Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nízkoenergetický dům u Prahy kompletně řídí iPad. Podívejte se

  1:00
Moderní rodinný dům na okraji Prahy dokládá, že bydlení jako ze sci-fi románů se dnes už stává realitou. Inteligentní domácnost se díky novým technologiím dokáže postarat sama o sebe. A když systém spadne, vše lze ovládat klasickými klíči a vypínači.
Dva rodinné domy jsou vsunuté mezi vzrostlé stromy, přírodní charakter doplňuje koupací jezírko kombinované s bazénem

Dva rodinné domy jsou vsunuté mezi vzrostlé stromy, přírodní charakter doplňuje koupací jezírko kombinované s bazénem | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když přijde Jan Průcha domů, může si odemknout telefonem. Tlačítkem na dotykovém displeji na stěně rozsvítí světla ve zvolené kombinaci, třeba na vaření či sledování televize. Dotykem na jiné tlačítko si pustí pořad, který se, zatímco byl v práci, nahrál, a bez reklam.

Když má chuť na film nebo hudbu, jednoduše si vybere ze souborů uložených v centrále. Pokud mu nevyhovuje obrazovka, stačí jedno tlačítko a ze stropu se vysune plátno a projektor.

Dalšími tlačítky se dostane na internet, prohlédne záběry z bezpečnostních kamer. Když sedí na gauči, nemusí vstávat. Celý dům může ovládat jediným iPadem.

Ovládání systému zobrazíte na nástěnném panelu, tabletu i na televizoru

Přestože byl několik dní pryč, v domě je ideální teplota. Topení se předem zapnulo, jak ho nastavil. Neměl žádné tepelné ztráty, přestože oproti plánu přijel o den později. Topení na dálku přenastavil.

"Na systém je připojená i meteostanice. Když příliš svítí slunce, automaticky se stáhnou žaluzie. Při silném větru počítač zatáhne markýzy. A při dešti se automaticky zavřou střešní okna," popisuje Jan Průcha.

Když se ráno probudí, v domácí pekárně je připravený čerstvě upečený chleba. Při odchodu do práce nemusí řešit, jestli zhasl světla, nechal zapnutou žehličku, otevřená okna nebo odemčené dveře. Dům se o to sám postará.

Veškerá domácí elektronika je soustředěná do jednoho celku. Ovládání je až banálně jednoduché. Co když však celý systém spadne? Nevadí, dům se pak dá ovládat jako každý jiný, klíči a vypínači.

Nástěnné dotykové panely jsou v každé místnosti. Třeba v kuchyni si na internetu najdete recept, pustíte televizi nebo na záběru z bezpečnostní kamery zkontrolujete děti u bazénu

Inteligence za půl milionu

Ještě před pěti lety byla taková inteligentní domácnost spíše fantazií. Systémy se daly těžko koupit a byly drahé, využívaly je jen bohaté firmy k prezentaci.

"Technologie však pokročily, rozvoj dotykových telefonů a počítačů zjednodušil ovládání a vše výrazně zlevnil," říká majitel domu. Inteligentní systémy nabízí několik firem, jednu z nich, Insight Home, založil právě Jan Průcha.

Náklady vycházejí asi na 10 procent z ceny domu. Třeba dům za pět milionů systém prodraží o půl milionu. To stále není úplně levné, ale pro mnoho lidí je to už reálná suma. Část peněz se navíc může vrátit v úsporách, chytrý systém stlačí náklady na energie až o 30 procent.

Chytré technologie v obývacím pokoji hned nepoznáte. Jsou schované v sádrokartonových předstěnách a podhledech. Pro případ, že systém vypadne, jsou na stěnách i vypínače

Technologii lze instalovat i do hotového domu nebo bytu. "Připojit se dá jakýkoliv spotřebič, který má funkci IP ready nebo dálkové ovládání. Nebo je možné za pár set korun dokoupit rozšiřující kartu," říká Jan Průcha. Instalace do bytu stojí zhruba stejně jako kuchyně na míru.

Jan Průcha odhaduje, že do pěti let se inteligentní domy stanou běžným standardem. "Už dnes se dá obyčejný kotel ovládat mobilem. Je to podobné jako kdysi alarmy. Montovaly se jen do průmyslu, postupně se ale začaly dávat do každého domu," říká.

Pokud majiteli nevyhovuje obrazovka, stačí jedno tlačítko a ze stropu se vysune plátno a projektor

Altán s dotykovou obrazovkou

Dům v Cholupicích je nízkoenergetický. Zdi jsou z cementotřískového systému plněného betonem a dobře izolované, prosklené plochy přinášejí teplo ze slunce. Majitelé plánují využívat i solární kolektory a panely. "Nepovolili nám jen tepelná čerpadla, protože kousek odtud je vodárna," lituje majitel.

