Jediné málo nápadné znaky domu na vlastní pohon: větrník a solární panely

Jediné málo nápadné znaky domu na vlastní pohon: větrník a solární panely | foto: Innoconstruct

Nizozemec postavil dům, který dává elektřinu. Do osmi let se zaplatí

  • 124
Je to první dům, který se může vysmát všem energetickým společnostem. Umí vyrobit elektřinu, která uživí spotřebiče od pračky po elektrický zubní kartáček a nakrmí i elektrické auto.

Johannes Out z Leusdenu v centru Nizozemska bydlí ve svém novém domě s přítelkyní od března. Jako první ve své vlasti kombinoval dostupné technologie na výrobu elektřiny - a levně.

"Vyrobíme více elektřiny, než spotřebujeme," začíná vyprávět devětadvacetiletý inženýr. Chtěl postavit dům, který nezastará, a předběhnout ceny energie. Inspiroval se v Německu.

Dům s číslem 22 vypadá jako ostatní. Jen na střeše zahlédnete malý větrník, pár slunečních panelů a pod zemí jsou geotermální trubky, které vedou podzemní teplo.

Nizozemec Johannes Out postavil dům, který dává elektřinu

Dům, jenž nezávisí na elektřině s větrníkem a solárními panely

Pod pláštěm domu se skrývají od základu nové izolační materiály, recyklované skleněné kuličky. Dům se skládal jako lego: do lehoučkých styrostonových dutých kostek se lil beton. V oknech jsou trojitá skla.

Topí slunce

Johannes Out projde ze zahrady přes obývák s klavírním křídlem do sklepa. "Tady vyrábíme teplo, tudy vedeme klimatizaci i ventilaci. Hřejeme dům topením v podlaze, nemáme radiátory. Vodu ohříváme až na 70 stupňů solárním teplem," popisuje. I když slunce jen občas vykoukne zpoza mraků, na teploměru vody je teď 60 stupňů.

Domy kolem jsou vytápěné plynem. "Ten vůbec nepotřebujeme. A díky izolaci spotřebuje náš dům jen třetinu energie proti ostatním," odhaduje majitel. Uvnitř domu funguje vyrovnávací ventilace a Out otevírá okna, jenom když má více hostů.

Bydlet v Česku, mohl by zavolat plynárnám i ČEZ, ať si odvezou měřiče. Ale on zůstal k síti připojený. "Přes den nám slunce produkuje více energie, než využijeme. Kdybych nebyl v síti, museli bychom mít drahou baterii, která by zabrala půlku garáže. My elektřinu raději pošleme za dotované ceny do sítě a večer si ji zase (a levněji) vezmeme," říká.

Nizozemec Johannes Out postavil dům, který dává elektřinu

Nizozemec Johannes Out před svým domem - elektrárnou

V luxusní kuchyni nechybí mikrovlnka ani myčka. I tak má dům přebytky, díky kterým by ujelo elektrické auto až 6 000 kilometrů za rok. To znamená každodenní dvanáctikilometrovou cestu do práce. Zadarmo.

Ve vzduchu rozlehlého domu pod úspornými diodovými žárovkami visí nejdůležitější otázka. O kolik byl dům dražší? "O desetinu. A počítám, že se nám to do osmi let vrátí," říká Out.

Systém solárních panelů vyšel na 13 tisíc eur a větrník na 7 tisíc eur (celkem půl milionu korun). V této oblasti stojí domy mezi sedmi až deseti miliony korun.

Jak vše funguje dohromady? "Jednoduše se to ovládá. Je to připojené přes internet, a kdyby se něco dělo, údržbářská společnost nám zavolá a přijede," uklidňuje.

Jeho přítelkyně lékařka je z domu nadšená, jen kdyby nebylo tolik návštěv. Její přítel tím dělá reklamu své stavební firmě. Z domu mají ještě jinou, tichou radost. "Až se budu zítra ráno sprchovat, bude to teplá voda, kterou jsem si vyrobil ze slunce den předtím," popisuje slastný pocit majitel.