Až se oprava domku dokončí, budou mít děti ideální zázemí.

Až se oprava domku dokončí, budou mít děti ideální zázemí. | foto: Čtenářka Magdalena

Cesta z paneláku do rodinného domku je pro mladou rodinu hodně náročná

  • 17
Přechod z paneláku do rodinného domku bývá většinou velmi příjemný. Tedy pokud dům nemusíte pracně zrekonstruovat a starat se zároveň o dvě malé děti. Svou roli sehrávají i finance. To potkalo i naši čtenářku Magdalenu, která se přihlásila do naší soutěže Léto na nové terase či s novým stíněním.

V současné době bydlíme v panelákovém bytě 2+1. Bydlení je to pohodlné a v krásné lokalitě, na okraji okresního města, nedaleko od přírody. Jsme aktivní rodina, takže polohu našeho bydlení hojně využíváme k nejrůznějším aktivitám v okolí.

Na rodinu čeká ještě spousta práce.

Základní podmínkou kvalitního bydlení v panelovém bytě jsou i sousedi. Ti naši jsou skvělí, takže o důvod více ke spokojenosti. Od chvíle, kdy se nám narodil druhý syn, nám ale začalo být v našem milovaném bytě trošku těsno.

Spíme totiž všichni čtyři v jedné ložnici, namačkaní jako sardinky pěkně vedle sebe. Právě proto jsme se rozhodli k pořízení něčeho většího.

Jako blesk z čistého nebe pak zapůsobila nabídka našich rodičů, abychom se přestěhovali do jejich starého baráčku, který opustili, protože si postavili nové „hnízdo“. Domeček je blízko centra ve městě, kde jsme oba s manželem prožili kus života a navíc v klidné, vilové čtvrti.

Nic už tedy nebránilo tomu začít si plnit své sny o lepším bydlení. A tak jsme se pustili do rekonstrukce domečku z roku 1930. Rozhodli jsme se pro přestavbu přízemí, kde je koupelna, toaleta, obývací pokoj a kuchyň. Zahrada je malinkatá a obestavěná zdmi či zděnými kůlnami, takže nabízí dostatek soukromí. Probouráním zdi mezi obývacím pokojem a kuchyní vznikla jedna velká místnost ve tvaru písmene L.

Z její kuchyňské části vedou dveře na zahradu a právě v tomto místě bychom rádi vybudovali nějakou terasu. V současné době je prostor před zmíněnými dveřmi pouze vydlážděn starými, nevzhlednými, betonovými cihlami a lemován zdí, která nás dělí od sousedů. Rekonstrukci plánujeme dokončit v průběhu letošních prázdnin.

Při zvoleném rozsahu prací jsme na terasu prozatím nemysleli a počítali s tím, že budeme při odpoledních kávičkách nějaký čas v provizorních podmínkách. Vybudováním terasy přibližně o velikosti 5×3,5 m bychom si udělali radost, na kterou nemáme momentálně dostatek finančních prostředků. Případná výhra by přišla vhod i načasováním, protože by zakončila naši rekonstrukci.

Čtenářka Magdalena

Rada odborníka

„Při plánování terasy je dobré zvážit několik okolností. První z nich je podklad, k němuž bude budoucí terasa ukotvena, ten by měl být zpevněný. Pokud jsou tedy současné betonové dlaždice už vyviklané, bylo by asi dobré je odstranit a novou terasu uložit buď na štěrkové lože, nebo připravit asi 10 cm silnou betonovou desku.

Další je výška budoucí terasy. Na tomto příkladu vidíme, že do domu vede schod a že podlaha v kuchyni je nad úrovní terénu na zahradě, což je samozřejmě výhoda, protože pokud zde postavíme betonovou desku a na ní terasu z materiálu Twinson s konstrukční výškou 4 cm, dostaneme se o něco výš, než je současný stav. V neposlední řadě musíme promyslet odtok vody, aby šla z terasy pryč od domu. A důležitá je i orientace terasy vzhledem ke světovým stranám. Většinou toužíme po slunné terase, kam můžeme vyjít rovnou z domu, třeba i bosí. Výhodou dřevoplastového materiálu Twinson je, že se, na rozdíl od dlažby či kamene, tolik nerozpaluje sluncem,“ uvádí Petr Klaban, manažer společnosti Inoutic.

Soutěž Léto na nové terase či s novým stíněním

Účastníkem soutěže se stal každý čtenář iDNES.cz, který zaslal do 28. 5. 2017 na uvedený e-mail (bydleni@idnes.cz) minimálně 8 fotografií (ve velikosti alespoň 800 pixelů v šířkovém formátu) své zahrady či domu, kde plánuje vybudovat terasu, nebo kde chce instalovat stínění na terasu, společně s průvodním textem a informacemi.

Bližší informace o soutěži zde.

Redakce ze zaslaných příspěvků vybírá ty nejzajímavější, které postupně zveřejňuje. Z nich pak odborná porota složená ze zástupce redakce internetového portálu iDNES.cz, zástupce společnosti Inoutic a zástupce společnosti Climax vybere dva výherce. Jeden vyhrává terasu Twinson, druhý stínění na terasu Climax.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Vyhlášení vítězů proběhne 17. 7. 2017.

Ceny do soutěže: na míru vyrobená markýza značky Climax v hodnotě 50 tisíc korun podle vlastního výběru. Vybírat lze z desítek typů a z více než 150 barev a vzorů.

Terasa z kompozitního dřevoplastového materiálu Twinson v hodnotě 50 tisíc korun. Vyniká přirozeným vzhledem dřeva, je odolný vůči hnilobě i dřevokaznému hmyzu.


Témata: terasa