Než se začne kopat

- Kdo chce stavět, bývá už dopředu smířený s tím, že bude muset tvrdě platit. Málokdo si však v první chvíli uvědomí, že stavět nový dům neobnáší jen zaplacení stavebního materiálu nebo mzdy dělníků. Začít se stavbou taky znamená být o několik stovek tisíc lehčí ještě před zahájením prací.

Ačkoliv to nikdo rád neslyší, měl by se dopředu smířit s tím, že za přípravné práce a servis spojený se stavebním dozorem se zaplatí zhruba desetina částky z předpokládané ceny domu. Kdo se pokusí tuto přípravnou část ošidit, bývá často nemile překvapen. Nejenže mnohdy zaplatí víc, než původně počítal, ale může mít i problémy s kvalitou provedených prací.
CO POVOLĺ ÚZEMNĺ PLÁN
Rozhodnutí stavět dům bývá často důsledkem příležitosti výhodně koupit pozemek. Podle odborníků by si v první řadě měl každý dát pozor na podezřele nízkou cenu stavební parcely. „Doporučuji každému, aby se v první řadě došel přeptat na stavební úřad, jak v daném místě vypadá územní plán města či obce, radí Věra Šlechtová, která se zabývá rozpočtováním staveb. „Ten určuje, zda město v dané lokalitě skutečně počítá s výstavbou domků anebo chce v budoucnu pozemky odkupovat kvůli stavbě dálnice. Anebo může například jít o parcelu zařazenou do kategorie zemědělských ploch. V tomto případě by se člověk stal majitelem nejdražší zahrádky na světě, usmívá se Věra Šlechtová.
CO SE SĺTĚMI
Podobně je tomu i s dostupností sítí, jako je kanalizace, plyn, elektřina či vodovod. V centru měst jsou samozřejmostí a nikoho ani nenapadne nad podobnými „detaily uvažovat. Ceny pozemků v katastrech měst se však počítají na tisíce až desetitisíce korun, pokud se vůbec nějaká plocha najde. Proto se nabízejí parcely spíše na okrajích měst, a to za podstatně nižší ceny.
Pokud však někdo koupí tisíc metrů čtverečních „louky po třech stech korunách, může to v prvním okamžiku znít jako výhra. Stačí však pouhá padesátimetrová vzdálenost od nejbližšího místa, kde je možné se na sítě připojit, a přítulně znějící částka se změní na dravce nemilosrdně drancujícího bankovní účet.
Pokud se běžně počítá, že za metr kanalizační přípojky se zaplatí minimálně tři tisíce korun, za plyn či vodovod zhruba dva tisíce a za natažení elektřiny asi tisíc korun za metr (ceny se liší podle místních podmínek a náročnosti zemních prací), pak se účet zvedne o čtyři sta tisíc korun a cena pozemku tudíž na sedm set korun za metr čtvereční. A čím menší plocha, tím radikálnější nárůst ceny za metr, protože investice do sítí zůstává stejná.
RADONOVÝ PRŮZKUM JE PRO STAVEBNĺ POVOLENĺ
Součástí dokumentace pro vydání stavebního povolení musí být i posudek odborné firmy o provedení radonového průzkumu. Podle jeho výsledků musí projektant přizpůsobit skladbu základů budoucího domu. Za podobný průzkum se zaplatí částka řádově v tisícikorunách. Například Geotrend Slaný požaduje tři tisíce korun, pokud je parcela do třiceti kilometrů od místa firmy.
Další důležitou informací pro projektanta je skladba podloží, na kterém bude dům stát. Pokud se například dům staví na základové desce a pozemek je v rovině, nečekají obvykle na projektanta žádné zrady. V komplikovanějším terénu je však pro takzvané založení stavby nutné zjistit více informací, a proto geologové vypracují zprávu, podle které se projektant může řídit. Ceny se různí případ od případu, ale pokud se v archívech geologických map najde dostatek podkladů, může se za odborný  posudek zaplatit kolem deseti tisíc korun, pokud se však musí dělat sondy přímo na místě, zaplatí se i dvojnásobek.
TYPOVÝ PROJKEKT JE LEVNĚJŠĺ
Další položkou, která zatíží celkový rozpočet, je cena za projektovou dokumentaci. Pro stavební povolení stačí jednoduchý projekt, který neobsahuje příliš podrobností. Pro stavební úřad je v této fázi důležité, zda projektant dodržel styl okolní zástavby, zda dům nezastiňuje sousedy, kontroluje se statika či provedení elektroinstalací, určitě ale nezkoumá, zda bude na podlaze korek či linoleum, zda budou zárubně ocelové či dřevěné. Za dovedení do tohoto stadia se podle doporučení Českého svazu stavebních inženýrů platí kolem dvou procent z předpokládané ceny domu.
Podle podobného projektu však lze stavět jen velmi těžko. Stavební firmě je lepší nabídnout takzvaný prováděcí projekt, který přesně určí všechny podrobnosti až do poslední zásuvky. Za toto detailní „rozmalování se zaplatí kolem dvou procent z ceny domu. Kdo se rozhodne svěřit architektonickému ateliéru celý servis včetně vyřízení stavebního povolení a autorského a stavebního dozoru až po zajištění kolaudace, zaplatí kolem osmi procent z ceny domu.
Mnozí lidé se však snaží ušetřit a koupí si kompletní dokumentaci některého z typových domů s tím, že si vyřídí veškeré formality spojené se stavebním povolením sami. Podle velikosti rodinného domku se její cena pohybuje kolem třiceti až padesáti tisíc korun. Architekti však upozorňují, že úspora peněz je tu spíše teoretická. „Mnohým se to pak doma nebo dokonce až během stavby rozleží v hlavě a chtějí spoustu věcí změnit a za to architektovi stejně musí zaplatit. Navíc se dům musí usadit do terénu a ceny se tu pohybují podle složitosti řádově v desetitisících, upozorňuje architekt Jiří Vála. „Myslet si, že při stavbě domu za tři nebo za pět milionů ušetřím na architektovi, je naivní. Tytéž peníze pak promrhám na vícepracích stavební firmy a na ztraceném čase stráveném vyřizováním stavebního povolení, případně zaplacením někoho, kdo to udělá za mne, brání svoji profesi Jiří Vála.
VÝKAZ VÝMĚR ZPRŮHLEDNĺ ŘĺZENĺ
Zaplacením projektu však výdaje nekončí. Obvykle je nutné uspořádat výběrové řízení. Několik firem nabídne cenu a je nutné vybrat tak, aby se člověk příliš nespálil.
Aby se usnadnilo porovnávání jednotlivých nabídek, je výhodné požadovat po projektantovi, aby byl součástí projektu takzvaný výkaz výměr, který pak velmi usnadní vypočtení předběžné ceny. Je výhodné nechat si podle tohoto výkazu zpracovat také svoji vlastní cenovou studii, za kterou se u běžného domku zaplatí kolem pěti tisíc korun. „Když mám výkaz výměr k dispozici, zpracuji rozpočet za jeden, dva dny. Když si ale rozpočtář musí všechno sám vyhledávat, trvá to daleko delší dobu a o to je to dražší, uvádí rozpočtářka Věra Šlechtová. „Vím, jsou to peníze zaplacené navíc, ale porovnáním s nabídkovými cenami pak investor získá přehled, která z firem všechno poctivě spočítala a která svoji nabídku podhodnotila, jen aby dostala zakázku, popisuje obvyklou praxi stavebních firem Šlechlová.

Rozpis honoráře architekta:
- příprava zakázky 1 %
- návrh stavby 10 %
- projekt k územnímu
a stavebnímu povolení 28 %
- projekt pro provedení
stavby 245 %
- vypracování podkladů pro vyhledání dodavatele 8 %
- spolupráce při provádění stavby 28 %
- kolaudace 1 %
Pramen:
ČKAIT

 

Počítejte s tím, že stavba rodinného domku vám nahlédne do peněženky dost hluboko.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...