Vedle stojí ještě druhý dům pro budoucí švagrovou Jana Průchy, jejího manžela a tři děti. I ten je vybavený inteligentními technologiemi, stejně jako třetí stavba – zahradní domek. Trojice staveb tvoří celek, připomínají tradiční statek.

Vše dokresluje bazén vsunutý do koupacího jezírka, kde Jan Průcha chová koi kapry. "Když se trochu chemicky ošetřené vody dostane do jezírka, nevadí to. Jednou nám přeskočil kapr do bazénu, ale hned jsme ho hodili zpátky, takže se mu nic nestalo," vypráví majitel domu.

Do jediné stěny v zahradním domku se vešly venkovní krb, krbová vložka, klasický a lávový gril, udírna a pec na pizzu. Mimo záběr je dotykový panel, televizní obrazovka a barový stůl s výčepem

Zvláštní charakter dávají novostavbám vzrostlé, šedesátileté douglasky. Požadavkem majitelů bylo, aby se nekácely. Z toho vyšel tvar domů, půdorys toho většího připomíná sedmičku.

"Chtěli jsme vytvořit dojem, že domy i stromy jsou stejně staré. Funkcionalistická architektura je časově nezařaditelná," říká architekt Jaroslav Zaťko. Povedlo se, návštěvy si myslí, že domy jsou jen rekonstruované.

Každý z domů má střešní terasu a prosklené přízemí, aby byly interiéry spojené se zahradou. V patře jsou snížené parapety, takže je dobře vidět ven i z gauče a z postele.

Stál tu starý dům z roku 1871, ten zbourali a cihly použili na příčky a zahradní domek

Dělníky sledovali webkamerou

Pozemek majitelé hledali rok a půl, prohlédli si desítky parcel. I k tomu využívali moderní technologie. "Pozemky jsem hledal přes satelitní snímky na internetových mapách. Na stránkách pražského magistrátu je také územní plán, kde si můžete ověřit, zda se v místě neplánuje třeba stanice metra nebo obchvat. Hledání pozemku v Praze zlepšuje program Google Street View," popisuje Jan Průcha.

Parcela v Cholupicích byla láska na první pohled. Je to okraj města, Chráněná krajinná oblast Modřanská rokle, ale autobusem se dá do centra dojet za 35 minut. Stál tu starý dům z roku 1871, ten zbourali a cihly použili na příčky a zahradní domek.

Vše dokresluje bazén vsunutý do koupacího jezírka, kde Jan Průcha chová koi kapry

Jan Průcha chtěl rovnou střechu, protože podkroví není plnohodnotný prostor. To často kvůli památkářům bývá problém, šlo to však hladce. "Cholupice neměly územní plán, nebyl tu limit pro výšku ani tvar střechy," říká architekt Zaťko. V sousedství jsou navíc starší řadovky s rovnými střechami.

Dům stavěla rodinná firma majitelů. Stavební dozor doplnil Jan Průcha webovou kamerou. Pověsil ji na strom a kontroloval, jestli se na stavbě pracuje. "Kamera se dá propojit i s reproduktorem, takže můžete na dělníky zakřičet. Je to dobré pro vytížené lidi," říká Průcha.

Dům v Cholupicích je nízkoenergetický. Zdi jsou z cementotřískového systému plněného betonem a dobře izolované, prosklené plochy přinášejí teplo ze slunce

Muži pro ego přehlížejí detaily

Cesta k architektům byla složitá. Ze 13 návrhů už měli jeden vybraný, až pak dostali tip na kancelář CS Architects. Architekti tvrdili, že do dvou týdnů dodají studii. Majitelé byli skeptičtí, ale dali jim šanci. A udělali dobře. Už za 10 dní přinesli návrh, a přesně takový, jaký hledali. Pak už se na něm neměnila ani příčka.

Jan Průcha ocenil, že v ateliéru pracuje žena. "Ve většině architektonických studií jsou jen muži. A ti často do staveb promítají své ego. Ale ženský pohled je také důležitý. Ženy jsou praktické, pak se v domě dobře žije," říká majitel.

Architekt Zaťko souhlasí. Muži mívají velké vize a plány, drobnosti přehlížejí pro celkový výraz. "Petra Brzobohatá tomu dala ještě něco navíc. Má ráda, když architektura není sterilní, ale hravá, barevně i prostorově," vysvětluje Jaroslav Zaťko.

