Obývací pokoj potřebuje kompletní proměnu včetně nového vybavení

Obývací pokoj potřebuje kompletní proměnu včetně nového vybavení | foto: archiv čtenářky

Nevkusný obývák se dočkal moderní a praktické proměny

  • 50
Čtenářka si neví rady se zařízením obývacího pokoje se sloupem uprostřed. Komplikovaný prostor chce vybavit moderně a zároveň pohodlně, jak pro časté rodinné návštěvy, tak pro oblíbené sledování televize.

Požadavky čtenářky

  • kompletně nové zařízení obývacího pokoje (28m2)
  • řešení komplikuje sloup v místnosti a šikminy
  • požadavky na nové vybavení: pohovka (rozkládací),
    novou větší TV, malý pracovní kout pro manžela
  • okna pokoje jsou na jihovýchod - světlost je zde velká,
    slunce svítí prakticky od rána do 15 hodin
  • preferují především pohodlí při rodinných sešlostech a
    trávení volného času u televize

Obývací pokoj je sice dostatečně velký, ale má jednu stranu zkosenou, dále dvoje dveře (kuchyně a chodba), komín s přípravou pro krb, klasické okno s radiátorem a nosný sloup uprostřed.

Místnost je vymalována žlutě, což považuji za naprosto zbytečné. Chybou je i "kancelářský" koberec a nešťastná volba nábytku. Celý prostor tak působí velmi chaoticky a překombinovaně.

Nejdříve bude nutné zvolit novou podlahovou krytinu, která dodá prostoru zcela jinou tvář a s ní sladit provedení interiérových dveří. Dále přijde na řadu nová elektroinstalace, na základě rozmístění nábytku a elektroniky a nakonec nová výmalba. Podkrovní pokoj navrhuji pouze vybílit.

Proměna obývacího pokoje Proměna obývacího pokoje

Na podlahu bych doporučila spíše světlé dekory dřeva. Vyvarovala bych se buku, bříze a jasanu - jsou studené a působí levným dojmem. Dobrou volbou je efektnější a nadčasový světlý dub, ať již v klasické šířce prken, nebo v průmyslové mozaice. Rozhodně nedoporučuji selská prkna či jiný rustikální vzhled podlahy.

Pokud by čtenářka chtěla zařídit obývací pokoj spíše v tzv. rustikálním stylu, je třeba oslovit návrháře, který vše doladí do posledního detailu. Řešením rozhodně nejsou solitéry levného nábytku z dovozu, kterým je nyní pokoj zařízen.

Pro čtenářku jsem zhotovila dvě varianty řešení. V každé verzi je jiné rozmístění nábytku, a naopak totožný dekor podlahy - dub rošáda s velmi úzkým proužkem, na který navazuje nábytkové vybavení.

Proměna obývacího pokoje

Světlý dekor dřeva a bílá 

V první verzi jsem kolem centrálního sloupu vytvořila dřevěný víceúčelový modul, který sloup zcela zakrývá a rozděluje prostor na dvě části - obývací a pracovní.

Z jedné strany je na něm zavěšena televize a z druhé je v nice vestavěná knihovna. Na sloup směrem ke zdi navazuje pevný květináč.

V místnosti je velká rozkládací trojpohovka. Ta je doplněna o dva taburety, které mohou být eventuálně podle požadavků čtenářky nahrazeny křesly.

Proměna obývacího pokoje Proměna obývacího pokoje

V prostoru jsem použila pouze světlý dekor dřeva, bílou barvu a barevně jsem odlišila komín s krbem. Dekorativní může být například koberec. Pokoj bych rozhodně nezahlcovala dalšími zbytečnostmi. V tomto případě méně znamená více.

Obývací pokoj není botanická zahrada

Ve druhé verzi jsem umístila pohovku pod šikminu. Navrhla jsem ji záměrně extrémně dlouhou a hlubokou, aby současně mohla sloužit i na občasné přespání.

Televizor jsem pak situovala do výklenku mezi komín a dveře. Vedle pracovního stolu je knihovna s otočným křeslem. V této verzi je prostor více otevřený a tedy vzdušnější.

Proměna obývacího pokoje

Dekorativní je pouze komín a krb. Vše ostatní je opět v dekoru dřeva v kombinaci s bílou. Na okno nad pohovkou bych volila textilní roletu, která bude nejen funkční, ale i estetická.

Místnost bych dále nezatěžovala nic neříkajícími obrázky. Řešením by byl obraz, ke kterému má čtenářka vztah. Ten by měl mít své konkrétní místo, ale nikoliv nad pohovkou nebo ještě hůře nad televizí. V každém případě by to měl být originál, klidně třeba kresba od dětí či vnoučat.

Totéž platí o pokojových rostlinách. Vždy by měly mít rozumnou velikost. Obývací pokoj není botanická zahrada a v některých domácnostech často lépe a pohodlněji bydlí květiny než lidé.

Proměna obývacího pokoje Proměna obývacího pokoje


Za týden, 15. května, vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala bytová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměny bytů

Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 - Smíchov můžete posílat plánky svého bytu či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografie původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde