Neulehčujte zlodějům cestu do svého bytu

  • 26
Spokojený výraz, který se nám rozhostí ve tváři při myšlence na blížící se dovolenou, může být po návratu z ní vystřídán zděšením. To když zjistíme, že nás "navštívil" bytový zloděj. Nemusíme však už předem zoufat. Existuje totiž mnoho způsobů, jak nevítané hosty odradit. A na některé nepotřebujeme ani velkou finanční částku.

Mnoho lidí si ještě stále myslí, že kvalitnější zámek na dveřích pro zabezpečení jejich domova stačí. Opak je však pravda; zvláště v letním období.

Počet vloupání do bytů a rodinných domků touto dobou rok od roku stoupá. Pořízení vhodného a kvalitního bezpečnostního systému se tedy právě nyní stává aktuálním tématem.

Zloději ve většině případů volí cestu nejmenšího odporu. Cíleně proto vyhledávají co nejméně chráněné objekty. Navíc policejní statistiky dokazují, že značně roste také drzost pachatelů.

Ke vloupání totiž stále častěji dochází i v době, kdy jste doma. A to dokonce i za bílého dne. Přinášíme několik tipů a rad, jak této nepříjemné události předejít.

Zloděje neprovokujte
Že na drahé zabezpečení nemáte peníze? Nevadí. I tak můžete pro bezpečnost svého domova něco udělat. Začít můžete tím, že nebudete nikde povídat, kdy odjedete na dovolenou.

A to platí i o vaší finanční situaci. Máte-li doma nějaké cennosti, uložte je do banky.

Před odjezdem pečlivě zkontrolujte, zda jsou dobře zavřená všechna okna a dveře. Nezatahujte závěsy či žaluzie. Zloději se totiž určitě krade lépe, když na něj není vidět.

A taky se snažte vzbudit zdání, že je u vás někdo doma. S triky, jako je třeba pověšené prádlo, však buďte velmi opatrní. I běžný člověk, který chodí pravidelně okolo, si všimne, že prádlo je stále stejné, a snadno si tak odvodí, že nejste doma.

Provokující je také plná poštovní schránka. Svěřte proto klíče některému z vašich dobrých známých či spolehlivému sousedovi, aby poštu pravidelně vybíral a dům či byt při té příležitosti zkontroloval.

A pokud máte psa a soused je ochoten se o něj postarat, máte zajištěné hlídání nepřetržitě. Zloděje můžete zmást i štítkem na zvonku. Odborníci radí, abyste nepoužívali před jména tituly. Nevítané osoby se totiž mohou domnívat, že se jedná o člověka s vyšším postavením, a tedy s většími příjmy.

Také se doporučuje na zvonek či poštovní chránku nepsat pouze jedno jméno, tedy Jana Nováková, ale raději Novákovi. Nebo ještě lépe -Novákovi, Svobodovi. Tím navodíte dojem, že byt obývá více lidí.

Kudy chodí zloději nejčastěji

Přízemní byt
Dveře 60 procent
Okna 40 procent

Byt ve vyšších patrech
Dveře 91 procent
Okna 9 procent

Tipy za pár korun
Pokud si přece jen můžete dovolit nějakou tu korunu do zabezpečení investovat, neváhejte. Na trhu existuje řada výrobků, které dokážou vzbudit zdání, že se v bytě neustále něco děje.

Například poté, co někdo zazvoní, začne štěkat pes - z magnetofonu, pochopitelně. Nebo si můžete pořídit zařízení, které bude náhodně rozsvěcovat světlo, zapínat televizi či rádio. "Základní varianty můžete pořídit skutečně již za pár stovek," říká Veronika Fáberová z bezpečnostní agentury Group 4 Falc.

"Nejsou ale tak dokonalé jako produkty dražší. Například u světla nižší cenové kategorie je možné rozsvěcení pouze v určitých pravidelných intervalech. Čili zde existuje možnost, že potenciální lupič tento váš ,podvůdek' prokoukne."

Nejčastěji jdou zloději dveřmi
Pokud se rozhodnete pro skutečné zabezpečení, začněte dveřmi. Právě těmi totiž zloději chodí nejčastěji. Nutným minimem ochrany je dobrý bezpečnostní zámek.

"Ten je chráněn proti odvrtání, ty lepší využívají magnetického kódování," vysvětluje Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se zabezpečením zabývá. "Dále pak může být zámek opatřen systémem, který zabraňuje vyražení vložky zámku."

Samozřejmostí by mělo být vyrobení duplikátu klíče pouze po předložení bezpečnostní karty. Ty luxusní zámky jsou s miliony kombinací a duplikací klíče pouze přímo u výrobce.

Na místě je pořízení bezpečnostních dveří. Jejich ceny začínají zhruba na 7000 a končí na desítkách tisíc korun. Stupeň bezpečnosti dveří určují všechny jejich části, tedy dveřní křídlo, zárubeň, závěsy a zámek s vložkou. "Než si však vyberete dveře, ověřte si stav zárubní," upozorňuje Pavlíček.

"Nevyhovuje-li, je nutné použít bezpečnostní zárubeň," dodává. Bezpečnostní dveře mohou být buď přídavné, kdy se na vnitřní stranu stávajících dveří instaluje ocelová konstrukce s rozvorným systémem, nebo výměnné, které se nainstalují do původní zárubně.

