V klidné slepé uličce stotisícového japonského města Kadoma vyrostl nový dům...

V klidné slepé uličce stotisícového japonského města Kadoma vyrostl nový dům pro mladou tříčlennou rodinu. | foto: Yohei Sasakura

Parcela měla 65 metrů čtverečních. Rodina si na ní postavila pěkný dům

  • 66
V klidné slepé uličce více než stotisícového japonského města Kadoma vyrostl nový dům pro mladou tříčlennou rodinu. Tři patra po třiceti metrech čtverečních plochy propojená světlíkem splňují všechna kritéria moderního bydlení. Obyvatelé navíc mysleli i na pár let dopředu - právě světlík jim zaručí komfortní žití, i pokud sousedé také využijí parcelu do posledního milimetru.

Stejně jako desítky dalších architektů současného rodinného bydlení v Japonsku se musel i tvůrce tohoto domu poprat s malým pozemkem obklopeným již stávající zástavbou.

Jako stavební pozemky bývají ve městech označovány i velmi malé parcely v prolukách mezi domy, nebo jsou pro soukromé stavby přeměňovány i části veřejných prostor.

V případě domu v Kadomě se jednalo o pozemek o výměře 65 metrů čtverečních. Nízká míra regulace způsobuje, že jsou mezi okny jednotlivých domů i centimetrové vzdálenosti.

Japonská dřevostavba

Majitel a vedoucí ósacké architektonické kanceláře, která dům navrhovala, Takeshi Hamada, vysvětlil pro iDNES.cz: "Tenhle problém trápí mnoho majitelů už stojících rodinných domků. Před deseti či dvaceti lety stavitelé s tak hustou zástavbou zpravidla nepočítali a dnes je trápí jejich sousedi, kteří vzhledem k miniaturním pozemkům staví v těsné blízkosti jejich bydlení a obyvatelé klasických domů přichází o přirozený zdroj světla. Když dostanu zadání na podobné parcele, snažím se situaci dopředu předejít."

Přirozeně přivedené světlo, světlé dřevo a bílá barva jsou základní prvky, kterých se Takeshi Hamada při projektování drží a které ho proslavily. Od roku 2005, kdy založil vlastní studio, posbíral již řadu odborných ocenění.

Hamada vytvořil koncept jednoduchého třípatrového domku, který protíná velkorysý světlík. Díky němu se dostane světlo do všech pokojů, i když vedle domu vyroste další stavba.

V přízemí stavby je kromě garáže i pracovna, která slouží zároveň jako pokoj pro hosty, koupelna a úložné prostory. Patro patří společnému životu rodiny – je v něm kuchyňský kout s jídelnou, propojený s obývacím pokojem. V nejvyšším patře je rodičovská ložnice s balkonem a dětský pokoj.

Letos v lednu se mladí manželé se synem nastěhovali a pomalu začínají se zařizováním.

Interiéru vládne světlé dřevo, bílá barva a minimalistické linie. Důležitým prvkem jsou nadstandardně vysoké dveře sahající až ke stropu, které prostor také provzdušňují.

Může se hodit

Chcete si koupit menší rodinný domek? Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Kromě interiérových dveří je zajímavý i systém posuvných příček. Ten našel uplatnění nejen ve vestavěných úložných skříních, ale i v kuchyni a jako prosklené dělicí panely, které v případě potřeby rozdělují nebo naopak propojují jídelní a obytnou část od schodiště.

Manželé měli také poměrně napjatý rozpočet. Oba pracují jako učitelé a jejich profesní kariéry jsou na začátku, od čehož se odvíjí i výše příjmů. Finančně náročná pro ně byla i koupě samotného pozemku, který leží v klidné rezidenční čtvrti na takzvané dobré adrese.

Interiéru vládne světlé dřevo, bílá barva a minimalistické linie.

Hamada vytvořil koncept jednoduchého třípatrového domku, který protíná velkorysý světlík.

Dům proto požadovali jednoduchý a levný na údržbu: vznikla tak dřevostavba s oplechovanou fasádou. Vypracování projektu trvalo téměř devět měsíců, na podzim loňského roku se začalo stavět.

Letos v lednu se mladí manželé se synem nastěhovali a pomalu začínají se zařizováním. Podle jejich slov se ponese v minimalistickém tradičním japonském duchu doplněné o evropské prvky, kterým už také přivykli, jako je například zařízení jídelny nebo kuchyně. V ložnicích ale evropské postele s matracemi rozhodně neplánují.

, pro iDNES.cz