Odborník žasne, laik se diví. Umělec postavil dům, jaký svět neviděl

  • 103
Dům uprostřed nádherné přírody s výhledem na řeku Stour stojí v malé vesničce Wrabness v hrabství Essex. Pohádkový dům pojmenovaný Julie dokončil Grayson Perry v roce 2015. Stavba je součástí projektu Living Architecture, za kterým stojí spisovatel Alain de Botton, autor knihy Architektura štěstí.

Vymyslel koncept víkendových domů k pronájmu, které vytvořili nejvýznamnější architekti a designéři současnosti. Ceny pronájmů se drží ve snesitelných mezích a takřka každý zájemce si tak může dovolit žít pár dní v neotřelém domě navrženém slavnými architektonickými jmény jako je například Peter Zumthor nebo kanceláře JVA či MVRDV. Bottonovým cílem je přitáhnout ke kvalitní architektuře širokou veřejnost a ukázat, jak dobré bydlení může ovlivnit každodenní životy.

Poslední stavbou je právě dům Julie od Graysona Perryho, který stojí v malé vesničce Wrabness v hrabství Essex a již z dálky připomíná poutní kostelíčky. Perry s oblibou popisuje stavbu jako ostrovní Taj Mahal pro prostou ženu, ovlivněný podobou pravoslavných kostelíků a japonských svatyní.

Britský umělec je oceňovaný a vlivný anglický tvůrce, který proslul svou často obscénní stylizovanou glazovanou keramikou a láskou k transvestitismu. Vtiskl domu podobu velkolepé galerie umění, která prostor zdobí v nejmenších detailech.

Zelené a bílé kachle, kterými je dům vyzdoben, zobrazují audiokazety, spínací špendlíky nebo máslové sušenky. Nekonvenční dekorace jsou hitem celého domu. Ozdobou hlavního obytného prostoru je od stropu zavěšený modře lakovaný moped Honda, v patře zase nadživotní portréty fiktivních postav Julie a Roba.

Naopak přísná struktura, kde se ani namátkou nepřipouští nahodilé uspořádání, vládne půdorysu a dispozici domu se dvěma ložnicemi a společenský prostorem.

Pohled do jedné ze dvou ložnic v domě.

Přízemí stavby je uspořádáno v průchozím sledu, dvoukřídlé dveře vedou domem podle jasné centrální osy. Obývacímu pokoji vévodí krb, místnost lemují úzké lavice.

Nepokračuje se ovšem do sakristie, ale na verandu se stylizovanou mozaikovou lebkou na podlaze. Patro náleží soukromým ložnicím s variabilním uspořádáním a sociálnímu zázemí. Divoce dekorované interiéry klidně snáší záplavy syté červené, zelené, modré a žluté barvy i obří tapisérie a psychedelické podlahové vzory.

O přespání v domě Julie je od první chvíle obrovský zájem. Běžné rezervace nejsou možné, lze se pouze přihlásit do losovacích kol a doufat. Dům se pronajímá na dvě až tři noci, přespat mohou maximálně čtyři lidé. Cena se pohybuje okolo sta liber na noc a osobu.

, pro iDNES.cz