Z jižní strany stavbě dominuje horizontální linie přesahující stropní desky, která kryje terasu a přechází přes automobilové stání až po samostatný sklad zahradního náčiní, zdroj: www.mujdum.cz

Z jižní strany stavbě dominuje horizontální linie přesahující stropní desky, která kryje terasu a přechází přes automobilové stání až po samostatný sklad zahradního náčiní, zdroj: www.mujdum.cz | foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

Nízkoenergetický dům neoslňuje extravagancí, ale úsporným provozem

  • 70
Úsporně pojatý dům má vyhraněný geometrický tvar. Zdobí jej vyvážený soulad exteriéru a interiéru, harmonie jemných barev a přírodních materiálů.

Svůj dům stavíme podle svých představ, okolní výstavbu však většinou ovlivnit nemůžeme. Architekt Tomáš Bindr dostal jako jeden z mála možnost formovat to, na co se bude dlouhá léta dívat z oken svého vlastního domu.

Postavil jej před několika lety na okraji města, na parcele s výhledem na pole a nízké kopcovité návrší kdesi daleko na obzoru. Nyní tu vyrůstá nová, architektonicky různorodá satelitní čtvrť. Majitelé pozemku před jeho domem se shodou okolností stali jeho klienty.

Prosklené přízemí přechází na jižní straně domu v dřevěnou terasu s venkovním krbem. Přesahující střecha a boční stěny vytvářejí intimní pocit. Zdroj: www.mujdum.cz

Dům pro malý pozemek

Přáli si jednoduché, pohodlné bydlení pro rodinu se dvěma malými dětmi, s možností garážování dvou automobilů. Vyznávají účelný moderní styl, hodně světla a přírodní materiály.

"Pozemky v této lokalitě nejsou příliš velké, mají přibližně 700 metrů čtverečních, zástavba nemá vyhraněný charakter, ale je poměrně hustá," vysvětluje architekt. "Proto jsem zvolil dům ve tvaru jednoduchého hranolu a orientoval jej podélnou osou kolmo k sousedním domům, abychom si navzájem nehleděli do oken a měli víc soukromí. Zároveň se tím maximálně využil pozemek a orientace ke světovým stranám."

Může se hodit

Uvažujete o koupi rodinného domu? Na Reality.iDNES.cz si určitě vyberete.

Architektonická kompozice se rozvíjí od vstupu na pozemek na západní straně parcely směrem k východu. Začíná jednopodlažním skladem a krytým automobilovým stáním, na něj navazuje dvoupodlažní obytný objekt s plochou střechou, který graduje konzolovitým přístřeškem.

Dvoupodlažní hlavní obytný trakt je obložen neupraveným severským modřínem. Výtvarné pojetí fasád spočívá v kontrastu přírodního dřeva a šedé omítky, šedé jsou i plastové okenní rámy. Zdroj: www.mujdum.cz

Dům stojí podél severní hranice pozemku a dispozičně je členěn na dva podélné trakty. Při severní fasádě najdete vstup, technické a sociální zázemí, schodiště, v přízemí také kuchyni. Jižní trakt má v přízemí jídelnu, obytný prostor a pracovnu, v horním podlaží ložnice. Po venkovním schodišti, ukotveném do severní fasády, se vychází na střešní terasu s malým přístřeškem, která nabízí velkolepý panoramatický výhled do okolí. Rodina ji využívá jako místo pro relaxaci s dokonalým soukromím.

Interiér a exteriér: dvě stránky téže mince

Společný obývací prostor je bohatě prosvětlený a prosluněný jižní prosklenou stěnou. Když se v létě posuvná skla otevřou, rodinný život se rozšiřuje ven na dřevěnou terasu krytou přesahující střechou. Přesah střešní desky, dlouhý 150 cm, zajišťuje v létě dostatečné zastínění, takže obývací prostory není třeba klimatizovat. V zimě naopak nebrání nízkému slunci dům prohřívat (velikost přesahu byla dimenzována na základě výpočtů vycházejících z místních klimatických podmínek).

