Díky otevřené knihovně působí prostor vzdušným dojmem, příjemnou atmosféru sem

Díky otevřené knihovně působí prostor vzdušným dojmem, příjemnou atmosféru sem vnáší také klidný výhled z okna. | foto: Iveta Kopicová

Neuvěřitelný byt v bílé barvě doplněný dřevem vás pohladí na duši

  • 44
Až při hledání bytu si manželé uvědomili, že by nemusel být jen pouhou investicí. Bydlí totiž kousek za Prahou a někdy se jim hodí přespat v centru, což by mohla občas využít i jejich téměř plnoletá dcera.

Klára a Václav si přáli byt v historickém centru Prahy. O velikosti jednoznačnou představu neměli, vždy záleželo na konkrétních prostorách.

"Jen já jsem od začátku chtěla terasu, ale nakonec se představy měnily.
Někde chyběl výtah, jinde byl zase vstup do domu jak z hororu, roli hrál i výhled z okna. Muselo zkrátka vše do sebe zapadnout, abychom si řekli, že to je skutečně ono," vysvětluje majitelka.

Manželé nikam nespěchali, což byla výhoda. Nicméně byt, který nakonec koupili, viděli už na začátku. "Tenkrát jsem jej odmítla právě kvůli tomu, že nemá terasu. Jenže když jsme viděli další byty a porovnali je, nakonec vyhrál," říká Klára.
Důvod? V domě funguje recepce, což je praktické z bezpečnostního hlediska, je tam výtah, byt má přiměřenou velikost a pěkný výhled, nabízí klid a příjemnou polohu.

Jídelní stůl a židle s područkami z proslulé dílny firmy Ton

Zařizování s architektkou

Protože Klára už spolupracovala na jedné realizaci s firmou Design by Donlić, využila jejich služby i k řešení tohoto bytu. Dispozice zůstala původní, ostatně moc se s ní dělat nedalo.

"Koupelna i kuchyň už byly zařízené, takže jsme se podřizovali jejich vzhledu. Zkraje architektka Dombková navrhla na podlahu lité betonové stěrky, ale ty mi připadají moc studené. Nechali jsme tady proto původní parkety napuštěné voskem. Dále jsem si přála menší jídelní stůl, protože byt se využívá opravdu jen příležitostně. A židle s područkami. Nemám ráda barevné stěny, proto je celkové ladění bytu střídmé, preferuji jednoduchost a eleganci," vypočítává Klára.

Na první pohled to vypadá, že Klára Ivanu Dombkovou moc ani nepotřebovala, ale není to pravda. "Chtěla jsem tu například velkou šatní skříň. Nebylo možné dát ji jinam než do obývacího pokoje. Naštěstí právě díky schopnosti architektky začlenit ji do prostoru tu nijak nevyčnívá. Také řada nábytku pochází z její dílny. Navíc má přání vždy zohlednila, to znamená, že našla vhodný kus a já jsem měla jen poslední slovo," hodnotí spolupráci s architektkou Dombkovou.

Do nevelkých bytů se hodí dveře z čirého skla. Opticky totiž místnosti oddělují, ale zároveň vnášejí denní světlo do prostor bez oken.

Kdyby koupelna nebyla už hotová, majitelka by preferovala místo vany sprchový kout. A také by asi jinak vyřešila umístění pračky. Nyní je schovaná v předsíni ve vestavěné skříni, která by se mohla využívat spíš pro pověšení bund a kabátů.

Ale to jsou detaily, které by majitelé řešili, kdyby tu chtěli bydlet trvale."Jenže to bychom potřebovali víc místa a museli přikoupit sousední byt a oba prostory spojit," hodnotí Klára. Stávající velikost zatím bohatě stačí. Ale kdo ví, třeba v budoucnu majitelé toto rozhodnutí ještě zváží.

Ložnici zútulňuje lihový krb PF 02 Fire box od firmy Planika.

Pracovna je zařízená ve stejném duchu jako celý byt.

Více se dočtete v časopise Moderní byt č. 7/2011.