

Konstrukce: betonové základové pasy, sendvičový obvodový plášť tl. 400 mm (vnitřní dřevěné obložení, parozábrana, polyuretanové izolační desky, minerální vlna, roubení z masivních trámů), dřevěné trámové stropy (tzv. valašský strop na přeložení), dřevěné schodiště, dřevěný krov, střešní krytina Bramac (pod krytinou ziolační desky z polyuretanu - systém Isotec)

Výplně otvorů: okna dřevěná euro s izolačními dvojskly (U = 0,9 W/m2K), dveře dřevěné do obložkových zárubní

Vytápění: ústřední plynové, podlahové vytápění, v podkroví radiátory, kachlová kamna Hark vyrobená na zakázku podle návrhu majitele domu

Energetické parametry: tepelná ztráta domu činí 8,3 kW, dům odpovídá zařazení do energetické třídy B (úsporný)

Cena hrubé stavby: společnost Reno dosahuje u svých realizací ceny přibližně 14 800 Kč/m2 zastavěné plochy

Štíty domu jsou obloženy dřevem tradičním způsobem

Štíty domu jsou obloženy dřevem

Okna i dveře zdobí stylové špalety

Okna i dveře zdobí stylové špalety

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 1/2010.