Šedá, bílá a přírodní dřevo vládnou také interiéru. Společná obývací část je od vstupní haly oddělena posuvnou stěnou z matného skla, která propouští světlo. Zdroj: www.mujdum.cz

"Prosvětlení a průhledy domem napříč i v podélné ose tvoří nedílnou součást architektonického konceptu. Opticky zvětšují a uvolňují prostor, takže úsporně pojatý dům s nevelkými místnostmi a minimálními komunikačními plochami působí otevřeně a uvolněně," říká Tomáš Bindr. Kompaktní tvar, orientace na jih, využití prosklených ploch a stavebně-technické řešení rovněž vycházejí z požadavků na nízkoenergetický dům.

Záliba v čistých tvarech a přírodních materiálech se projevuje jak na fasádě, tak v interiéru domu. Zvenku je estetický výraz založen na kombinaci šedé omítky a obložení z neupraveného modřínu, uvnitř převládá masivní dubové dřevo a hladké povrchy bez výraznějších struktur: omítka, marmoleum, čiré a pískované sklo, lakované MDF desky.

Podlahu z dubových fošen doplňuje jen střídmé a jednoduché zařízení. Při jižní stěně je krbové těleso obložené cembonitovými deskami, v exteriéru na ně navazuje venkovní krb. Zdroj: www.mujdum.cz

Exteriér se s interiérem propojuje také barevně, světlé dřevo jemně kontrastuje s bílou a odstíny šedé. Jediným barevně výraznějším prvkem jsou bezfalcové dveře s povrchem z tmavé dýhy wengé.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 148 m² (včetně krytého stání a skladu)
Užitná plocha: 163 m²

Konstrukce: betonové základové pasy, zdicí systém Porotherm (obvodový plášť zdivo Porotherm, minerální vlna, pojistná difúzní fólie, větraná vzduchová mezera, vnější obložení z neupraveného severského modřínu), stropy keramobetonové z tvarovek Miako, schodiště železobetonové, venkovní schodiště z pozinkované oceli

Střešní plášť: jednoplášťová pochozí nevětraná střecha s vrstvou tepelné izolace o tloušťce 300 mm

Výplně otvorů: okna plastová s izolačními dvojskly, předokenní hliníkové žaluzie, dveře dýhované bezfalcové do obložkových zárubní

Vytápění: ústřední, v přízemí podlahové, v patře radiátory, zdroj energie tepelné čerpadlo systém země/voda (na zahradě zemní kolektor), krb s krbovou vložkou

Dům je navržen jako nízkoenergetický (tepelná ztráta činí 5,2 kW)

Na severní fasádě je zavěšeno exteriérové schodiště, které vede z patra na střechu, zdroj: www.mujdum.cz

Autoři

Ing. arch. Tomáš Bindr

*1973
Studoval matematiku a fyziku na Slezské univerzitě v Opavě a architekturu na VUT v Brně. Působil v architektonických studiích ARCHE'S a T atelier, od r. 2003 pracuje v Atelieru 38. Od r. 2007 působí jako pedagog na Technické univerzitě Vysoké školy báňské v Ostravě.

Ing. arch. Jan Zelinka

*1971
Studoval architekturu na VUT v Brně. Zakládající člen architektonické kanceláře Atelier 38, od r. 2007 vyučuje na Technické univerzitě VŠB v Ostravě.

Atelier 38 se zabývá návrhy rodinných a bytových domů, občanských a průmyslových staveb i urbanistickými projekty.

Získal ocenění v několika prestižních architektonických soutěžích, například za výstavbu vícegeneračních bytů v Praze-Šeberově, za polyfunkční dům na Náměstí Svobody v Brně a za řešení fasád domů na Dolním náměstí v Opavě. V r. 2009 obdržel cenu Grand Prix v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje, cenu Dům roku statutárního města Ostravy a Olbrichovu cenu za novostavbu rodinného domu s ordinací v Opavě.

 

Více se dočtete v časopise Můj dům č.3/2011.