Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Než se začne kopat

aktualizováno 
- Kdo chce stavět, bývá už dopředu smířený s tím, že bude muset tvrdě platit. Málokdo si však v první chvíli uvědomí, že stavět nový dům neobnáší jen zaplacení stavebního materiálu nebo mzdy dělníků. Začít se stavbou taky znamená být o několik stovek tisíc lehčí ještě před zahájením prací.

Ačkoliv to nikdo rád neslyší, měl by se dopředu smířit s tím, že za přípravné práce a servis spojený se stavebním dozorem se zaplatí zhruba desetina částky z předpokládané ceny domu. Kdo se pokusí tuto přípravnou část ošidit, bývá často nemile překvapen. Nejenže mnohdy zaplatí víc, než původně počítal, ale může mít i problémy s kvalitou provedených prací.
CO POVOLĺ ÚZEMNĺ PLÁN
Rozhodnutí stavět dům bývá často důsledkem příležitosti výhodně koupit pozemek. Podle odborníků by si v první řadě měl každý dát pozor na podezřele nízkou cenu stavební parcely. „Doporučuji každému, aby se v první řadě došel přeptat na stavební úřad, jak v daném místě vypadá územní plán města či obce, radí Věra Šlechtová, která se zabývá rozpočtováním staveb. „Ten určuje, zda město v dané lokalitě skutečně počítá s výstavbou domků anebo chce v budoucnu pozemky odkupovat kvůli stavbě dálnice. Anebo může například jít o parcelu zařazenou do kategorie zemědělských ploch. V tomto případě by se člověk stal majitelem nejdražší zahrádky na světě, usmívá se Věra Šlechtová.
CO SE SĺTĚMI
Podobně je tomu i s dostupností sítí, jako je kanalizace, plyn, elektřina či vodovod. V centru měst jsou samozřejmostí a nikoho ani nenapadne nad podobnými „detaily uvažovat. Ceny pozemků v katastrech měst se však počítají na tisíce až desetitisíce korun, pokud se vůbec nějaká plocha najde. Proto se nabízejí parcely spíše na okrajích měst, a to za podstatně nižší ceny.
Pokud však někdo koupí tisíc metrů čtverečních „louky po třech stech korunách, může to v prvním okamžiku znít jako výhra. Stačí však pouhá padesátimetrová vzdálenost od nejbližšího místa, kde je možné se na sítě připojit, a přítulně znějící částka se změní na dravce nemilosrdně drancujícího bankovní účet.
Pokud se běžně počítá, že za metr kanalizační přípojky se zaplatí minimálně tři tisíce korun, za plyn či vodovod zhruba dva tisíce a za natažení elektřiny asi tisíc korun za metr (ceny se liší podle místních podmínek a náročnosti zemních prací), pak se účet zvedne o čtyři sta tisíc korun a cena pozemku tudíž na sedm set korun za metr čtvereční. A čím menší plocha, tím radikálnější nárůst ceny za metr, protože investice do sítí zůstává stejná.
RADONOVÝ PRŮZKUM JE PRO STAVEBNĺ POVOLENĺ
Součástí dokumentace pro vydání stavebního povolení musí být i posudek odborné firmy o provedení radonového průzkumu. Podle jeho výsledků musí projektant přizpůsobit skladbu základů budoucího domu. Za podobný průzkum se zaplatí částka řádově v tisícikorunách. Například Geotrend Slaný požaduje tři tisíce korun, pokud je parcela do třiceti kilometrů od místa firmy.
Další důležitou informací pro projektanta je skladba podloží, na kterém bude dům stát. Pokud se například dům staví na základové desce a pozemek je v rovině, nečekají obvykle na projektanta žádné zrady. V komplikovanějším terénu je však pro takzvané založení stavby nutné zjistit více informací, a proto geologové vypracují zprávu, podle které se projektant může řídit. Ceny se různí případ od případu, ale pokud se v archívech geologických map najde dostatek podkladů, může se za odborný  posudek zaplatit kolem deseti tisíc korun, pokud se však musí dělat sondy přímo na místě, zaplatí se i dvojnásobek.
TYPOVÝ PROJKEKT JE LEVNĚJŠĺ
Další položkou, která zatíží celkový rozpočet, je cena za projektovou dokumentaci. Pro stavební povolení stačí jednoduchý projekt, který neobsahuje příliš podrobností. Pro stavební úřad je v této fázi důležité, zda projektant dodržel styl okolní zástavby, zda dům nezastiňuje sousedy, kontroluje se statika či provedení elektroinstalací, určitě ale nezkoumá, zda bude na podlaze korek či linoleum, zda budou zárubně ocelové či dřevěné. Za dovedení do tohoto stadia se podle doporučení Českého svazu stavebních inženýrů platí kolem dvou procent z předpokládané ceny domu.
Podle podobného projektu však lze stavět jen velmi těžko. Stavební firmě je lepší nabídnout takzvaný prováděcí projekt, který přesně určí všechny podrobnosti až do poslední zásuvky. Za toto detailní „rozmalování se zaplatí kolem dvou procent z ceny domu. Kdo se rozhodne svěřit architektonickému ateliéru celý servis včetně vyřízení stavebního povolení a autorského a stavebního dozoru až po zajištění kolaudace, zaplatí kolem osmi procent z ceny domu.
Mnozí lidé se však snaží ušetřit a koupí si kompletní dokumentaci některého z typových domů s tím, že si vyřídí veškeré formality spojené se stavebním povolením sami. Podle velikosti rodinného domku se její cena pohybuje kolem třiceti až padesáti tisíc korun. Architekti však upozorňují, že úspora peněz je tu spíše teoretická. „Mnohým se to pak doma nebo dokonce až během stavby rozleží v hlavě a chtějí spoustu věcí změnit a za to architektovi stejně musí zaplatit. Navíc se dům musí usadit do terénu a ceny se tu pohybují podle složitosti řádově v desetitisících, upozorňuje architekt Jiří Vála. „Myslet si, že při stavbě domu za tři nebo za pět milionů ušetřím na architektovi, je naivní. Tytéž peníze pak promrhám na vícepracích stavební firmy a na ztraceném čase stráveném vyřizováním stavebního povolení, případně zaplacením někoho, kdo to udělá za mne, brání svoji profesi Jiří Vála.
VÝKAZ VÝMĚR ZPRŮHLEDNĺ ŘĺZENĺ
Zaplacením projektu však výdaje nekončí. Obvykle je nutné uspořádat výběrové řízení. Několik firem nabídne cenu a je nutné vybrat tak, aby se člověk příliš nespálil.
Aby se usnadnilo porovnávání jednotlivých nabídek, je výhodné požadovat po projektantovi, aby byl součástí projektu takzvaný výkaz výměr, který pak velmi usnadní vypočtení předběžné ceny. Je výhodné nechat si podle tohoto výkazu zpracovat také svoji vlastní cenovou studii, za kterou se u běžného domku zaplatí kolem pěti tisíc korun. „Když mám výkaz výměr k dispozici, zpracuji rozpočet za jeden, dva dny. Když si ale rozpočtář musí všechno sám vyhledávat, trvá to daleko delší dobu a o to je to dražší, uvádí rozpočtářka Věra Šlechtová. „Vím, jsou to peníze zaplacené navíc, ale porovnáním s nabídkovými cenami pak investor získá přehled, která z firem všechno poctivě spočítala a která svoji nabídku podhodnotila, jen aby dostala zakázku, popisuje obvyklou praxi stavebních firem Šlechlová.