Dům stavěla rodinná firma majitelů. Stavební dozor doplnil Jan Průcha webovou kamerou

Dvě rodiny, jedna zahrada

Interiér ještě není hotový. Majitelé zatím mají v domě zařízenou garsonku, která slouží i pro prezentaci inteligentního systému. Zabydlet se chtějí nejpozději do dvou let.

To příbuzní už v druhém domě žijí. Někdo by se mohl obávat společného soužití dvou rodin, Jan Průcha je však optimista: "Moje přítelkyně má se svou sestrou výjimečný vztah, všichni se známe již léta. Myslím, že ke konfliktům nedojde."

Rodinný dům v Praze-Cholupicích

Majitel domu Jan Průcha (vlevo) a architekt Jaroslav Zaťko

  • Místo: Praha 4
  • Architekti: Petra Brzobohatá, Jaroslav Zaťko, CS Architects
  • Technologie: InHome
  • Dostavěno: 2008
  • Užitná plocha: 592 m2
  • Užitná plocha druhého domu: 251 m2
  • Zahradní dům: 110 m²
  • Pozemek: 4 000 m2
  • Náklady: dva rodinné domy a zahradní domek celkem 25 milionů, z toho tři miliony inteligentní technologie
  • Účast v soutěžích: Grand Prix Architektů 2009, bez ocenění

Plánek rodinných domů a zahrady

JINÝMA OČIMA

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ MOHLO BÝT ODVÁŽNĚJŠÍ, ŘÍKÁ PATRIK TICHÝ

Architekt Patrik Tichý

Architektura obou domů evokuje dobu "nejkvalitnějšího" stavitelství, období funkcionalismu převedené do stavění současného. Je to určitá sázka na jistotu. Kombinace přírodních materiálů a fasády odpovídá zavedené představě moderního a kvalitního bydlení.

Jen je možná škoda, že s ohledem na technologické vybavení domu není architektonické řešení odvážnější, stejně jako interiér garsonky, který je možné označit spíše za vyšší standard.

Co naopak nebývá obvyklé a co zvyšuje zajímavost komplexu, je využití vzrostlých stromů na pozemku a také rozumné řešení koupání. Vzrostlé stromy dávají architektuře měřítko, může dobře splynout s prostředím, a evokují pocit, že je zde déle než ve skutečnosti.

Systém inteligentního ovládání funkcí domu a zahrady není novinka. Je znám již řadu let především ze zahraničí, kde se jím firmy snaží zpříjemnit kvalitu bydlení a současně snížit energetickou náročnost provozu.

Je to logické vyústění technologického vývoje a snižování cen elektronických prvků na straně jedné a neustálého zvyšování cen energií na straně druhé. Tak jako se snaží třeba v automobilovém průmyslu nalézt optimální kombinaci složitosti technologie a maximálního využití zdroje energie, tak je tomu i u zefektivňování provozu domů, a nemusí to být jen individuální výstavba, i když u ní je možná větší propracovanost celého systému.

Tak jako v období funkcionalismu kvalita designu a technologie v architektuře daleko převyšovala kvalitu designu a technologie automobilů, tak by tomu klidně mohlo být i za pár let.

Zjednodušení ovládání počítačů, dotykové řízení tabletů či telefonů, které spojují spoustu různých funkcí v jednom malém přenosném zařízení s vysokým výpočetním výkonem a relativně dlouhou výdrží baterie, nahrává jejich dalšímu využití pro hlídání provozu domu i jeho zabezpečení.

Tato zařízení jako ovládací prvky jak dálkové, tak místní v dokovacích stanicích v domě již nyní dokážou hodně zpříjemnit bydlení.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že je vše závislé na zdroji energie a na kvalitě rozvodů v kombinaci s bezdrátovým šířením signálu, tudíž je systém relativně zranitelný. Proto aby dokázal dokonale detekovat chybu a místo, už musí být složitější, výkonnější, a tudíž i dražší.

Další otázkou zůstává jeho ekologičnost a efektivnost. Velkým nebezpečím, které se řeší jak u počítačů, tak u mobilů s operačním systémem a které tím pádem hrozí i soustavě napojené na společnou síť, je napadení zvnějšku, kdy se člověk může stát vězněm ve vlastním domě, kde může být terorizován.

Je však jasné, že se tyto systémy stanou součástí každodenního života. Jen aby to nevedlo k ještě větší odcizenosti lidí schopných komunikovat pouze pomocí technologií.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Pronájem, Byt, 1+kk
Pronájem, Byt, 1+kk

Moravcových, Praha 9 - Vysočany, okres Praha
17 900 Kč/měsíc

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...