Nejbezpečnějším řešením jsou pochopitelně nové dveře se speciální bezpečnostní zárubní. "Zhruba čtyřicet procent zlodějů totiž ztrácí zájem o dveře, které by neotevřeli do deseti minut," říká Fáberová.

Slabá místa domu

* vstupní dveře - závěsy (panty), zárubně, kotvící místa zámku, zámek, kování
* okna
* balkony a lodžie
* střecha
* vikýře
* světlíky
* sklepní okna
* násypné prostory, například na brambory či uhlí

Slabým místem jsou i skla
Druhým nejslabším místem jsou okna, balkony a lodžie. Tyto prosklené části je možné ochránit hned několika způsoby. Za klasiku lze považovat mříže, a to buď pevné, či nůžkové, jež se dají roztáhnout do stran a vhodně skrýt. Jejich ceny začínají kolem 3000 korun za metr čtvereční.

Opravdovým hitem se v poslední době stávají bezpečnostní fólie. Jejich bezkonkurenční výhodou je, že jsou čiré, průhledné a "neviditelné". Jsou odolné proti prohození kamenem či jiným předmětem i proti úderu.

"Okenní tabuli opatřenou touto fólií nelze vyříznout ani diamantem," tvrdí Pavlíček. "Navíc, pokud jde o atestovanou fólii nalepenou podle příslušných předpisů, řadí ji pojišťovny do kategorie bezpečnostních mříží," doplňuje Fáberová. Pořídit se dají od 300 korun za metr čtvereční. Stejně stojí i montáž.

Elektronické zabezpečení
Kromě mechanického zabezpečení je samozřejmě vhodné zvážit i takzvaný EZS neboli elektronický zabezpečovací systém. Již dávno totiž neplatí, že jde o luxus, jaký si může dovolit jen málokdo.

Vývoj těchto systémů značně pokročil, takže ty jednodušší jsou dnes již cenově dostupné. Například sytém OKO-1 lze celý pořídit již od 12 000 korun. Pokud je navíc takový systém dobře navržený, umožňuje většinou i částečné hlídaní.

"V praxi to znamená, že třeba na noc jsou zapnuty pro hlídání pouze některé prvky, například pohybový detektor v garáži, garážová vrata a vstupní dveře," vysvětluje Miroslav Jarolím ze společnosti SV Agency. "V horním patře se pak můžete klidně volně pohybovat."

Pult centrální ochrany
Pokud se teď domníváte, že pořízením lokálního zabezpečovacího systému jste udělali vše, není to tak úplně pravda. "Lokální elektronické zabezpečení bez připojení na pult centrální ochrany často jako prostředek zabezpečení selhává," konstatuje Miroslav Jarolím.

Leckterého zloděje totiž nějaké houkání sirény vůbec neodradí. A jak vlastně takový centrální pult ochrany funguje? "Domácí zabezpečovací systém je napojen na centrální dispečink, a tudíž pod nepřetržitým dohledem operátora, který v případě nutnosti začne ihned organizovat bezpečnostní zásah," vysvětluje Jarolím.

"Současně může být informován o vzniklé situaci i majitel objektu." Nejčastější reakcí dispečera v případě narušení objektu a vyhlášení poplachu bývá okamžité vyslání ozbrojené zásahové jednotky ke kontrole objektu a zadržení narušitele.

Vstupní investice stojí podle náročnosti do dvaceti tisíc korun. Měsíční částka za hlídání se pohybuje od 350 korun výše, navíc se však musí počítat s platbou za mimořádný výjezd, která bývá od 500 do 1000 korun.

Jak se vyvarovat vykradení

Co zloděje láká?

1. Nekvalitní dveře
2. Nekvalitní okna
3. Pootevřená okna
4. Pokud se zloděj dozví, kdy jedete na dovolenou
5. Volně se vyskytující nářadí, žebřík a další předměty, které by zlodějům mohly ulehčit práci
6. Pokud budou znát vaši finanční situaci či vybavení domácnosti
7. Pokud je již oknem vidět vybavenost vašeho domu či bytu; pořiďte si alespoň záclony
8. Anonymita v bytových, především pak panelových domech; sousedi se vzájemně neznají, a tudíž je přítomnost neznámých lidí neznepokojuje
9. Otevřené světlíky
10. Plná poštovní schránka

Co zloděje může odradit?

1. Bezpečnostní dveře
2. Mříže na oknech a balkonových dveřích, eventuálně také na vchodových dveřích
3. Venkovní bezpečnostní rolety
4. Samolepka informující o zabezpečení domu či bytu alarmem nebo jiným bezpečnostním prvkem 5. Cedulka, která dává na vědomí přítomnost psa
6. Světlo založené na detekci pohybu, viditelný kamerový systém, zvuky uvnitř bytu a domu
7. Hýbající se záclony, náznaky pohybu v bytě či domě
8. Bezpečnostní štítek zakrývající vložku zámku
9. V bytovém domě zamykat vchodové i další dveře, například do sklepa
10. Pravidelně vybíraná poštovní schránka

Zatímco u běžných bezpečnostních typů vyjíždí do stran pět až třicet čepů, u novinky se po otočení klíčem „vysune“ do strany ocelová deska, a to i na straně pantů

,