Rozpis honoráře architekta:
- příprava zakázky 1 %
- návrh stavby 10 %
- projekt k územnímu
a stavebnímu povolení 28 %
- projekt pro provedení
stavby 245 %
- vypracování podkladů pro vyhledání dodavatele 8 %
- spolupráce při provádění stavby 28 %
- kolaudace 1 %
Pramen:
ČKAIT

 

Počítejte s tím, že stavba rodinného domku vám nahlédne do peněženky dost hluboko.

Autor:
Nejčtenější

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.
Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit...  celý článek

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

Další z rubriky

Podlahu kryje bíle olejovaný katrovaný dub. Na přelakovaných oknech zůstaly...
Barevný dům se jim časem okoukal, teď si libují v přírodních odstínech

Život v bytě nepřipadal pro Šárku a Láďu v úvahu. Než si vybudovali vytoužený rodinný dům se zahradou na okraji lázeňského města v Čechách, bydleli střídavě u...  celý článek

Vila v ulici Na baště sv. Jiří na pražských Hradčanech. Okolí Písecké brány je...
Vilová čtvrť na hradebních baštách je nejluxusnější lokalitou v Praze

Někteří obyvatelé Prahy mají to privilegium, že jejich vila stojí přímo na hradbách. Jsou to ti šťastlivci, jejichž domovní adresa zní: Na baště sv. Jiří, sv....  celý článek

Stěny velké jídelny, ve které se pohodlně nají až deset strávníků, zdobí dvě...
Luxusní dům v Hamptonu ovládly tři malé děti, melouny a 250 ananasů

Americká návrhářka Susana Simonpietriová se ujala proměny prázdninového domu v Hamptonu na Long Islandu. Letní sídlo si v oblíbené lokalitě koupila pětičlenná...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.