Dálkové ovládaný vypínač může jen přilepit na sklo

Dálkové ovládaný vypínač může jen přilepit na sklo | foto: Schneider Electric

Novinky v rozvodnicích a vypínačích. Fungovat mohou i na dálkové ovládání

  • 4
Vypínač, zásuvka, rozvodnice. Detaily, které podléhají stejně jako ostatní zařízení v interiéru vývoji. Ten už nabízí i bezdrátové ovládání, takže můžete vypínač umístit klidně na skleněnou stěnu. A bez elektrických kabelů.

Vzhled vypínačů a zásuvek by měl odpovídat stylu celého interiéru. Tradiční hnědý či bílý plast už nestačí. Objevuje se sklo, kov (chrom, leštěná mosaz) a také výrazné barvy. Dokonce i v hobbymarketech patří k velmi žádaným barevná provedení. V současné době se tu například u značky Schneider Electric nejvíc prodávají zářivě zelené rámečky.

Stejně tak je s barevnými rámečky úspěšný tuzemský výrobce ABB. U něho patří k favoritům designová řada Neo, u níž nechybí ani podsvětlení pomocí LED diod.

Barevné rámečky nebo tlačítka souvisejí s mohutným nástupem výrazných barev používaných na výmalbu interiérů. Lidé si už pečlivě hlídají, aby sjednotili barvu stěn právě s vypínači. Nebo naopak dosáhli potřebného kontrastu.

Řada Neo s podsvícením

Řada Neo s podsvícením

Dokonce i milovníci klasických materiálů, jako je dřevo nebo kůže, si už mohou vybrat. Francouzský výrobce Legrand nabízí na tlačítkách kůži ve velbloudí, vínové či hnědé barvě, dřevo pak v provedení javor, dub, cedr, mahagon nebo wengé.

Po výpadku jističe už nemusíte hledat baterku

Vyhozené pojistky. Tento pojem (správně jističe) zná každý, pojem rozvodnice výrazně méně lidí. Přitom mají hodně společného. Právě do rozvodnice chodíme jističe "nahazovat".

Rozvodnici lze s vypínači barevně sjednotit

Rozvodnici lze s vypínači barevně sjednotit

Dříve velmi neatraktivní "krabice" (většinou v těsné blízkosti vstupních dveří) může nahradit novinka, tenká plastová rozvodnice Mini Pragma (Schneider Electric), kterou lze dokonce barevně sjednotit s vypínači a zásuvkami.

A nejen to. Poprvé lze do rozvodnice nainstalovat takzvané poziční světlo (pět lumenů), které se v případě náhlého přerušení dodávky proudu automaticky rozsvítí na dobu 20 minut. Takže žádné hledání baterky či svíčky po bytě, aby byla nalezena závada. Světlo se dobíjí pomocí kondenzátoru, životnost patnáct let.

Při vyhození jističe se rozvodnice na 20 minut  "rozsvítí"

Při vyhození jističe se rozvodnice na 20 minut "rozsvítí"

Novinka - rozvodnice Mini Pragma - vystupuje nepatrně do prostoru

Novinka - rozvodnice Mini Pragma - vystupuje nepatrně do prostoru

Plastová rozvodnice Mini Pragma představuje typický domovní rozváděč s izolací třídy 2. Používá se pro instalace čtyř až 36 modulů. Vybírat lze podle způsobu montáže: povrchové a zapuštěné provedení.

Vypínače pro vandaly i pro zdraví

Vedle klasických vypínačů a zásuvek na trhu nechybí ani speciální výrobky. Patří k nim například řada Merten Anti-Vandalism. Má totiž kryty vyrobené z masivního kovu a rozmontovat je lze pouze s pomocí speciálních nástrojů.

Řada Merten Anti-Vandalism má kryty z masivního kovu

Řada Merten Anti-Vandalism má kryty z masivního kovu

Ve "vypínači" můžete mít i rádio

Ve "vypínači" můžete mít i rádio

Kovové kryty a rámy z chromovaného hliníku chrání před nenechavci zakryté šrouby. Nezničitelné jsou i v případě vystavení otevřenému ohni nebo hrubému násilí. Mohou být osvětleny.

Pořídit si můžete také vypínače s antibakteriální povrchovou úpravou Active. Speciální plast obsahuje kladně nabité ionty stříbra. Ty pak reagují s mikroorganismy, které mají náboj záporný a tím ničí choroboplodné zárodky. Tato "samočisticí" schopnost se neztratí ani opakovanými doteky na vypínač, antibakteriální efekt je trvalý po celou dobu používání vypínače.

Datové zásuvky již začínají patřit ke standardu

Datové zásuvky již začínají patřit ke standardu

Vypínače bez drátů

Pohodlí nade vše. Když lze ovládat televizor dálkovým ovladačem, proč ne i vypínače? Dnes už to není žádný problém. Na výběr máte radiofrekvenční (RF) nebo infračervený (IF) signál. Pokud se rozhodnete umístit vypínač někam, kde jste s ním původně nepočítali, nemusíte si poničit právě vymalovanou zeď nebo obklady v koupelně. Obejdete se bez elektrikářů a elektrických kabelů.

Potřebujete přijímač (většinou vypadá jako tlačítkový stmívač), který se namontuje do standardního montážního rámečku vypínače. Lze jej pak jednoduše připevnit na různé povrchy a předměty: na zeď, sklo, dřevěné obložení, ale také na keramický obklad či nábytek.

Jediným vypínačem lze bezdrátově ovládat hned několik světel

Jediným vypínačem lze bezdrátově ovládat hned několik světel

Vysílač (dálkový ovladač) připomíná televizní "tatranku", může však vypadat i jako přívěsek na klíče. Radiofrekvenční přijímač vás přijde na 800 až 900 korun, k tomu potřebujete vysílač, ten stojí asi dvojnásobek. Může ovládat i více přijímačů.

U infračerveného signálu počítejte s částkami vyššími, přijímač i vysílač (zvládne také hned několik přijímačů) stojí mezi dvěma až třemi tisíci. Ovšem spočítejte si, kolik stojí dnes elektrikáři a malíři!

U ovládání rádiovým signálem se vysokofrekvenční rádiové vlny šíří všemi směry, s menším či větším útlumem pronikají nekovovými překážkami. Mezi vysílačem a přijímačem tedy nemusí být přímá optická viditelnost. Infračervené dálkové ovládání funguje stejně jako u audiovizuální techniky. Proto pro šíření tohoto typu záření nesmí stát v cestě signálu překážka.

Barevné rámečky lze samozřejmě vyměnit

Barevné rámečky lze samozřejmě vyměnit

Díky široké vysílací i přijímací charakteristice a vysoké citlivosti přijímačů však není nutné "mířit" na přijímač, lze dokonce využívat i odrazy od stěn, lesklých povrchů a podobně. Vypínače napájejí baterie.

pozor na hloubku krabic

Interiérové vypínače a zásuvky se montují do jednoduchých i vícenásobných instalačních krabic. V panelových domech bývají mělké, proto pozor, většina zahraničních výrobců nabízí vypínače a zásuvky určené do hlubokých krabic.

Pro instalační krabice přichycené na povrchu zdí (opět typické pro starší panelové domy) je nutné dokoupit ještě distanční rámeček. "U stmívačů počítejte vždy s hlubokou krabicí," varuje Jana Kaňovská z firmy Schneider Electric CZ.

Cedrové dřevo v kombinaci s kovemKůže ve "velbloudí" barvěPáčkové ovládání

Z Historie vypínačů

Před objevem žárovky se používaly jen elektrické obvody s nezakrytými spínači. Lidé se chránili pouze izolovanými držadly. Další ochrana? Žádná. Jakmile se ale začal prosazovat vynález Tomáše Alvy Edisona a s ním logicky elektrické instalace, vznikla potřeba bezpečného vypínače. Jako první se používaly otočné vypínače s pružinovým mechanismem.

Časem je nahradily páčkové, jež jsou snazší na obsluhu, dále pak kolébkové a klapkové.Postupně se také snížila výška, do níž se instalují. Z původní výšky kolem 150 cm se dnes doporučuje výška 105 cm. Změnila se i montáž, místo na povrch stěn se dnes umisťují pod omítku.

Řada Antique je vhodná i pro interiéry se stylovým nábytkemŘada Antique je vhodná i pro interiéry se stylovým nábytkem

Řada Antique je vhodná i pro interiéry se stylovým nábytkem

Měnil se také používaný materiál, kterého se člověk při obsluze dotýkal. Porcelán byl sice jako izolační materiál vhodný, bohužel také křehký. Proto jej nahradil bakelit, který vyrobil poprvé v roce 1909 v USA z formaldehydu a fenolu Belgičan Leo Baekeland. A jméno? Jde o složeninu jména tvůrce - Baekeland - a řeckého názvu pro kámen - lithos.

Tvrdý a nehořlavý bakelit prý vznikl s pomocí náhody, Leo si totiž polil sendvič se sýrem formaldehydem. Dnešní vypínače se vyrábějí z termoplastů, například z polypropylenu a polykarbonátu.

tip

Jak vypadá trend v tomto segmentu výrobků bude k vidění už za pár dní na 17. Mezinárodním odborném veletrhu vytápění, ventilace, klimatizační, měřicí, regulační, sanitární a ekologické techniky Aqua-Therm Praha 2010. Uskuteční se ve dnech 23. až 27. listopadu v pražském veletržním areálu Letňany.

Dvojrámeček vypadá mnohem elegantněji než dva samostatné

Dvojrámeček vypadá mnohem elegantněji než dva samostatné